Projekt „Croatian safe steps CROSS“, koji se provodi pod okriljem Ministarstva unutarnjih poslova, predstavljen je 08-05-2024. u Pučkom otvorenom učilištu “Dr. Ante Starčević” u Gospiću, s ciljem razminiranja 34.515.087 m2 šumskog područja na teritoriju pet hrvatskih županija, uključujući Ličko-senjsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku, Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju. Vrijednost projekta iznosi 52.234.936,54 eura, a njegova realizacija će pridonijeti povećanju sigurnosti stanovnika kao i turista, s naglaskom na zaštitu zdravlja, okoliša i imovine.
Ministarstvo unutarnjih poslova je nositelj ovog značajnog projekta, dok operativne aktivnosti vodi Ravnateljstvo civilne zaštite. Konferenciji su prisustvovali brojni važni dužnosnici, među kojima su potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predstavnica Europske komisije Aida Liha Matejiček, kao i ravnatelj civilne zaštite Damir Trut. Također, događaju su prisustvovali i državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, njegova zamjenica Jasna Orešković Brkljačić i mnogi drugi.
Na početku konferencije župan Ernest Petry istaknuo je dugogodišnje napore u razminiranju koje je započelo još 1996. godine. Zahvalio je Vladi RH za kontinuiranu podršku, naglasivši značaj europskih sredstava u sufinanciranju tih aktivnosti od 1998. godine. Naglasio je kako je veći dio županije, osobito šumska i planinska područja, zahtijevao intenzivne aktivnosti razminiranja, a većina poljoprivrednih površina sada je sigurna za korištenje u poljoprivredi i stočarstvu.
Ministar Božinović je pojasnio da se razminiranje još uvijek provodi u četiri županije koje su prema procjenama najviše zagađene neeksplodiranim ostacima rata. Istaknuo je kako je proces razminiranja jedan od najzahtjevnijih i najopasnijih poslova u svijetu te naglasio da će, nakon gotovo tri desetljeća sustavnog rada, Hrvatska biti potpuno očišćena od mina u naredne dvije godine.
Detalje projekta i njegovu implementaciju predstavio je Damir Trut, koji je putem prezentacije prikazao ključne aktivnosti i ciljeve razminiranja, ukazujući na važnost ovog projekta za daljnji razvoj i sigurnost regije.
Dugoročni učinci projekta „Croatian safe steps CROSS“ ne samo da će smanjiti područja pod minskim rizikom već će i omogućiti razvoj i bolje iskorištavanje zemljišta za poljoprivredne i turističke svrhe. Osiguravajući sigurnost za lokalno stanovništvo i posjetitelje, projekt također stvara preduvjete za socioekonomski razvoj zahvaćenih područja.
Na konferenciji je naglašena važnost suradnje na nacionalnoj i europskoj razini. Potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je da je financiranje projekta ostvareno zahvaljujući sredstvima iz nacionalnog proračuna te iz fondova Europske unije, što pokazuje uspješnu suradnju i korištenje dostupnih EU resursa za unaprjeđenje kvalitete života u Hrvatskoj.
Aida Liha Matejiček, predstavnica Europske komisije, izrazila je zadovoljstvo zbog uspješne primjene EU fondova u tako značajnom projektu. Naglasila je da je europska suradnja ključna u procesima koji doprinose sigurnosti i stabilnosti članica Europske unije.
Tijekom prezentacije, Damir Trut je dodatno pojasnio tehničke aspekte projekta. Prezentacija je obuhvatila detalje o metodama razminiranja, planiranim fazama provedbe projekta te očekivanim rezultatima svake faze. Poseban naglasak stavljen je na primjenu najnovijih tehnologija u detekciji i uklanjanju mina koje omogućuju brže i sigurnije razminiranje.
Projekt uključuje i edukativne komponente, pri čemu su planirani treninzi i radionice za lokalno stanovništvo o sigurnom ponašanju u područjima koja su još uvijek pod rizikom od mina. Edukacija je ključna kako bi se spriječile nove žrtve i kako bi se stanovništvo informiralo o napretku i rezultatima razminiranja.
Državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Domagoj Mikulić, govorio je o strateškom pristupu u korištenju EU fondova za razminiranje i kako taj pristup pomaže u planiranju budućih projekata. Mikulić je istaknuo važnost održivog razvoja i integracije razminiranih područja s ostatkom zemlje, što će potaknuti gospodarski rast i razvoj ruralnih dijelova Hrvatske.
Završne riječi na konferenciji dao je župan Ličko-senjske županije, Ernest Petry, koji je rezimirao važnost nastavka suradnje svih uključenih strana i zahvalio svima koji su doprinijeli realizaciji ovog važnog projekta. Naglasio je kako očekuje da će do kraja projektnog razdoblja, zahvaljujući sinergiji lokalnih zajednica, nacionalne vlade i europskih institucija, Ličko-senjska županija postati primjer uspješne post-ratne obnove i razvoja.
Kreirano: četvrtak, 09. svibnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!