Vojna vježba „Udar 24“ održana je u razdoblju od 7. do 11. listopada 2024. godine i predstavljala je jednu od najvažnijih vojnih aktivnosti Hrvatske vojske u protekloj godini. Na nekoliko ključnih lokacija širom Hrvatske, vojnici su se susreli s izazovnim scenarijima kako bi testirali svoje sposobnosti, tehničku opremljenost i razinu koordinacije s NATO saveznicima. Poligoni poput „Gašinaca“ te vojarne u Zagrebu, Sinju, Velikoj Buni i Divuljama kod Splita, poslužili su kao glavni prostori za izvođenje taktičkih i operativnih simulacija.
Vježba se fokusirala na pripremu i ocjenjivanje triju ključnih kontingenata Hrvatske vojske, a svaki od njih ima svoju specifičnu ulogu u NATO misijama diljem Europe. Tako je 42. hrvatski kontingent (HRVCON) zadužen za sudjelovanje u misiji KFOR na Kosovu, 15. HRVCON za ojačanu prednju prisutnost u Poljskoj, dok 6. HRVCON djeluje u okviru aktivnosti ojačane budnosti u Mađarskoj. Sva tri kontingenta prošla su kroz detaljne ocjene svojih operativnih sposobnosti kako bi se utvrdilo koliko su spremni za daljnje sudjelovanje u ovim važnim međunarodnim misijama.
Tehnička i taktička priprema
Gardijska oklopno-mehanizirana brigada Hrvatske kopnene vojske imala je ključnu ulogu u organizaciji i provođenju ove vježbe. Brigada je, kroz godine, stekla znatan ugled unutar Hrvatske vojske, a njezini pripadnici redovito sudjeluju u međunarodnim misijama pod okriljem NATO-a i UN-a. Zahvaljujući svojoj modernoj opremi, uključujući borbena oklopna vozila, tenkove i topničke sustave, brigada se dokazala kao strateški ključan dio obrambenih snaga Hrvatske.
Jedan od ključnih ciljeva vježbe „Udar 24“ bio je uvježbavanje kompleksnih manevarskih operacija, uključujući simulacije kopnenih i zračnih napada, logističke potpore, kao i odgovor na krizne situacije. Posebna pažnja posvećena je integraciji komunikacijskih sustava između različitih jedinica, kao i testiranju spremnosti za djelovanje u uvjetima visoke napetosti i složenosti. Gardijska oklopno-mehanizirana brigada, sa svojim postrojbama „Sokolovi“, „Pume“ i „Kune“, ponovo je pokazala visoku razinu koordinacije i sposobnost brzog reagiranja u terenskim uvjetima.
Suradnja s NATO saveznicima
Vježba „Udar 24“ također je imala međunarodnu dimenziju, budući da su sudjelovali i promatrači iz više NATO zemalja. Promatrači su pratili vježbu s ciljem ocjenjivanja razine interoperabilnosti između hrvatskih kontingenata i savezničkih snaga. NATO misije, u kojima hrvatske snage redovito sudjeluju, ključne su za održavanje stabilnosti u regiji i za unapređenje sposobnosti vojnika u situacijama međunarodnih kriza.
Osim što omogućuje pripadnicima Hrvatske vojske da uvježbaju svoje tehničke i taktičke sposobnosti, ovakve vježbe pomažu i u unaprjeđenju zajedničkih operacija sa saveznicima. To je posebno važno za misije poput KFOR-a na Kosovu, gdje je održavanje sigurnosti ključna zadaća, ili za operacije u Poljskoj i Mađarskoj, gdje je NATO prisutnost ojačana u kontekstu suvremenih geopolitičkih izazova. Vježba je stoga bila odlična prilika za testiranje i prilagodbu postojećih strategija, s posebnim naglaskom na međunarodnu suradnju i razmjenu iskustava s drugim vojnim snagama.
Ocjenjivanje i povratne informacije
Nakon završetka vježbe, ocjenjivački timovi su analizirali izvedbu svakog od kontingenata. Na temelju tih ocjena donose se zaključci o tome koje su sposobnosti uspješno demonstrirane, a koji dijelovi zahtijevaju dodatnu obuku ili prilagodbu. Povratne informacije bit će od ključne važnosti u daljnjoj pripremi hrvatskih snaga za buduće NATO operacije, posebno one koje zahtijevaju visoku razinu mobilnosti i prilagodljivosti.
Ovakve vježbe ne samo da omogućuju jačanje kapaciteta Hrvatske vojske, već i jačaju njezin položaj unutar NATO saveza, dokazujući spremnost za preuzimanje odgovornosti u međunarodnim sigurnosnim operacijama. „Udar 24“ je time potvrdio da Hrvatska vojska neprestano unaprjeđuje svoje sposobnosti, a njezini pripadnici ostaju predani ispunjavanju svih zadaća koje pred njih postavljaju međunarodne obveze.
Kreirano: subota, 12. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!