Moja kćerka i ja nedavno smo posjetili plažu, veselo provodeći dan uz more. Na prvi pogled, činilo se da je to još jedan običan dan na plaži - sunce je sjalo, valovi su lagano zapljuskivali obalu, a mi smo se opuštali uživajući u hladovini. Ali, kako to često biva, mirno poslijepodne iznenada se pretvorilo u scenu koja nam je ostavila gorak okus. Dok je moja kćerka zadovoljno grickala zalogaj hrane koji smo kupili u obližnjem kafiću, nešto se neočekivano dogodilo. Iznenada, iz ničega, galeb je izletio prema nama i zgrabio zalogaj iz njezinih ruku. Njezine suze i iznenađenje brzo su zamijenili osmijeh na njezinu licu. Ovo nije bio prvi put da smo bili svjedoci ovakvog događaja, a vjerojatno ni posljednji.
Galebovi u urbanim sredinama: neočekivani suparnici
Posljednjih desetljeća, galebovi, osobito sivi galebovi (Larus argentatus), postali su česti gosti u urbanim sredinama. Prilagođavanje njihovih prirodnih ponašanja na urbane uvjete nešto je što fascinira istraživače. Iako nisu evoluirali uz ljude, ovi ptice su uspjeli pronaći način da iskoriste prilike koje nude gradovi i turističke lokacije. Njihova sklonost promatranju ljudskih aktivnosti, osobito kada je hrana u pitanju, pokazuje njihovu sposobnost da brzo uče i prilagođavaju se novim situacijama. No, dok su za istraživače ovo zanimljivi primjeri prilagodljivosti, za stanovnike obalnih gradova i turiste, galebovi postaju sve veći problem.
Prehrambene preferencije galebova: prirodna hrana ili ljudske delicije?
Zanimljivo je da, iako su galebovi sveprisutni na plažama i često se smatraju nepoželjnim gosti na našim piknicima, istraživanja pokazuju da oni i dalje preferiraju svoju prirodnu prehranu. U studiji provedenoj na mladuncima galebova, utvrđeno je da čak i kada su hranjeni ljudskom hranom poput kruha i hrane za mačke, i dalje pokazuju veću sklonost prema ribi i drugim morskim plodovima. Ovo otkriće ukazuje na to da, iako galebovi mogu preživjeti na ljudskoj hrani, ona nije njihov prvi izbor kada je dostupna prirodna hrana. Čini se da, unatoč dostupnosti brze i jednostavne hrane koju nude ljudi, galebovi zadržavaju svoje prirodne instinkte i preferiraju prehranu koja im je evolucijski usađena.
Utjecaj urbanizacije na ponašanje galebova
Urbanizacija obalnih područja dovela je do značajnih promjena u ponašanju galebova. Smatra se da je prilagodba na urbane uvjete relativno nova pojava za ove ptice, budući da se njihov suživot s ljudima intenzivirao tek u posljednjih 80-ak godina. Dok su ranije bili isključivo morske ptice, danas se galebovi često mogu vidjeti kako pretražuju kante za smeće, kradu hranu s terasa restorana ili čak ulaze u domove u potrazi za hranom. Ova promjena u ponašanju pokazuje nevjerojatnu fleksibilnost i inteligenciju galebova, ali također naglašava problem koji urbanizacija može uzrokovati za divlje životinje.
Sposobnost opažanja i učenja: ključ uspjeha galebova
Jedan od glavnih razloga zašto su galebovi tako uspješni u urbanim sredinama jest njihova sposobnost opažanja i učenja. Istraživanja pokazuju da galebovi mogu promatrati ljude kako jedu i naučiti prepoznati određene vrste hrane kao potencijalne izvore hrane za sebe. Ova sposobnost učenja kroz promatranje čini ih vrlo prilagodljivima, ali i nepredvidivima. Čini se da galebovi ne samo da reagiraju na neposredne prilike, već i da aktivno traže situacije u kojima mogu doći do hrane s minimalnim naporom.
Posljedice prilagodbe na urbane sredine
Iako prilagodba galebova na urbane sredine omogućuje preživljavanje u uvjetima u kojima je prirodna hrana manje dostupna, ona također donosi niz problema. Prije svega, galebovi koji se oslanjaju na ljudsku hranu često se suočavaju s prehrambenim deficitima, budući da ljudska hrana ne pruža iste nutritivne vrijednosti kao njihova prirodna prehrana. Osim toga, ovakva ovisnost o ljudima može dovesti do sukoba, kako s ljudima, tako i s drugim životinjama, te potencijalno ugroziti ekosustav.
Kako izbjeći sukobe s galebovima?
S obzirom na sve navedeno, postavlja se pitanje: kako izbjeći sukobe s galebovima? Prva i najvažnija stvar je izbjegavanje hranjenja galebova. Iako se to može činiti kao bezazlena aktivnost, hranjenje galebova samo dodatno potiče njihovo nepoželjno ponašanje. Također, kada jedete na otvorenom, preporučljivo je biti svjestan okoline i pokušati izbjeći otvorene prostore gdje galebovi imaju nesmetan pristup. Pogled direktno u galebove može ih obeshrabriti, a sjedenje u zaklonu ili okrenuto leđima prema zidu također može smanjiti vjerojatnost da vas iznenade u letu.
Iako su galebovi prilagodljive i inteligentne ptice, važno je shvatiti da njihova prisutnost u urbanim sredinama nije uvijek pozitivna ni za njih ni za ljude. Pravilnim pristupom i razumijevanjem njihovog ponašanja možemo smanjiti sukobe i osigurati suživot koji će biti prihvatljiv za sve.
Original:
Neeltje BoogertRoyal Society Dorothy Hodgkin Research Fellow, University of Exeter
Kreirano: petak, 30. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!