U Puli se nedavno održala značajna konferencija posvećena temi željeznice u Istri, pod nazivom „Željeznica u Istri - nositelj integracije i zelenog razvoja”. Organizator događaja bila je medijska kuća Glas Istre, a među uglednim sudionicima našao se i potpredsjednik Vlade te ministar mora, prometa i infrastrukture, Oleg Butković. Tijekom konferencije, razgovaralo se o ključnoj ulozi koju željeznička infrastruktura ima u kontekstu gospodarskog razvitka Istre, naglašavajući pri tom njenu efikasnost, ekonomičnost i ekološku prihvatljivost kao transportni sistem.
Ministar Butković je u svom uvodnom govoru istaknuo završetak važnih infrastrukturnih projekata kao što su Istarski ipsilon, Vc koridor te autocesta prema Sisku. Osim toga, spomenuo je i natječaje koji su raspisani za finalizaciju Jadransko-jonskog koridora, obuhvaćajući dionice Križišće - Žuta Lokva i Metković - Dubrovnik. S obzirom na to da je izgradnja cestovne infrastrukture u velikoj mjeri dovršena, naglasak se sada prebacuje na razvoj željezničkog prometa.
Izlaganje je također obuhvatilo retrospektivu izazova s kojima se Hrvatska suočavala tijekom razdoblja intenzivne izgradnje infrastrukture, uključujući ograničene financijske mogućnosti i posljedice rata. Međutim, sadašnji fokus na željeznički promet vidi se kao prilika za korištenje sredstava iz EU fondova, što će zajedno s poboljšanom financijskom stabilnošću i kreditnim rejtingom Hrvatske omogućiti realizaciju ambicioznih projekata u području željezničke infrastrukture.
Konferencija je podvukla važnost strateškog ulaganja u željezničku infrastrukturu kao ključni faktor koji doprinosi sveobuhvatnom razvoju, integraciji i promicanju održivog, zelenog razvoja u Istri. Sudionici su razmijenili mišljenja o budućim projektima, potencijalima za poboljšanje postojeće infrastrukture i načinima na koje bi željeznica mogla doprinijeti ekološkoj održivosti i gospodarskom napretku regije.
Naglasak na zajedničkom djelovanju kako bi se osigurala obnova i rekonstrukcija željezničke infrastrukture istaknut je kao ključan prioritet. Potpredsjednik Vlade i ministar Oleg Butković posebno je podvukao značajne korake koje su poduzeli Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te Vlada Republike Hrvatske. Ovi koraci doveli su do uspjeha u uključivanju dodatnih prometnih koridora unutar europske mreže, čije će službeno priznanje biti potvrđeno skorim odobrenjem izmjena TEN-T Uredbe u Europskom parlamentu.
Ove izmjene predstavljaju ključan moment za Istru, čija je željeznica sada dio sveobuhvatne mreže TEN-T, otvarajući put ka korištenju europskih fondova. Potrebno je, kako je istaknuto, temeljito pripremiti i koordinirano poduzeti korake za dinamičniju obnovu i izgradnju željeznice na istarskom poluotoku.
Ministar Butković naglasio je da Istra, kao jedna od ekonomski i turistički najrazvijenijih hrvatskih regija, zaslužuje pojačan fokus na obnovu željezničke infrastrukture, posebice nakon završetka projekta Istarskog ipsilona. Plan je proširiti postojeću mrežu kroz Učku, čime bi se povezala s Mediteranskim koridorom. Napomenuo je kako su u tijeku radovi na studijskoj i projektnoj dokumentaciji koje provodi HŽ Infrastruktura.
Dalje je iznio kako su već pokrenuta ulaganja u obnovu željezničke infrastrukture širom Hrvatske, s trenutnim investicijama koje dosežu oko 2 milijarde eura. U narednom mandatu, naglasio je ministar, prioritet će biti realizacija projekta istarske željeznice, što predstavlja značajan izazov i zadaću za Vladu, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, kao i HŽ Infrastrukturu, uz potporu Županije te gradova i općina u Istri.
Butković je izrazio zahvalnost svim sudionicima, bez obzira na političku pripadnost, naglašavajući jedinstvo prikazano u Europskom parlamentu kao dokaz zajedničkog truda i vizije. Istaknuo je važnost iskorištavanja geostrateškog i geopolitičkog položaja Hrvatske, ne samo u kontekstu dosadašnjih infrastrukturnih projekata, već i u smislu daljnjeg razvoja luka, kao što su Rijeka i Ploče. Uključenost Hrvatske u velike infrastrukturne projekte i nove prometne pravce prema Mediteranu predstavlja, po riječima ministra, izvanrednu priliku koja se ne smije propustiti.
Nastavak rasprave o važnosti željezničkog razvoja u Istri nadovezao se na naglasak ministra Butkovića o potrebi zajedničkog djelovanja u obnovi i rekonstrukciji željezničke infrastrukture. Preduvjeti za takve aktivnosti već su postavljeni, što potvrđuje i uspješno uvrštavanje dva prometna koridora u europsku mrežu, čekajući službenu potvrdu izmjena TEN-T Uredbe u Europskom parlamentu. Ova inicijativa će otvoriti put za korištenje europskih sredstava, naglašavajući potrebu za dobro pripremljenim i koordiniranim koracima u procesu obnove i izgradnje željeznice u Istri.
Ministar je posebno istaknuo ulogu Istre kao ekonomski i turistički napredne županije, koja nakon uspješno završenog Istarskog ipsilona zaslužuje fokus na obnovu postojeće željezničke infrastrukture. Spomenuta je i potreba za probijanjem kroz Učku kako bi se spojila na Mediteranski koridor, a HŽ Infrastruktura već radi na studijskoj i projektnoj dokumentaciji.
Butković je naglasio kako su ulaganja u željezničku infrastrukturu diljem Hrvatske već započela, dosegnuvši otprilike 2 milijarde eura, i kako postoji realna mogućnost da se u novom mandatu krene s realizacijom projekata u Istri. Istaknuo je i značaj suradnje s lokalnim vlastima i Županijom u tom procesu, te zahvalnost svim političkim opcijama na podršci, naglasivši kako je ključno iskoristiti geostrateški položaj Hrvatske za daljnji razvoj infrastrukture, uključujući luke Rijeka i Ploče.
Paralelno s raspravom o željeznici, odvijali su se i radovi na rekonstrukciji državne ceste DC400 u Puli, uključujući Tršćansku ulicu i Ulicu Starih statuta, projekt vrijedan 2,5 milijuna eura. Ministar Butković, u pratnji predsjednika Hrvatskih cesta i gradonačelnika Pule, obišao je radove, ističući važnost ovog projekta za prometnu povezanost unutar grada. Najavljeni su i budući projekti, kao što je dionica Veli Vrh - Pula, ukupne vrijednosti 17 milijuna eura.
Gradonačelnik Pule i predstavnici Hrvatskih cesta dali su osvrt na suradnju i financijski doprinos projektu, ističući kako je ovakva suradnja primjer dobre prakse. Planirani završetak radova na Tršćanskoj ulici je krajem travnja, a najavljeni su i nadolazeći projekti koji će dodatno poboljšati prometnu infrastrukturu u Istri, uključujući izgradnju buzetske zaobilaznice i radove na dionici Ponte Porton.
S ovim projektima, Istra nastavlja snažno korak prema modernizaciji i integraciji svoje prometne infrastrukture, postavljajući temelje za budući održivi i ekonomski razvoj.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!