Europska investicijska banka (EIB) i Hrvatska udruga banaka (HUB) nedavno su organizirali važan poslovni susret pod nazivom 'Financiranje zelene i plave ekonomije' u Zagrebu, 10. listopada 2024. godine. Ovaj događaj okupio je vodeće dionike financijskog sektora kako bi se razgovaralo o izazovima i prilikama koje pruža financiranje održivih projekata u Hrvatskoj. Cilj je bio usmjeriti pažnju na korištenje financijskih sredstava za projekte koji promiču ekološku održivost i borbu protiv klimatskih promjena, pri čemu EIB igra ključnu ulogu kao vodeći europski financijer.
Zelena i plava ekonomija odnose se na održivo upravljanje prirodnim resursima, pri čemu zelena ekonomija obuhvaća smanjenje ekoloških rizika i prelazak na obnovljive izvore energije, dok se plava ekonomija fokusira na održivo korištenje morskih i obalnih resursa. Ova dva koncepta sve su važnija u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, a EIB je posvećen pružanju financijske podrške projektima koji doprinose tim ciljevima.
Uloga EIB-a u poticanju održivih projekata
Europska investicijska banka aktivno sudjeluje u financiranju projekata koji doprinose održivom gospodarskom rastu. Kroz različite inicijative, EIB omogućava ulaganja u projekte koji imaju pozitivan učinak na okoliš, poput izgradnje infrastrukture za obnovljive izvore energije, poboljšanja energetske učinkovitosti te razvoja kružnog gospodarstva. Prema najavama, EIB će do 2030. godine mobilizirati do trilijun eura za borbu protiv klimatskih promjena, čime potvrđuje svoju ulogu kao ključnog financijera održivih investicija diljem Europe.
Kao dio svojih napora, EIB surađuje s lokalnim financijskim institucijama, uključujući Hrvatsku banku za obnovu i razvitak (HBOR), kako bi omogućio financiranje malih i srednjih poduzeća te projekata javnog sektora. Ova suradnja omogućava korištenje EU fondova i drugih financijskih instrumenata za projekte koji su usmjereni na poboljšanje okolišnih uvjeta, smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje energetske učinkovitosti. Nedavni sporazum između EIB-a i HBOR-a, vrijedan pola milijarde eura, omogućit će daljnje financiranje zelenih projekata u Hrvatskoj.
Važnost financijskog sektora u održivoj tranziciji
Na događanju je naglašena važnost financijskog sektora u poticanju održivog razvoja Hrvatske. Financijske institucije, poput banaka, igraju ključnu ulogu u omogućavanju sredstava za projekte koji doprinose zelenoj i plavoj ekonomiji. Slađana Ćosić, voditeljica Ureda EIB-a u Hrvatskoj, u svom uvodnom govoru istaknula je kako je važno da financijske institucije prepoznaju svoju ulogu u tranziciji prema održivom gospodarstvu. "Financijske institucije imaju odgovornost podupirati projekte koji će oblikovati našu budućnost i pomoći u rješavanju globalnih izazova poput klimatskih promjena," izjavila je Ćosić.
Praktična rješenja za poticanje održivih projekata
Na događanju su sudionici imali priliku čuti razne stručnjake iz EIB-a, koji su predstavili konkretne primjere i rješenja za financiranje projekata. Daniela Diedrich-Ristić i Stefanie Lindenberg iz EIB-a predstavile su kriterije za financiranje projekata iz područja zelene i plave ekonomije. Prezentirane su različite mogućnosti tehničke podrške, koja uključuje savjetodavne usluge za financijske posrednike, kao i alate za olakšavanje implementacije projekata. Kroz razne primjere iz prakse, stručnjaci su prikazali kako su slični projekti uspješno implementirani u drugim europskim zemljama, pružajući vrijedne uvide i lekcije za sudionike iz Hrvatske.
Giulio Ventura iz EIB-a predstavio je kako EIB pruža savjetodavnu podršku lokalnim institucijama u svim fazama provedbe projekata. Prema njegovim riječima, ključno je pružiti stručnu podršku ne samo u financijskom smislu, već i u pogledu planiranja i pripreme dokumentacije za projekte. Ova tehnička pomoć omogućava financijskim institucijama u Hrvatskoj lakšu provedbu održivih projekata, čime se povećava njihova uspješnost.
Budućnost zelene i plave ekonomije u Hrvatskoj
Događanje je zaključeno pozitivnim tonom, uz zajedničku želju za nastavkom suradnje i daljnjim razvojem zelenih projekata u Hrvatskoj. Planirani su daljnji koraci, uključujući edukaciju financijskih posrednika i jačanje suradnje između javnog i privatnog sektora. S obzirom na to da EIB planira mobilizirati velika financijska sredstva u nadolazećim godinama, očekuje se da će Hrvatska imati ključnu ulogu u provedbi projekata koji doprinose održivosti i očuvanju okoliša.
Kreirano: subota, 12. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!