Značaj otkrića nove antarktičke zmajeve ribe Akarotaxis gouldae: kako očuvanje biološke raznolikosti ovisi o zaštiti ranjivih ekosustava

Nova vrsta antarktičke zmajeve ribe, Akarotaxis gouldae, otkrivena u zapadnim vodama Antarktike, pokazuje krhkost antarktičkog ekosustava i važnost istraživačkih napora usmjerenih na očuvanje ovih ranjivih područja.

Značaj otkrića nove antarktičke zmajeve ribe Akarotaxis gouldae: kako očuvanje biološke raznolikosti ovisi o zaštiti ranjivih ekosustava
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Nova vrsta antarktičke zmajeve ribe, Akarotaxis gouldae, otkrivena je u hladnim vodama zapadne Antarktičke poluotoke, naglašavajući izuzetnu osjetljivost i nedovoljno istraženu raznolikost antarktičkog ekosustava. Znanstvenici su ovu ribu nazvali po istraživačkom brodu ARSV Laurence M. Gould, koji je desetljećima pružao podršku istraživanjima u Antarktici prije nego što je povučen iz službe. Ovo otkriće nije samo važan korak u razumijevanju biološke raznolikosti regije, već i podsjetnik na klimatske prijetnje koje se nadvijaju nad antarktičkim ekosustavom.


Prvi tragovi o postojanju ove nove vrste pronađeni su tijekom genetske analize larvi prikupljenih u morima oko Antarktike. Iako su se te larve isprva smatrale pripadnicima vrste Akarotaxis nudiceps, daljnja analiza DNA otkrila je jasne genetske razlike koje su pokazale da se radi o zasebnoj vrsti. Kako bi potvrdili ovo otkriće, znanstvenici su analizirali odrasle primjerke pohranjene u brojnim svjetskim prirodoslovnim zbirkama. Tek tada su postale očite fizičke razlike između ovih dviju vrsta, uključujući prisutnost dviju traka na bokovima odraslih primjeraka Akarotaxis gouldae, koje nedostaju kod Akarotaxis nudiceps.


Koristeći tehniku vremenski kalibrirane filogenije, istraživači su procijenili da se Akarotaxis gouldae odvojila kao posebna vrsta prije otprilike 780.000 godina, u doba kada je većina Južnog oceana bila prekrivena ledenjacima. Ova izolacija u dubokim podmorskim rovovima omogućila je razvoju ribe u jedinstvenu vrstu, a povlačenjem ledenjaka subpopulacija se evolucijski toliko razlikovala da više nije bila kompatibilna s Akarotaxis nudiceps.


Ono što ovu vrstu čini posebno ranjivom jest njezin ograničeni areal rasprostranjenosti. Dok su Akarotaxis nudiceps prisutne diljem južnog kontinenta, Akarotaxis gouldae se nalazi isključivo u vodama zapadne Antarktičke poluotoke. Njihova reproduktivna sposobnost je vrlo ograničena, što dodatno doprinosi ranjivosti vrste, osobito u svjetlu sve većeg pritiska komercijalnog ribolova na kril, ključnu kariku antarktičkog ekosustava. Kril se lovi na dubinama do 250 metara, a često dolazi do slučajnog ulova mlađih riba, uključujući i Akarotaxis gouldae, što dodatno ugrožava ovu ionako osjetljivu vrstu.


Zmajeve ribe poput Akarotaxis gouldae igraju ključnu ulogu u prehrambenom lancu Antarktike, budući da su važan plijen mnogim vrstama, uključujući antarktičke pingvine. Nažalost, populacije pingvina posljednjih godina drastično su smanjene zbog klimatskih promjena, uključujući zagrijavanje oceana i smanjenje leda, što je dovelo do značajnog pada populacija antarktičkog srebrnjaka, ključnog izvora hrane za mnoge grabežljivce.


Iako je Akarotaxis gouldae tek nedavno prepoznata kao zasebna vrsta, njezina prisutnost u svjetskim zbirkama pokazuje da je već dugo bila prisutna, ali zanemarena. Istraživački brod ARSV Laurence M. Gould, po kojem je riba nazvana, odigrao je ključnu ulogu u proučavanju ovog područja, omogućujući istraživačima prikupljanje vrijednih podataka o promjenama u morskim ekosustavima uzrokovanim klimatskim promjenama.


Brod ARSV Laurence M. Gould povučen je iz službe 2024. godine, nakon više od dva desetljeća u službi američkog Antarktičkog programa. Iako je brod zamijenjen, njegovo povlačenje označilo je prekretnicu u antarktičkim istraživanjima, osobito u svjetlu sve bržeg zagrijavanja Antarktike, koja se sada zagrijava brže nego bilo koje drugo područje na južnoj hemisferi. Istraživači naglašavaju važnost nastavka istraživanja i očuvanja antarktičkog ekosustava, posebice u kontekstu klimatskih promjena koje značajno utječu na osjetljivu bioraznolikost ovog područja.

Izvor: Virginia Institute of Marine Science

Kreirano: četvrtak, 05. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.