U okviru priprema za zatvaranje odlagališta otpada na Jakuševcu, Grad Zagreb poduzeo je ključne korake prema izgradnji Centra za gospodarenje otpadom (CGO) u Resniku. Planirana investicija vrijedna je 140 milijuna eura, a očekuje se da će izgradnja biti završena do kraja 2028. godine. Ovaj projekt smatra se preduvjetom za postizanje održivog gospodarenja otpadom u Zagrebu i okolišu.
Centar će obuhvaćati postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada, kao i sortirnicu i kompostanu, što će omogućiti obradu miješanog komunalnog otpada, biootpada te reciklabilnih materijala poput papira, plastike i metala. Prema planu, CGO će koristiti najnovije tehnologije koje smanjuju emisije štetnih plinova i neugodnih mirisa, čime će se značajno unaprijediti kvaliteta života stanovnika Resnika i šire.
Projekt izgradnje CGO-a također predviđa povlačenje sredstava iz europskih fondova za sufinanciranje, osobito u vezi s trećom fazom pročistača otpadnih voda. Grad Zagreb je već raskinuo koncesijski ugovor za zemljište, što otvara put za početak radova na lokaciji Resnik. Gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je da će centar zadovoljiti najviše ekološke standarde Europske unije, a puštanje u rad predviđa se do 2028. godine.
Studija izvodljivosti, usvojena od strane Gradske skupštine, identificirala je ovaj projekt kao strateški važan za smanjenje količine otpada koji završava na odlagalištima, čime se otvara mogućnost potpunog zatvaranja Jakuševca. U međuvremenu, Zagrebačka županija preuzet će dio otpada kako bi se olakšao prijelaz na novi sustav gospodarenja otpadom u Resniku.
Ukupna vrijednost projektne dokumentacije iznosi 474.800 eura, a ugovor je dodijeljen zajednici ponuditelja Ekonerg i IPZ Uniprojekt Terra. Projektna dokumentacija uključuje niz elemenata, poput izrade idejnog rješenja, Studije utjecaja na okoliš, te dobivanja potrebnih dozvola. Rok za dovršetak projektne dokumentacije je 16 mjeseci, a Grad Zagreb očekuje da će radovi na samom centru započeti već 2025. godine.
Uz uspješnu provedbu ovog projekta, Zagreb će se priključiti gradovima poput Ljubljane i Berlina koji već primjenjuju slična postrojenja za obradu otpada, čime će se značajno unaprijediti ekološki standardi i kvaliteta života za građane. Ovaj projekt predstavlja dugoročno rješenje za gospodarenje otpadom u glavnom gradu Hrvatske.
Kreirano: ponedjeljak, 09. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!