Završetak još jednog izdanja Treninga prepoznavanja ptica - BIRDID 2024, koji je organizirala Udruga BIOM, obilježio je novi korak prema osnaživanju svijesti o zaštiti ptica u Hrvatskoj. Ovogodišnji program, koji je okupio 25 entuzijasta iz raznih dijelova zemlje, bio je jedinstvena prilika za učenje i razmjenu iskustava o očuvanju ptičjih vrsta.
Središnji dio treninga odvijao se u živopisnom ambijentu Centra za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu, gdje su polaznici, pod stručnim vodstvom Iva Šoštarića i Bolesława Jana Słocinskog, stekli vrijedna znanja o identifikaciji ptica. Kroz 13 terenskih izleta i 15 predavanja, trening je obuhvatio širok spektar tema, od vizualnog i auditivnog prepoznavanja ptica do primjene ornitoloških metoda u istraživanjima.
Mihaela Mesarić, stručna voditeljica iz Međimurske prirode, pružila je polaznicima topao doček i uvela ih u svijet Centra za posjetitelje. Ivana Rojko, voditeljica Centara, nadahnula je prisutne svojim stručnim predavanjem, naglašavajući važnost rada Međimurske prirode i Centra u edukaciji i zaštiti prirode.
Poseban trenutak bio je dodjela potvrda o uspješno završenom Treningu. Iva Šoštarić istaknula je kako edukacija poput BIRDID-a doprinosi širenju svijesti o važnosti ptica u ekosustavu te kako svatko, bez obzira na poznavanje ornitologije, može doprinijeti njihovoj zaštiti. Polaznici su podijelili svoje dojmove i iskustva, pokazujući kako su ovakvi treninzi ključni za razvoj nove generacije zaštitnika prirode.
Završetak ovogodišnjeg treninga nije samo kraj edukativnog ciklusa, već početak novih inicijativa i projekata koje će ovi mladi entuzijasti voditi u svojim zajednicama, šireći znanje i ljubav prema prirodi i pticama.
Oduševljenje i osobni rast karakteriziraju iskustva polaznika ovogodišnjeg BIRDID treninga. Antonio Čanadi, student Veterinarskog fakulteta i zaljubljenik u ornitologiju, ističe kako mu je trening omogućio ne samo usavršavanje znanja o pticama, već i priliku da primijeti i cijeni njihovu prisutnost u svakodnevnom životu. Antonio, na pragu završetka studija, planira nastaviti s usavršavanjem svojih vještina u području ornitologije, što odražava duboku posvećenost i strast prema zaštiti ptica. Posebno ga je inspirirala postava Centra Med dvemi vodami, koju planira podijeliti sa svojim nećakom, prenoseći svoju strast prema prirodi na mlađe generacije.
S druge strane, Marija Palinić iz Splita, koja je svoju ljubav prema pticama razvila kroz druženje s prijateljicom, naglašava kako joj je trening omogućio produbljivanje znanja i strasti prema ornitologiji. Marija, koja je posebno fascinirana češljugarom, oduševljena je svojim prvim posjetom Međimurju i Centru Med dvemi vodami, ističući njegovu odličnu organizaciju i uređenje.
Važno je spomenuti i dugogodišnju suradnju Međimurske prirode s Udrugom BIOM, koja je rezultirala brojnim uspješnim projektima, uključujući Trening prepoznavanja ptica. Ova suradnja nije samo prilika za edukaciju, već i platforma za razmjenu iskustava i znanja između profesionalaca i entuzijasta, što dodatno obogaćuje ovu važnu inicijativu
Kreirano: četvrtak, 25. siječnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!