Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na zagrebačkom Mirogoju, obilježena je prva godišnjica smrti stožernog generala Antona Tusa, čija je uloga u modernizaciji Hrvatske vojske neizbrisiva. Na svečanosti 3. rujna 2024., uz najviše počasti, sudjelovali su brojni vojni dužnosnici, uključujući general-bojnika Krešu Tuškana, načelnika Glavnog stožera OSRH, te brigadne generale Miju Validžića i Ivana Zelića, koji su odali počast ovom velikanu hrvatske vojne povijesti.
Tus je rođen 22. studenoga 1931. u Bribiru, nedaleko Crikvenice, i već od ranih dana posvetio se vojnom pozivu. Kroz karijeru je prošao brojne izazove, od školovanja u Zrakoplovnoj vojnoj akademiji, do vođenja zapovjednih struktura bivše JNA. No, njegov najvažniji trenutak došao je 1991. godine, kada je napustio jugoslavensku vojsku i pristupio obrani Republike Hrvatske, postavši prvi načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH. Na toj poziciji ostao je do kraja 1992., aktivno sudjelujući u ključnim vojnim operacijama koje su oblikovale obranu Hrvatske u Domovinskom ratu.
Karijera obilježena povijesnim doprinosima
Generala Tusa povijest pamti po njegovim strateškim sposobnostima i nepokolebljivosti. Njegovo postavljanje na čelo Glavnog stožera bilo je ključno u trenutku kada je Hrvatskoj vojsci trebala organizacijska snaga i vojno iskustvo, a general Tus donio je upravo to. Svojim zapovijedanjem u najtežim fazama rata, između jeseni i zime 1991., osigurao je da Hrvatska obrani svoj teritorij i napravi ključne korake prema konačnoj pobjedi. Odbijanje velikosrpske politike i hrabro vođenje operacija dovelo je do toga da ga mnogi pamte kao čovjeka koji je osigurao stabilnost i sigurnost tijekom najkritičnijih dana rata.
Uloga u međunarodnoj suradnji
Nakon umirovljenja iz Hrvatske vojske, general Tus je nastavio doprinositi svojoj zemlji kroz diplomaciju. Od 2001. do 2005. godine bio je šef Misije Republike Hrvatske pri NATO-u, gdje je igrao ključnu ulogu u ulasku Hrvatske u ovaj važan međunarodni savez. Kao veleposlanik, Tus je zastupao interese Hrvatske na svjetskoj sceni, a njegovi su diplomatski napori omogućili jačanje međunarodne suradnje i osigurali Hrvatskoj poziciju u globalnim vojnim strukturama. Njegov rad u NATO-u obuhvatio je reforme potrebne za članstvo, a njegovo ime ostalo je zabilježeno kao sinonim za vojnu i diplomatsku stručnost.
Odlikovanja i sjećanja
Tijekom svoje karijere, general Tus dobio je brojne počasti i odlikovanja za svoje zasluge. Među najvažnijim su Velered kralja Petra Krešimira IV, Red kneza Domagoja te Red Nikole Šubića Zrinskog. Ova odlikovanja ne samo da svjedoče o njegovim ratnim zaslugama, već i o njegovoj posvećenosti stvaranju moderne Hrvatske vojske.
Kao vojni savjetnik predsjednika Franje Tuđmana i jedan od ključnih arhitekata hrvatske obrane, general Tus ostat će upamćen po svom nesebičnom doprinosu razvoju hrvatskih oružanih snaga. Njegova smrt 4. rujna 2023. godine označila je kraj jedne ere, ali njegovo nasljeđe nastavlja živjeti kroz strukture koje je pomogao izgraditi.
Od generala Tusa oprostili su se i brojni bivši suradnici, suborci i sadašnji pripadnici Hrvatske vojske, koji su istaknuli njegovu mirnoću, znanje i nepokolebljivost u najtežim trenucima. Ovaj veliki vojni vođa, skroman i posvećen svojoj domovini, zauvijek će ostati simbolom odlučnosti i snage Hrvatske vojske.
Kreirano: srijeda, 04. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!