Mrežno povezivanje može imati ključnu ulogu u izgradnji i unapređenju neformalnih radnih odnosa. Ako se pravilno provodi, može rezultirati obostrano korisnom razmjenom među pojedincima ili grupama, često vodeći prema novim prilikama ili čak unaprjeđenjima, što ga čini temeljnim sastojkom profesionalnog uspjeha.
Unatoč široko priznatim prednostima, ljudi se često mogu osjećati nelagodno ili neiskreno prilikom mrežnog povezivanja, smatrajući to nepotrebnim ili neefikasnim.
Razumijevanje i suočavanje s izazovima mrežnog povezivanja ključni su za sprječavanje gubitka talenata i stvaranje pravednog radnog okruženja.
Žene i mrežno povezivanje
Potreba za stvaranjem i proširenjem profesionalnih mreža posebno je izražena kod žena, koje su manje zastupljene od muškaraca na vodećim pozicijama, i često se moraju više truditi da bi bile primijećene i napredovale u karijeri.
Ovo nije tema o senzacionalnim vijestima niti o neosnovanim mišljenjima.
Godine 2020., žene su zauzimale manje od 30% najviših rangiranih pozicija diljem svijeta, i predviđa se da će ravnopravnost spolova u upravljačkim pozicijama biti postignuta tek za stoljeće. Studije su pokazale da se ovaj jaz ne može isključivo pripisati nedostatku obuke ili ambicije kod žena: dinamika spolova u mrežnom povezivanju igra važnu ulogu.
Obilje istraživanja iz 1990-ih i ranih 2000-ih godina pokazalo je da se žene često nalaze isključene iz neformalnih mreža, koje su uglavnom domen muškaraca. Obiteljske obveze dodatno ograničavaju mogućnosti žena za sudjelovanje u događanjima mrežnog povezivanja izvan redovnog radnog vremena. Iako muškarci mogu dijeliti te obveze, one su mnogo vjerojatnije da će utjecati na žene.
Naše istraživanje postavlja pitanje nastavlja li rodni učinak mrežnog povezivanja poticati rodni jaz u višem menadžmentu, unatoč kulturnim promjenama, politikama uključivosti, raznolikosti, jednakosti i rodni kvotama koje su se pojavile od ranijih studija.
Kako mrežno povezivanje utječe na karijere
U našem istraživanju analizirali smo iskustva 901 menadžera i izvršnog direktora (i muškaraca i žena) s ciljem detaljnog proučavanja različitih utjecaja mrežnog povezivanja na karijere muškaraca i žena. Podaci su prikupljeni putem internetske ankete i uključivali su pitanja o navikama mrežnog povezivanja (koristeći Forret i Dougherty skalui), kao i pitanja o karijernim postignućima poput promocija i povišica.
Studija je potvrdila pozitivnu korelaciju između aktivnosti mrežnog povezivanja i profesionalnog uspjeha kod oba spola. Međutim, ovaj opći trend skriva činjenicu da, za žene, neke prakse mrežnog povezivanja mogu biti učinkovitije od drugih.
Dvosjekli mač
Za žene, mrežno povezivanje je dvosjekli mač, jer može predstavljati i prilike i prepreke za napredovanje u karijeri. Posebno su naši rezultati pokazali da žene koje se trude biti primijećene preuzimanjem vodećih uloga u projektima zapravo mogu biti kažnjene u svom dugoročnom razvoju karijere, za razliku od njihovih muških kolega. Ova razlika proizlazi iz ukorijenjenih rodnih normi i društvenih očekivanja u vezi s mrežnim povezivanjem i socijalnim ponašanjem.
Žene, često ograničene tradicionalnim rodnim ulogama, mogu pronaći uspjeh u njegovanju profesionalnih odnosa kroz neformalne kanale, time se usklađujući s društvenim očekivanjima suradnje, brige i socijalizacije. Međutim, pokušaji da se istaknu kroz proaktivno djelovanje mogu imati nepovoljne posljedice, jer riskiraju da budu percipirane kao previše agresivne ili ambiciozne. To, zauzvrat, može dovesti do nezadovoljstva ako se ne odrazi u priznanju ili napredovanju u karijeri.
Naši rezultati naglašavaju potrebu za stvaranjem pravedne radne kulture u kompanijama, gdje se uspjeh definira isključivo talentom i zaslugama, a ne time tko je primijećen. U takvom okruženju, kvalificirane žene ne bi propustile biti zasluženo promovirane ili nagrađene, što može rezultirati osjećajem obeshrabrenosti i, konačno, gubitkom značajnog talenta iz kompanije.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!