Vježba udar 24 testirala hrvatske vojne snage kroz simulacije na ključnim poligonima i ocjenjivanje NATO kontingenata

Vježba udar 24 održana od 7. do 11. listopada 2024., testirala je operativne sposobnosti hrvatskih NATO kontingenata kroz simulirane scenarije na vojnim poligonima diljem Hrvatske.

Vježba udar 24 testirala hrvatske vojne snage kroz simulacije na ključnim poligonima i ocjenjivanje NATO kontingenata
Photo by: OSRH/ T. Đalto/ morh.gov hr

Vojna vježba „Udar 24“ održana je u razdoblju od 7. do 11. listopada 2024. godine i predstavljala je jednu od najvažnijih vojnih aktivnosti Hrvatske vojske u protekloj godini. Na nekoliko ključnih lokacija širom Hrvatske, vojnici su se susreli s izazovnim scenarijima kako bi testirali svoje sposobnosti, tehničku opremljenost i razinu koordinacije s NATO saveznicima. Poligoni poput „Gašinaca“ te vojarne u Zagrebu, Sinju, Velikoj Buni i Divuljama kod Splita, poslužili su kao glavni prostori za izvođenje taktičkih i operativnih simulacija.


Vježba se fokusirala na pripremu i ocjenjivanje triju ključnih kontingenata Hrvatske vojske, a svaki od njih ima svoju specifičnu ulogu u NATO misijama diljem Europe. Tako je 42. hrvatski kontingent (HRVCON) zadužen za sudjelovanje u misiji KFOR na Kosovu, 15. HRVCON za ojačanu prednju prisutnost u Poljskoj, dok 6. HRVCON djeluje u okviru aktivnosti ojačane budnosti u Mađarskoj. Sva tri kontingenta prošla su kroz detaljne ocjene svojih operativnih sposobnosti kako bi se utvrdilo koliko su spremni za daljnje sudjelovanje u ovim važnim međunarodnim misijama.


Tehnička i taktička priprema


Gardijska oklopno-mehanizirana brigada Hrvatske kopnene vojske imala je ključnu ulogu u organizaciji i provođenju ove vježbe. Brigada je, kroz godine, stekla znatan ugled unutar Hrvatske vojske, a njezini pripadnici redovito sudjeluju u međunarodnim misijama pod okriljem NATO-a i UN-a. Zahvaljujući svojoj modernoj opremi, uključujući borbena oklopna vozila, tenkove i topničke sustave, brigada se dokazala kao strateški ključan dio obrambenih snaga Hrvatske.


Jedan od ključnih ciljeva vježbe „Udar 24“ bio je uvježbavanje kompleksnih manevarskih operacija, uključujući simulacije kopnenih i zračnih napada, logističke potpore, kao i odgovor na krizne situacije. Posebna pažnja posvećena je integraciji komunikacijskih sustava između različitih jedinica, kao i testiranju spremnosti za djelovanje u uvjetima visoke napetosti i složenosti. Gardijska oklopno-mehanizirana brigada, sa svojim postrojbama „Sokolovi“, „Pume“ i „Kune“, ponovo je pokazala visoku razinu koordinacije i sposobnost brzog reagiranja u terenskim uvjetima.


Suradnja s NATO saveznicima


Vježba „Udar 24“ također je imala međunarodnu dimenziju, budući da su sudjelovali i promatrači iz više NATO zemalja. Promatrači su pratili vježbu s ciljem ocjenjivanja razine interoperabilnosti između hrvatskih kontingenata i savezničkih snaga. NATO misije, u kojima hrvatske snage redovito sudjeluju, ključne su za održavanje stabilnosti u regiji i za unapređenje sposobnosti vojnika u situacijama međunarodnih kriza.


Osim što omogućuje pripadnicima Hrvatske vojske da uvježbaju svoje tehničke i taktičke sposobnosti, ovakve vježbe pomažu i u unaprjeđenju zajedničkih operacija sa saveznicima. To je posebno važno za misije poput KFOR-a na Kosovu, gdje je održavanje sigurnosti ključna zadaća, ili za operacije u Poljskoj i Mađarskoj, gdje je NATO prisutnost ojačana u kontekstu suvremenih geopolitičkih izazova. Vježba je stoga bila odlična prilika za testiranje i prilagodbu postojećih strategija, s posebnim naglaskom na međunarodnu suradnju i razmjenu iskustava s drugim vojnim snagama.


Ocjenjivanje i povratne informacije


Nakon završetka vježbe, ocjenjivački timovi su analizirali izvedbu svakog od kontingenata. Na temelju tih ocjena donose se zaključci o tome koje su sposobnosti uspješno demonstrirane, a koji dijelovi zahtijevaju dodatnu obuku ili prilagodbu. Povratne informacije bit će od ključne važnosti u daljnjoj pripremi hrvatskih snaga za buduće NATO operacije, posebno one koje zahtijevaju visoku razinu mobilnosti i prilagodljivosti.


Ovakve vježbe ne samo da omogućuju jačanje kapaciteta Hrvatske vojske, već i jačaju njezin položaj unutar NATO saveza, dokazujući spremnost za preuzimanje odgovornosti u međunarodnim sigurnosnim operacijama. „Udar 24“ je time potvrdio da Hrvatska vojska neprestano unaprjeđuje svoje sposobnosti, a njezini pripadnici ostaju predani ispunjavanju svih zadaća koje pred njih postavljaju međunarodne obveze.

Kreirano: subota, 12. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.