Dan ružičastih majica, inicijativa usmjerena na suzbijanje vršnjačkog nasilja, obilježava se svake godine u posljednjoj srijedi veljače. Ovaj dan, službeno priznat od strane Hrvatskog sabora 2017. kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, ima svoje korijene u Kanadi. Početak se veže uz incident gdje je dječak bio meta podsmijeha i verbalnog zlostavljanja od strane svojih vršnjaka zbog nošenja ružičaste majice, što je učinio u znak podrške svojoj majci koja se borila s karcinomom. Kao odgovor na ovaj događaj, njegovi školski drugovi pokazali su solidarnost nošenjem ružičastih majica.
U sklopu obilježavanja ovog važnog dana, Ministarstvo unutarnjih poslova realizira projekt pod nazivom „Živim život bez nasilja“. U tom kontekstu, 28. veljače, dan prije službenog obilježavanja, policijske službenice iz Policijske uprave ličko-senjske posjetile su Srednju školu Otočac gdje su održale edukativna predavanja usmjerena na problematiku cyberbullyinga. Cilj ovih predavanja bio je podići svijest učenika o opasnostima koje donosi upotreba modernih tehnologija i internet, s posebnim osvrtom na vršnjačko nasilje online, naglašavajući zakonske okvire i moguće kaznene sankcije za takve postupke.
Vršnjačko nasilje predstavlja ozbiljan problem u društvu, posebice među djecom i mladima, često sa značajnim i dugotrajnim posljedicama. Mnogi mladi ljudi nisu svjesni da njihovo ponašanje može biti klasificirano kao nasilničko ili barem kao neprimjereno. Stoga je ključno kontinuirano ulaganje u obrazovne inicijative koje promiču toleranciju, međusobno poštovanje i prihvaćanje različitosti.
U tom duhu, Granična policija Donji Lapac u suradnji s Osnovnom školom Donji Lapac organizirala je predavanje usmjereno na problematiku vršnjačkog nasilja. Ova aktivnost je dodatno prilika za podizanje svijesti o ovoj temi, s ciljem smanjenja i prevencije svih oblika nasilja među mladima.
Obilježavanje Dana ružičastih majica predstavlja važan korak u osvještavanju javnosti o važnosti borbe protiv vršnjačkog nasilja. Svjedočenje bilo kojem obliku nasilja zahtijeva promptnu reakciju i intervenciju kako bi se zaštitili mladi, bilo da su žrtve ili počinitelji nasilja. U slučaju svjedočenja nasilju, posebice kad su u pitanju djeca, imperativ je brzo obavijestiti relevantne autoritete, uključujući policiju na broj 192.
Osim toga, tijekom edukativnih sesija mladima je predstavljeno zanimanje u policijskim redovima, kako bi ih se motiviralo i informiralo o mogućnostima karijere unutar policijskih snaga, potičući ih na angažman u zajednici i doprinos sigurnijem okruženju.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!