Nedavno globalno istraživanje znanstvene literature, koje su vodili istraživači sa Sveučilišta Massachusetts Amherst, pokazuje da su rješenja temeljena na prirodi (NbS) ekonomski učinkovita metoda za smanjenje rizika od različitih katastrofa - od poplava i uragana do toplinskih valova i klizišta - koje se očekuje da će se intenzivirati s daljnjim zagrijavanjem Zemlje.
NbS su intervencije u kojima se ekosustav očuva, održivo upravlja ili obnavlja kako bi se pružile koristi društvu i prirodi. Na primjer, one mogu smanjiti rizik od prirodne katastrofe ili olakšati prilagodbu klimatskim promjenama. NbS su se pojavile kao dopuna ili alternativa inženjerskim rješenjima. Klasičan primjer je obnova močvarnih područja za rješavanje problema obalnih poplava umjesto izgradnje morskog zida.
Prirodna rješenja u nacionalnim politikama
„Rješenja temeljena na prirodi sada su prepoznata u glavnim nacionalnim politikama i međunarodnim globalnim okvirnim sporazumima za borbu protiv klimatskih promjena, uključujući one koje su izradili UN i Bijela kuća. Međutim, znanstvena saznanja o isplativosti i jednakosti rezultata NbS-a su ograničena,” kaže Marta Vicarelli, docentica ekonomije i javne politike na UMass Amherst i glavna autorica studije. „Naši rezultati pokazuju da su NbS ekonomski učinkovita u ublažavanju opasnosti, ali njihove koristi su još uvijek podcijenjene.”
Isplativost prirodnih rješenja
NbS su se pokazale kao konzistentno isplativa metoda za smanjenje rizika u 71% od više od 20.000 recenziranih studija na engleskom jeziku koje su istraživači pregledali za članak objavljen u časopisu Science of the Total Environment. Još 24% studija je utvrdilo da su NbS isplative pod određenim uvjetima. Ekosustavne intervencije koje su se najčešće pokazale učinkovitima u smanjenju rizika povezane su s mangrovama (80%), šumama (77%) i obalnim ekosustavima (73%).
Od studija koje su uspoređivale NbS s inženjerskim rješenjima, 65% je uvijek smatralo da su prva učinkovitija u smanjenju rizika, dok je 24% smatralo da su djelomično učinkovitija. Niti jedna studija nije našla da su NbS konzistentno manje učinkovite od inženjerskih rješenja.
Dodatne prednosti NbS
Iako je svaka pregledana studija ispitivala koristi NbS-a u smanjenju rizika, mnoge nisu uzimale u obzir dodatne ekološke i socioekonomske koristi, kao što su održavanje bioraznolikosti, ublažavanje klimatskih promjena i podrška marginaliziranim zajednicama.
„Ostale koristi NbS-a su uvelike podcijenjene jer ih je teško kvantificirati,” objašnjava Vicarelli. „Kako bismo trebali vrednovati poboljšanja kvalitete zraka ili tla? Kako vrednovati zaštitu ugroženih vrsta ili ukupno povećanje bioraznolikosti nakon provedbe NbS-a? A kako procijeniti kulturnu ili čak duhovnu vrijednost ekološke imovine? Te procjene zahtijevaju složene i potencijalno skupe tehnike vrednovanja. Iz tog razloga, dodatne koristi NbS-a su često nedovoljno istražene i podcijenjene.”
Financiranje i budućnost NbS
Još jedno ključno otkriće istraživanja je da su NbS uglavnom financirane od strane javnog sektora, čak i kada su intervencije uključivale privatno vlasništvo. Za postizanje globalnog utjecaja tih rješenja, potrebna su dodatna financijska sredstva, a značajan dio mora doći iz privatnog sektora, kaže Vicarelli.
„Transformativno povećanje rješenja temeljenih na prirodi zahtijeva i javno i privatno financiranje,” dodaje ona. „Sljedeći korak je razvoj inovativnih rješenja osiguranja i ulaganja temeljenih na prirodi.”
Istraživanje je podržano financiranjem UMass Amherst i programa Horizon Europe – Okvirnog programa za istraživanje i inovacije Europske unije.
Dodatne informacije o prirodnim rješenjima:
Prirodna rješenja obuhvaćaju širok spektar aktivnosti koje uključuju očuvanje, održivo upravljanje i obnovu ekosustava kako bi se poboljšala otpornost na klimatske promjene i smanjili rizici od prirodnih katastrofa. To uključuje, ali nije ograničeno na: obnavljanje močvarnih područja, sadnju drveća u urbanim sredinama radi smanjenja toplinskih otoka, stvaranje zelenih krovova i zidova, te održavanje prirodnih obalnih barijera poput koraljnih grebena i pješčanih dina.
Važno je napomenuti da prirodna rješenja ne samo da pružaju ekološke koristi, već također imaju značajan socioekonomski utjecaj. Na primjer, očuvanje mangrova ne samo da smanjuje rizik od poplava, već također pruža stanište za mnoge vrste riba koje su važan izvor hrane i prihoda za lokalne zajednice. Slično tome, šume ne samo da apsorbiraju ugljik, već također pružaju rekreacijske mogućnosti i podržavaju turizam.
Primjeri uspješnih implementacija NbS:
Jedan od primjera uspješnog NbS projekta je obnova mangrova u jugoistočnoj Aziji. Ova inicijativa ne samo da je smanjila rizik od poplava i erozije obala, već je također poboljšala lokalnu bioraznolikost i pružila dodatne prihode zajednicama kroz ribarstvo i ekoturizam. Drugi primjer je projekt ozelenjavanja gradskih prostora u Europi, gdje su zeleni krovovi i zidovi pomogli smanjiti urbane toplinske otoke i poboljšali kvalitetu zraka.
Ovi primjeri pokazuju da NbS mogu pružiti višestruke koristi i biti ekonomski isplative, osobito kada se uzmu u obzir dodatne koristi poput poboljšanja zdravlja i dobrobiti ljudi, očuvanja bioraznolikosti i podrške lokalnim gospodarstvima.
Izazovi i budući koraci:
Unatoč mnogim prednostima, implementacija NbS suočava se s nizom izazova. Jedan od glavnih izazova je financiranje. Iako su mnogi NbS projekti podržani javnim sredstvima, potrebno je privući i privatna ulaganja kako bi se osigurala dugoročna održivost ovih rješenja. Osim toga, potrebno je razviti mehanizme za vrednovanje dodatnih koristi NbS-a kako bi se bolje razumjela njihova stvarna vrijednost.
Razvoj inovativnih financijskih instrumenata, poput zelenih obveznica i fondova za očuvanje, može pomoći u privlačenju privatnih ulaganja. Također, jačanje suradnje između javnog i privatnog sektora, kao i između različitih zemalja, ključno je za uspješnu implementaciju NbS na globalnoj razini.
Povećanje svijesti o prednostima NbS među donositeljima odluka, investitorima i širom javnosti također je ključno. Edukacija i informiranje o uspješnim primjerima i studijama slučaja može pomoći u promicanju ovih rješenja i poticanju njihove šire primjene.
Dodatni primjeri i istraživanja
U Novom Zelandu, obnova prirodnih koridora za migraciju ptica pokazala se ključnom za očuvanje rijetkih vrsta. Ovo nije samo pridonijelo bioraznolikosti već je stvorilo i turističke atrakcije koje su dovele do ekonomskog rasta u lokalnim zajednicama. U Africi, projekti za očuvanje šuma i ponovnu sadnju autohtonih vrsta biljaka pomogli su u borbi protiv dezertifikacije, poboljšali lokalnu poljoprivredu i osigurali stabilne izvore prihoda za stanovništvo.
Osim toga, NbS projekti u Južnoj Americi, poput očuvanja amazonske prašume, pružaju neprocjenjive ekološke usluge kao što su regulacija klime, skladištenje ugljika i očuvanje bioraznolikosti. Ovi projekti često uključuju lokalne zajednice i autohtone narode, čime se osigurava da su mjere očuvanja usklađene s njihovim potrebama i tradicionalnim znanjima.
Tehnološki napredak i NbS:
Integracija suvremenih tehnologija može značajno unaprijediti učinkovitost NbS. Korištenje satelitskog praćenja i dronova omogućuje precizno mapiranje i nadzor ekosustava, identifikaciju područja koja su najosjetljivija na klimatske promjene i praćenje uspjeha projekata obnove. Također, razvoj softverskih alata za modeliranje ekosustava može pomoći u predviđanju učinaka različitih intervencija i optimizaciji strategija upravljanja.
Primjena IoT (Internet of Things) tehnologija u NbS također nudi nove mogućnosti. Pametni senzori mogu prikupljati podatke o uvjetima okoliša u stvarnom vremenu, omogućujući brže reagiranje na promjene i prilagodbu strategija upravljanja. Na primjer, senzori koji prate vlagu tla mogu pomoći u optimizaciji navodnjavanja u urbanim zelenim površinama, smanjujući potrošnju vode i poboljšavajući zdravlje biljaka.
Ekološka ekonomija i NbS:
Ekološka ekonomija je rastuće područje koje istražuje ekonomske aspekte očuvanja okoliša i održivog razvoja. U kontekstu NbS, ekološka ekonomija može pomoći u kvantificiranju ekoloških usluga koje pružaju prirodni ekosustavi, kao što su skladištenje ugljika, regulacija vodnih tokova i očuvanje bioraznolikosti. Ova kvantifikacija može pružiti čvrstu osnovu za zagovaranje ulaganja u NbS i razvoj politika koje podržavaju održivo upravljanje prirodnim resursima.
Nadalje, ekološka ekonomija može pomoći u procjeni socioekonomskih koristi NbS, uključujući poboljšanje kvalitete života, zdravlja i dobrobiti ljudi, kao i stvaranje novih ekonomskih prilika. Ova interdisciplinarna perspektiva može pridonijeti integriranijem i sveobuhvatnijem pristupu planiranju i provedbi NbS, osiguravajući da se uzmu u obzir svi relevantni faktori i interesi.
NbS predstavljaju održivo i inovativno rješenje za smanjenje rizika od prirodnih katastrofa i prilagodbu klimatskim promjenama. Kroz očuvanje, održivo upravljanje i obnovu ekosustava, možemo osigurati bolje i sigurnije uvjete za buduće generacije, uz očuvanje prirodne baštine i bioraznolikosti našeg planeta. Kroz suradnju, inovacije i ulaganja, NbS imaju potencijal da postanu ključni alat u borbi protiv klimatskih promjena i stvaranju otpornijih zajednica.
Implementacija NbS zahtijeva integrirani pristup koji uključuje suradnju različitih sektora i dionika. To uključuje suradnju između vladinih agencija, nevladinih organizacija, privatnog sektora, akademske zajednice i lokalnih zajednica. Ova suradnja može pomoći u osiguravanju financiranja, dijeljenju znanja i resursa te promicanju inovativnih pristupa u provedbi NbS.
Osim toga, važno je osigurati uključivanje lokalnih zajednica u proces planiranja i provedbe NbS. Lokalne zajednice često imaju dragocjeno tradicionalno znanje i iskustvo u upravljanju prirodnim resursima, što može biti ključno za uspjeh ovih projekata. Njihovo sudjelovanje također osigurava da NbS rješenja budu prilagođena lokalnim potrebama i uvjetima, čime se povećava njihova učinkovitost i održivost.
NbS mogu pružiti višestruke koristi - ne samo u smislu smanjenja rizika od prirodnih katastrofa, već i u poboljšanju kvalitete života, očuvanju bioraznolikosti i podršci održivom razvoju. Kroz sveobuhvatni pristup koji uključuje ekološke, ekonomske i društvene aspekte, NbS mogu pružiti trajna rješenja za neke od najvećih izazova s kojima se suočavamo u današnjem svijetu.
Uz kontinuirano istraživanje i inovacije, te kroz suradnju i ulaganja, NbS imaju potencijal da postanu ključni alat u borbi protiv klimatskih promjena i smanjenja rizika od prirodnih katastrofa. Njihova široka primjena može doprinijeti stvaranju otpornijih i održivijih zajednica, koje su bolje pripremljene za suočavanje s budućim izazovima.
Primjena NbS zahtijeva također i promjenu u načinu razmišljanja i donošenja odluka. Umjesto fokusiranja isključivo na kratkoročne ekonomske koristi, potrebno je uzeti u obzir dugoročne ekološke i društvene koristi. To uključuje prepoznavanje vrijednosti ekosustava i usluga koje pružaju, te integriranje tih vrijednosti u procese planiranja i upravljanja.
Uvođenje NbS može također potaknuti razvoj novih tržišta i prilika za zapošljavanje. Na primjer, obnova i održavanje ekosustava može stvoriti radna mjesta u sektorima kao što su ekologija, poljoprivreda, turizam i obnovljivi izvori energije. Kroz podršku razvoju vještina i obrazovanju, NbS mogu doprinijeti stvaranju održivih i uključivih ekonomija.
Uz to, NbS mogu igrati ključnu ulogu u jačanju otpornosti na klimatske promjene u urbanim područjima. Urbanizacija i rast stanovništva stvaraju dodatne pritiske na ekosustave, čime se povećava rizik od prirodnih katastrofa. Kroz primjenu NbS u urbanim sredinama, poput stvaranja zelenih površina, ozelenjavanja zgrada i obnavljanja prirodnih vodotoka, možemo smanjiti ove rizike i poboljšati kvalitetu života u gradovima.
Izvor: University of Massachusetts Amherst
Kreirano: srijeda, 24. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!