Gradska plinara Zagreb-Opskrba (GPZO) suočava se s dinamičnim razdobljem nakon što je 1. listopada 2024. izgubila ulogu javnog opskrbljivača plinom na području Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića. Iako je tvrtka Međimurje plin preuzela javnu opskrbu na ovom području, GPZO je odlučila nastaviti pružati plin kao tržišni opskrbljivač, nudeći korisnicima povoljnije uvjete u usporedbi s konkurencijom. Kroz ovu tranziciju, GPZO se oslanja na dugogodišnje iskustvo u opskrbi plinom i povjerenje građana, s ciljem zadržavanja što većeg broja korisnika.
Tijekom rujna i kolovoza, na adrese preko 220,000 dosadašnjih korisnika GPZO-a poslane su ponude s ciljem da korisnici potpišu ugovore i ostanu vjerni dosadašnjem opskrbljivaču. Velika većina korisnika, više od 150,000 građana, već se odlučila na ostanak kod GPZO-a, što predstavlja iznimno važan korak za tvrtku u očuvanju tržišnog udjela. Iako je 70,000 korisnika bilo izostavljeno iz ponude zbog dugovanja i neaktivnih ugovora, preostala baza korisnika čini značajan udio na tržištu, a broj potpisanih ugovora još uvijek raste kako novi podaci pristižu.
Subvencije Vlade i konkurentska prednost
Kako bi zadržali svoju poziciju na tržištu, GPZO je svojim korisnicima ponudio cijenu plina nižu za 10 centi po megavatsatu (MWh) u odnosu na javnu uslugu, čime su pokazali spremnost za prilagodbu tržišnim uvjetima. Uz ovu ponudu, Vlada RH je uvela mjere subvencioniranja cijena plina, smanjujući najavljena poskupljenja s više od 25% na oko 10%, što je dodatno pomoglo u stabilizaciji cijena i omogućilo građanima povoljnije uvjete tijekom zimskih mjeseci, kada je potrošnja plina najveća [11].
Međutim, konkurencija je također reagirala. Tvrtka Međimurje plin, novi opskrbljivač plinom, pokušava pridobiti korisnike GPZO-a svojom ponudom. Unatoč ovoj konkurenciji, GPZO se oslanja na dugogodišnje povjerenje građana i logističke kapacitete kako bi uspješno nastavili poslovanje na tržišnoj osnovi. Prema nekim izvorima, GPZO se suočava i s mogućim poslovnim izazovima, uključujući potencijalno smanjenje broja zaposlenih u slučaju daljnjeg gubitka tržišnog udjela [13].
Utjecaj na korisnike i buduće prilike
Iako gubitak javne opskrbe predstavlja značajan udarac za GPZO, tvrtka ima jasnu strategiju zadržavanja tržišnog udjela kroz tržišnu opskrbu plinom, kao i održavanje povjerenja korisnika. Nadzorni odbor i uprava GPZO-a provode mjere restrukturiranja kako bi osigurali dugoročnu održivost tvrtke na konkurentnom tržištu. Iz perspektive korisnika, ostanak kod GPZO-a znači niže troškove plina u usporedbi s javnim opskrbljivačem, što je ključni čimbenik za mnoge građane u ovim izazovnim vremenima [15].
Kreirano: utorak, 01. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!