U gradu Gospiću jučer je održana emotivna komemoracija posvećena sjećanju na dvojicu poginulih hrvatskih branitelja albanske nacionalnosti, Sameta Bugujevcija i Fadila Salihua. Ova značajna ceremonija okupila je brojne uzvanike i sudionike, uključujući visoke predstavnike županijskih i državnih institucija, obitelji poginulih te članove albanske zajednice. Program je započeo susretom u prostorijama Županije, gdje je domaćin, župan Ernest Petry, primio okupljene goste.
Župan Petry obratio se nazočnima prigodnim govorom, u kojem je istaknuo hrabrost i požrtvovnost koju su Samet Bugujevci i Fadil Salihu pokazali u ključnim trenucima obrane Republike Hrvatske. Uz izraze zahvale, podsjetio je na važnost očuvanja sjećanja na sve one koji su dali svoje živote u Domovinskom ratu, a posebno na one koji su stradali u obrani Ličko-senjske županije. Župan je naglasio da su ti branitelji prije 33 godine hrabro poginuli u borbi za slobodu Hrvatske, a njihova žrtva ostaje trajni podsjetnik na vrijednosti koje su ugrađene u temelje današnje Hrvatske.
U svojem govoru, Petry je također podsjetio na tragične događaje koji su se zbili 13. listopada, prilikom masakra u Širokoj Kuli, gdje su ubijena 32 civila, uključujući i najmlađu žrtvu od svega 13 godina te najstariju žrtvu koja je imala 95 godina. Spomenuo je kako se ove godine navršava 33. obljetnica tog zločina, a prisjetio se i ostalih stradalih u tom teškom razdoblju.
Nakon župana, prigodne riječi izrekli su i drugi uzvanici. Siniša Troha, u ime gardijskih brigada Hrvatske vojske, te Vlade Jurčić, u ime dragovoljaca s područja Gospića, izrazili su duboko poštovanje prema poginulim braniteljima. Esad Çollaku, predsjednik Udruge Albanaca branitelja Hrvatske, istaknuo je važnost zajedništva i solidarnosti u teškim vremenima, a Tom Kačinari, iz Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, pohvalio je doprinos albanskih branitelja u obrani Hrvatske.
Među govornicima su bili i visoki diplomatski predstavnici - veleposlanik Kosova u Republici Hrvatskoj, Nj. E. dr. Martin Berishaj, i veleposlanik Sjeverne Makedonije, Nj. E. Milaim Fetai. Njihova prisutnost i riječi potpore pokazale su kako se sjećanje na poginule branitelje proteže izvan granica Hrvatske, što naglašava univerzalnost borbe za slobodu i mir.
Nakon govora u zgradi županije, uslijedilo je polaganje vijenaca kod spomenika žrtvama Domovinskog rata u centru Gospića. Ovaj simbolični čin odavanja počasti bio je praćen tišinom i dostojanstvom, dok su se prisutni prisjetili svih onih koji su položili svoje živote za obranu domovine. Poseban trenutak bio je polaganje vijenaca na spomen-ploču Sametu Bugujevciju i Fadilu Salihuu, koja se nalazi u selu Budak, blizu mjesta gdje su ova dva hrabra branitelja poginula u obrani suvereniteta Hrvatske.
Vijence su položili brojni uzvanici, uključujući predstavnike Ministarstva hrvatskih branitelja, na čelu s Dubravkom Valčić Uzelac, te župana Ernesta Petryja ispred Ličko-senjske županije. Siniša Troha, predsjednik gardijskih brigada Republike Hrvatske, i Ante Vučić, dopredsjednik Udruge dragovoljaca Termiti iz Zadra, također su odali počast. Komemoraciji su prisustvovali i članovi obitelji poginulih branitelja, suborci te predstavnici albanske zajednice.
Na kraju službenog dijela ceremonije, župan Petry je u znak zahvalnosti predstavnicima albanskih dragovoljaca uručio prigodne poklone – biste Oca domovine, Dr. Ante Starčevića, kao simbol hrvatske borbe za slobodu i nezavisnost.
Kao poseban podsjetnik, na komemoraciji je istaknuto kako je u Domovinskom ratu poginulo ukupno 87 hrvatskih branitelja albanske nacionalnosti, od kojih se 31 još uvijek vodi kao nestali, a većina njih nestala je na vukovarskoj bojišnici. Preko tri tisuće branitelja albanske nacionalnosti borilo se za Hrvatsku, a mnogi od njih još uvijek čekaju da se njihov status u potpunosti riješi kroz nadležna tijela Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane Republike Hrvatske.
Ova komemoracija nije bila samo prilika za prisjećanje na hrabre ljude koji su položili svoje živote za slobodu Hrvatske, već i podsjetnik na dug i težak put prema pravdi i priznanju svih onih koji su svojim žrtvama pomogli izgraditi slobodnu i suverenu državu.
Kreirano: ponedjeljak, 14. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!