Egzotični plamenci ponovno u Ninskoj laguni
Nedavni fenomen u Ninskoj laguni privukao je pažnju lokalnog stanovništva i turista kada se na ovom slikovitom području pojavila najveća zabilježena skupina plamenaca do sada. Ove jedinstvene ptice, poznate po svojoj upečatljivoj ružičastoj boji, sletjele su u lagunu u skupini od 13 jedinki, uključujući šest parova i jednu dodatnu pticu. Ovo nije samo običan povratak; radi se o iznimnom događaju koji svjedoči o značaju Ninske lagune kao staništa i destinacije za promatranje ptica.
Plamenci su doletjeli samo dan nakon održavanja ekološke manifestacije promatranja ptica, koja se održava već 15 godina. Ova manifestacija započela je 2010. godine, inspirirana nagradom EDEN, koja je Nin uvrstila među stotinjak europskih destinacija poznatih po održivom turizmu. Zahvaljujući ovoj nagradi, Nin je postao popularno odredište za ljubitelje prirode i ptica, a projekt promatranja ptica razvijen je u suradnji s ornitolozima, školama i lokalnim zajednicama.
Povijest dolazaka plamenaca
Ove godine, plamenci su drugi put posjetili Ninsku lagunu, nakon što su prvi put stigli u studenom 2015. godine. Godinu dana kasnije, tijekom rujna i listopada, jedan mladi plamenac zadržao se na solani mjesec dana, pružajući posjetiteljima priliku da uživaju u njegovom prisustvu. U rujnu 2017. godine, tri para plamenaca sletjela su u lagunu, a šest jedinki je stiglo malo prije velike poplave koja je nanijela ozbiljne štete Ninu. Ove ptice zadržale su se u trščacima Kraljičine plaže čak i za vrijeme poplave, a kada su vremenske prilike postale povoljnije, vratili su se na područje solane, gdje su pronašli dovoljno hrane za svoje preživljavanje.
U veljači 2022. godine, jedan plamenac iznenadio je lokalno stanovništvo, boraveći na močvarnom području uz Kraljičinu plažu samo nekoliko dana. No, ovogodišnja posjeta je doista posebna, jer predstavlja najveći dolazak ovih predivnih ptica do sada. Plamenci se hrane iz močvarnih područja, koristeći različite izvore hrane, uključujući račiće slaništare, koji su ključni za njihovu prehranu i utječu na boju njihovog perja. Mladi plamenaci imaju bijelo perje, koje se s godinama pojačava i postaje karakterističnije.
Klimatske promjene i njihova budućnost
Uzimajući u obzir klimatske promjene, postoji velika vjerojatnost da će plamenci nastaviti dolaziti u Ninsku lagunu svake godine. Ove ptice će vjerojatno koristiti lagunu kao privremeno stanište na svom putu prema zimovalištima. Ovaj fenomen dodatno naglašava važnost očuvanja prirodnih staništa i očuvanja ekosustava koji omogućuju plamencima da se hrane i razmnožavaju.
Turistička zajednica grada Nina poziva sve posjetitelje da dožive uzbudljive trenutke promatranja plamenaca. Ipak, važno je naglasiti da se ptice ne smiju uznemiravati. Posjetitelji se potiču da uživaju u pogledu na ove fascinantne ptice iz sigurne udaljenosti, čime se osigurava njihova sigurnost i očuvanje prirodnog staništa.
Nin kao "must go" destinacija za birdwatching
Ninsko područje i šira regija dom su više od 240 različitih vrsta ptica, koje oduševljavaju prirodne entuzijaste tijekom cijele godine. Nakon 15 godina aktivnog promicanja ptica, Nin se etablirao kao destinacija koja nudi jedinstveno iskustvo promatranja ptica, ističući bogatstvo ptičjeg svijeta. Tijekom godine, posjetitelji mogu promatrati više od polovice ptičje populacije koja obitava u Hrvatskoj.
Plitke obale i močvarna staništa Nina predstavljaju iznimnu vrijednost za Hrvatsku, Europu i svijet. Ova staništa su među malobrojnima u svijetu, a suočavaju se s prijetnjama zbog turističkog razvoja. Promjene u okolišu i ljudska aktivnost često dovode do uništavanja staništa, čime ptice gube ključno mjesto za preživljavanje i razmnožavanje.
Nin je destinacija koja aktivno razvija turistički proizvod promatranja ptica, poznat kao birdwatching, koji je u svijetu sve popularniji. Hrvatska, sa svojim bogatstvom ptičjih vrsta, predstavlja neotkriveni dragulj za oko 10 milijuna birdwatchera registriranih u različitim klubovima širom svijeta. U okviru održivog turizma, promatranje ptica u Ninu i drugim ornitološkim rezervatima stvara priliku za privlačenje turista, osiguravajući tako očuvanje prirodnih resursa i staništa ptica.
Nin je već sada prepoznata destinacija za birdwatching u Hrvatskoj. Ovdje se može pronaći Priručnik za ptice Ninske lagune, koji nudi detaljne informacije o poznatim vrstama, kao i manje poznatim pticama poput plamenaca. Ovaj priručnik pruža popis svih 240 vrsta ptica koje se mogu promatrati tijekom cijele godine u okolici Nina.
Osim toga, dostupni su i videomaterijali, poput videa pod nazivom Birdwatching Croatia The Black-winged Stilt, koji prikazuje bogatstvo ptičjeg svijeta u Hrvatskoj, uključujući boravak i gniježđenje ugrožene vrste, vlastelice, koja u laguni odgaja svoje mlade ptiće.
Kreirano: nedjelja, 06. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!