Memorijalni centar Domovinskog rata Ličko-senjske županije predstavlja ambiciozan projekt koji ima za cilj trajno očuvanje uspomene na hrvatske branitelje i događaje iz Domovinskog rata. Ovaj centar, smješten u srcu Gospića, bit će središnje mjesto za edukaciju, istraživanje i odavanje počasti svima koji su se borili za slobodu naše domovine. Župan Ličko-senjske županije, Ernest Petry, naglašava važnost ovog projekta kao načina za očuvanje kolektivnog sjećanja i prošlosti te izgradnju identiteta naše zajednice.
Ciljevi i funkcionalnosti Memorijalnog centra
Projekt Memorijalnog centra zamišljen je kao interaktivan prostor koji će omogućiti posjetiteljima da se upoznaju s važnim povijesnim događajima i herojima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu. Ovaj centar će uključivati razne edukativne sadržaje, poput izložbi, radionica i predavanja, s posebnim naglaskom na mlade generacije. Očekuje se da će centar poslužiti kao mjesto za terensku nastavu za učenike osnovnih i srednjih škola, omogućujući im dublje razumijevanje povijesti svoga kraja.
Arhitektonski koncept i planiranje
Arhitektonski koncept Memorijalnog centra uključuje suvremena rješenja koja se temelje na multimedijskim prezentacijskim komponentama. Uz stalni izložbeni postav, centar će obuhvatiti istraživački centar koji će se baviti proučavanjem povijesti Domovinskog rata, s posebnim naglaskom na arhivsku gradivu. Predviđeno je da centar zauzme površinu od 1800 m2, dok će njegov okoliš biti uređen kao tematski park posvećen Domovinskom ratu.
Financijska potpora i suradnja s Ministarstvom
Projekt je odobren uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, koje je osiguralo 100.000 kuna za izradu natječajnog elaborata. Ova sredstva omogućuju Ličko-senjskoj županiji da pokrene postupak izrade projektne dokumentacije, što je ključno za uspješnu realizaciju projekta. Očekuje se da će ukupna investicija iznositi oko 5 milijuna eura, a završetak radova planiran je za otprilike tri godine.
Važnost projekta za lokalnu zajednicu
Izgradnjom Memorijalnog centra, Ličko-senjska županija stvara novi prostor koji će postati točka okupljanja za lokalnu zajednicu i turiste. Centar će biti simbol otpora, hrabrosti i žrtve te će potaknuti interes za povijest i kulturu regije. Župan Petry ističe da je važno ne samo sjećati se prošlosti, već i graditi bolju budućnost za sve građane, čime će se dodatno osnažiti zajednica i očuvati sjećanje na heroje Domovinskog rata.
Otvorena vrata za sudjelovanje i doprinos zajednice
Kako bi se osiguralo da Memorijalni centar zaista odražava želje i potrebe lokalne zajednice, održane su brojne radionice i javne rasprave. U tim su događanjima sudjelovali predstavnici različitih udruga, institucija i građani, koji su aktivno doprinosili oblikovanju sadržaja buduće ustanove. Ovaj participativni pristup osigurava da će centar služiti kao pravi dom sjećanja za sve one koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.
Pogled u budućnost
Memorijalni centar Domovinskog rata Ličko-senjske županije postat će važno mjesto koje će trajno čuvati uspomenu na prošlost, a istovremeno će djelovati kao izvor znanja i inspiracije za buduće generacije. Uz modernu arhitekturu i sadržaje, centar će privući posjetitelje iz svih dijelova Hrvatske, ali i šire. Planira se organizirati razne manifestacije, tematske izložbe i kulturne događaje koji će dodatno obogatiti ponudu i učiniti Gospić prepoznatljivim kao destinaciju koja poštuje svoju povijest.
Kreirano: petak, 04. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!