Na svečanosti povodom Međunarodnog dana nestalih osoba i Dana sjećanja na nestale u Domovinskom ratu, održanoj u Daruvaru, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na rezultate višegodišnjeg rada Vlade na traganju za osobama nestalim tijekom Domovinskog rata. Vlada Republike Hrvatske, unatoč brojnim izazovima, uključujući nedostatak informacija i političke prepreke, uspjela je postići značajan napredak u ovoj složenoj i emotivno osjetljivoj problematici.
Značajni rezultati unatoč izazovima
Premijer Plenković je u svom govoru naglasio kako su u proteklim godinama provedena 396 terenska istraživanja na različitim lokacijama diljem Hrvatske. Ova istraživanja obuhvatila su gotovo milijun kvadratnih metara, tijekom kojih su službe za potragu i identifikaciju uspjele pronaći i ekshumirati posmrtne ostatke najmanje 190 osoba. Dosadašnja istraživanja rezultirala su identifikacijom ukupno 268 posmrtnih ostataka, što predstavlja značajan napredak u rasvjetljavanju sudbina nestalih osoba.
Sustavna predanost i politička volja
Predsjednik Vlade istaknuo je kako su rezultati postignuti zahvaljujući predanom radu potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda te njegovih suradnika. Ovaj tim, u suradnji s drugim relevantnim institucijama, svakodnevno se suočava s izazovima, ali ne odustaje od truda da se pronađu i identificiraju nestale osobe. Premijer je posebno naglasio kako nijedan sastanak s predstavnicima Srbije, niti međunarodnim diplomatima, nije prošao bez spominjanja ove teme, čime se osigurava kontinuirana međunarodna podrška.
Zakonski okvir i planovi za budućnost
Vlada Republike Hrvatske je tijekom svog mandata usvojila Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu, čime je postavljen čvrst pravni okvir za nastavak traganja i identifikacije. Uz to, Plenković je podsjetio na važnost veteranskih centara, najavivši izgradnju novih pet centara diljem zemlje, koji će pružiti dodatnu podršku obiteljima nestalih i hrvatskim braniteljima. Ova infrastruktura predstavlja ključni segment u osiguravanju dostojanstvene skrbi za one koji su najviše dali za Hrvatsku.
Statistika i širi kontekst
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u posljednjih 23 godine u Hrvatskoj je prijavljeno više od 24,000 nestalih osoba. Iako su mnogi od njih kasnije pronađeni, još uvijek postoji veliki broj slučajeva koji čekaju rješenje. Na javno dostupnom registru nestalih osoba, koji se redovito ažurira, u posljednjih 12 mjeseci dodano je 94 nova profila osoba koje su nestale. Ove brojke jasno pokazuju da je problem nestalih osoba još uvijek vrlo prisutan i zahtjeva daljnju pažnju i angažman.
Podrška udrugama i društvena odgovornost
Plenković je također izrazio zahvalnost brojnim udrugama koje se aktivno bave ovom problematikom, ističući da njihov rad zaslužuje svaku moguću podršku. Vlada je odlučna nastaviti suradnju s civilnim sektorom i osigurati im sve potrebne resurse kako bi se ovaj kompleksan i emotivno zahtjevan proces mogao nastaviti. Premijer je naglasio važnost uključivanja cijelog društva u ovaj proces, jer svaki slučaj nestale osobe predstavlja bolnu priču koja zahtijeva pravdu i istinu.
Međunarodna suradnja kao ključ uspjeha
Osim unutarnjih napora, Vlada aktivno surađuje s međunarodnim organizacijama i državama kako bi se osiguralo da se svaki trag istraži do kraja. Plenković je naglasio kako je međunarodna suradnja ključna u rješavanju prekograničnih slučajeva nestalih osoba te da je Hrvatska prepoznata kao pouzdan partner u ovim naporima. Kroz razne inicijative i projekte, Hrvatska nastoji pridonijeti globalnim naporima u rješavanju pitanja nestalih osoba, što uključuje i suradnju s Europskom unijom i drugim međunarodnim tijelima.
Značaj i budućnost
Zaključno, premijer Plenković je istaknuo da je pitanje nestalih osoba u Domovinskom ratu od izuzetnog značaja za Hrvatsku te da će Vlada nastaviti ulagati sve potrebne napore kako bi se svaka obitelj dobila odgovore o sudbini svojih voljenih. Ovaj proces, iako spor i izazovan, predstavlja moralnu i političku obvezu prema svima onima koji su dali najviše za domovinu. Hrvatska će, zaključio je, nastaviti biti predana ovom cilju sve dok se ne riješi i posljednji slučaj nestale osobe.
Vlada će također nastaviti jačati kapacitete za traganje i identifikaciju, uključujući i modernizaciju tehnoloških resursa, kako bi se osiguralo što brže i učinkovitije rješavanje preostalih slučajeva. Ovaj proces bit će podržan kako od strane domaćih institucija, tako i kroz suradnju s međunarodnim partnerima, čime se osigurava sveobuhvatan pristup ovom važnom pitanju.
Kreirano: subota, 31. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!