Novo otkriće dinosaura u Argentini otkriva čudesan svijet kraja Krede
U Patagoniji, znanstvenici su nedavno otkrili novu vrstu dinosaura nazvanu Koleken inakayali, pripadnika grupe abelisaurida, mesoždera poznatih po karakterističnim kratkim prednjim udovima. Ime Koleken inakayali potječe iz jezika Tehuelche naroda iz središnje Patagonije, a inspirirano je mjestom nalaza u slojevima gline te imenom vođe Tehuelche naroda, Inakayal. Ovo otkriće predstavlja samo drugu poznatu vrstu abelisaurida koja je živjela u formaciji La Colonia tijekom kasne Krede, otprilike prije 70 milijuna godina. Iznenađujuće, Koleken je koegzistirao s drugim dinosaurima poput Titanomachya gimenezi, što sugerira da je La Colonia formacija bila ključna točka za proučavanje zadnjih godina dinosauréra.
Koleken inakayali pokazuje srodnost s poznatim "mesnim bikom" Carnotaurus sastrei, no, za razliku od ovog poznatijeg srodnika, Koleken je manji i nema masivne frontalne rogove. Njegov lubanjski kostur i anatomske karakteristike otkrivaju nove spoznaje o raznolikosti abelisaurida, što čini ovo otkriće izuzetno važnim za razumijevanje predatora koji su živjeli u Južnoj Americi prije masovnog izumiranja na kraju Krede.
Istraživački tim, predvođen znanstvenikom National Geographic Explorera Diegom Polom, pronašao je djelomični kostur Kolekena, koji uključuje nekoliko lubanjskih kostiju, gotovo cijeli niz leđnih kralježnaka, potpun kuk, nekoliko repnih kostiju te gotovo potpuno očuvane noge. Ovi nalazi pružaju bogat izvor informacija o biološkoj raznolikosti i evoluciji predatora tijekom kasnog razdoblja Krede. Zanimljivo, Kolekenov lubanjski kostur pokazuje ubrzane stope evolucije u ranom razdoblju Krede, što dodatno pojašnjava kako su se prilagođavali mijenjajućim uvjetima životnog okruženja.
Patagonija kao epicentar raznolikosti abelisaurida
Patagonija se već dugo smatra ključnim područjem za pronalazak fosila abelisaurida, a otkriće Kolekena potvrđuje njezinu važnost. Većina fosila abelisaurida pronađena je na području južne Argentine, dok je sjever ove regije relativno slabo istražen. Otkriće ove nove vrste, posebice u formaciji Los Blanquitos u sjevernoj Argentini, otvara vrata daljnjim istraživanjima o tome kako se ova skupina predatora prilagođavala životu na raznim područjima. Lubanja Guemesia ochoai, koja je pronađena u istom području, pruža važne informacije o evolucijskim karakteristikama ovih dinosaura, čak i bez prisutnosti karakterističnih rogova koje imaju drugi abelisauridi. Ta jedinstvena karakteristika sugerira moguću bliskost s precima cijele skupine ili njezino mjesto pri dnu obiteljskog stabla abelisaurida.
Unatoč određenim nejasnoćama, poput veličine mozga i fizičkih karakteristika koje razlikuju Guemesia ochoai od drugih abelisaurida, istraživači vjeruju da ove karakteristike ukazuju na postojanje novog roda i vrste. Guemesia ochoai dobila je ime po argentinskom narodnom junaku Martínu Miguelu de Güemesu i tehničaru muzeja Javieru Ochoai, koji je otkrio fosil. Istraživači se sada nadaju pronalaženju dodatnih primjeraka kako bi saznali više o životu u drevnoj Argentini, pogotovo tijekom razdoblja koje je prethodilo masovnom izumiranju na kraju Krede.
Raznolikost faune u La Colonia formaciji
Formacija La Colonia, smještena u središnjoj Patagoniji, postala je poznata kao jedno od najvažnijih nalazišta fosila iz kasne Krede. Ovdje su, osim Kolekena, pronađeni i ostaci drugih vrsta dinosaura, poput titanosaurida koji su koegzistirali s abelisauridima. Znanstvenici vjeruju da su ova nalazišta ključna za razumijevanje ekosustava koji su postojali neposredno prije velikog masovnog izumiranja. Uz dinosaure, pronađeni su i ostaci životinja poput podocnemidnih kornjača, što ukazuje na raznoliku zajednicu kopnenih i vodenih vrsta koje su ovdje živjele.
Raznolikost abelisaurida u La Colonia formaciji odražava ne samo bogatstvo ekosustava već i brzinu evolucijskih promjena koje su dovele do prilagodbi potrebnih za opstanak u nepredvidivim uvjetima kasne Krede. Istraživači su posebnu pozornost posvetili proučavanju evolucije lubanjskih struktura koje su ukazale na razne prilagodbe predatorima. Kolekenove evolucijske prilagodbe, poput snažne građe lubanje i čvrstih čeljusti, pokazuju koliko su ovi dinosauri bili spremni za prilagodbu svojem ekosustavu, unatoč nedostatku uobičajenih prednjih udova.
Znanstvenici sada planiraju daljnja istraživanja kako bi saznali više o životu i smrti dinosaura poput Kolekena te kako bi bolje razumjeli uzorke izumiranja u Južnoj Americi i usporedili ih s ostatkom svijeta. Diego Pol i njegov tim globalnih stručnjaka i dalje rade na prikupljanju novih fosilnih dokaza koji će im omogućiti detaljnije razumijevanje posljednjih trenutaka dinosauréra.
Otkrivanje Kolekena i drugih srodnih vrsta ne samo da obogaćuje naše znanje o raznolikosti životinjskog svijeta u Patagoniji, već nam omogućuje i da bolje shvatimo globalne promjene koje su oblikovale naš planet. Istraživanje ovih fosila nešto je što nadilazi nacionalne okvire; ono doprinosi globalnoj znanstvenoj zajednici i daje nam uvid u to kako su dinosauri živjeli, umirali i, na kraju, nestali s lica Zemlje tijekom jednog od najdramatičnijih poglavlja naše planetarne povijesti.
Kreirano: petak, 01. studenog, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!