Optuženo 25 hrvatskih državljana zbog organiziranog zločinačkog udruženja i krijumčarenja droge na međunarodnom nivou

USKOK je podigao optužnicu protiv 25 hrvatskih državljana zbog organiziranog zločinačkog udruženja i krijumčarenja više od 2,3 tone droge. Okrivljenici su djelovali na području Hrvatske, ali i u više europskih zemalja. Tijekom istrage, otkrivene su brojne metode krijumčarenja koje su koristili.

Optuženo 25 hrvatskih državljana zbog organiziranog zločinačkog udruženja i krijumčarenja droge na međunarodnom nivou
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

USKOK, nakon opsežne istrage, podigao je optužnicu protiv 25 hrvatskih državljana, koja je predstavljena Županijskom sudu u Splitu. Optužnica se odnosi na teška kaznena djela povezana s organiziranim kriminalom, uključujući neovlaštenu proizvodnju i promet drogama unutar okvira zločinačkog udruženja. Ovaj slučaj osvjetljava ozbiljnost i složenost problema krijumčarenja droga u regiji.


Prema optužnici, okrivljenici su tijekom razdoblja od 25. studenoga 2019. do 3. veljače 2023. godine djelovali na raznim međunarodnim lokacijama, uključujući Hrvatsku, Španjolsku, Nizozemsku, Belgiju, Dansku, Njemačku, Švicarsku, Austriju, Sloveniju, Francusku, Italiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Kolumbiju i Sijeru Leone. Njihov cilj bio je stjecanje znatne nepripadne imovinske koristi kroz kontinuiranu nabavu velikih količina opojnih droga, uključujući kokain, marihuanu i hašiš.


Jedan od ključnih aktera, označen kao I. okr., organizirao je složen sustav za nabavu, prijevoz i prodaju kokaina, uspostavljajući kontakte s osobama iz Južne Amerike i Srbije. Ovaj okrivljenik dogovarao je detalje vezane uz nabavu i isporuku droge, što uključuje dogovore s kupcima iz Europske unije. U tu svrhu, I. okr. osigurao je potrebna sredstva za kupnju kokaina i dogovorio s osobama iz Srbije prijevoz droge za osam posto njezine tržišne vrijednosti.


Kako bi realizirao plan, I. okr. dao je naloge II. i V. okr. da pronađu odgovarajuću posadu za jedrilicu koja će preuzeti drogu u Južnoj Americi. V. okr. angažirao je skipera i dodatne članove posade, dok je I. okr. financirao putne troškove. Upute o kretanju jedrilice pružene su skiperu, koji je usmjeravao plovidbu prema specifičnoj lokaciji ispred obale Sijera Leonea, gdje je preuzeto 905 kilograma kokaina procijenjene vrijednosti od 37.554.624 eura.


Nakon što je droga prokrijumčarena u Europu, I. okr. je prema unaprijed dogovorenom planu s drugim okrivljenicima, uključujući II., III., IV., V., XI. i XVI. okr., organizirao daljnju prodaju kokaina. U Hrvatskoj se kokain prodavao po cijenama između 32.000 i 45.000 eura po kilogramu, dok su cijene u drugim europskim zemljama iznosile između 31.500 i 38.000 eura. Također, I. okr. nalagao je X. i XVI. okr. da u Njemačkoj iznajmljuju stanove za skladištenje droge, a II., III. i IV. okr. da organiziraju prihvat, skladištenje i prodaju droge ku...


I. okr. se također tereti da je uspostavio mrežu za distribuciju droge, koja uključuje organizaciju predaje droge drugim okrivljenicima koji su je dalje prodavali na raznim lokacijama, uključujući Split, Solin, Biograd, Dubrovnik, Zadar, Rijeku i Zagreb. Droga je također bila distribuirana u Bosni i Hercegovini, a prodaja se vršila putem posrednika, uključujući IX. okr., koji je preuzimao i distribuirao drogu prema narudžbama.


Osim toga, I. okr. bio je ključni faktor u nabavi hašiša i marihuane, organizirajući transport i skladištenje ovih droga u Španjolskoj. S partnerima iz III., IV., V., XII. i XV. okr. organizirao je transport droga do kupaca, osiguravajući prikladne rute kako bi se izbjegli policijski nadzori. Droga se skladištile u iznajmljenim stanovima i industrijskim halama širom Španjolske.


U svrhu krijumčarenja, I. okr. je zadužio V., X. i XIII. okr. da kupe trgovačko društvo u Španjolskoj i registriraju vozila s posebnim spremnicima za krijumčarenje. Ova vozila su korištena za prijevoz droge kupcima u Njemačku, Italiju i Hrvatsku, pri čemu su se koristili lažni dokumenti za prijevoz tereta. Također, I. okr. je nabavljao marihuanu u Crnoj Gori, a II., III. i IV. okr. su bili odgovorni za preuzimanje, skladištenje i prodaju ove droge.


U konačnici, okrivljenici su uspjeli nabaviti značajne količine droga, uključujući najmanje 1.254,5 kilograma kokaina, 1.037,50 kilograma marihuane i 100,1 kilogram hašiša, čija ukupna vrijednost premašuje 17.585.216,71 eura. Od te količine, prodano je 342,8 kilograma kokaina vrijednog najmanje 14.227.433,71 eura, uz 450 kilograma marihuane procijenjene na 1.282.500,00 eura i 77 kilograma hašiša vrijednog 308.000,00 eura.


USKOK je zatražio produljenje istražnog zatvora za 23 okrivljenika, naglašavajući ozbiljnost optužbi i potencijalne rizike koje krijumčarenje droga predstavlja za društvo.


Ovaj slučaj je samo jedan od mnogih primjera kako međunarodne kriminalne mreže djeluju unutar Europske unije. Krijumčarenje droga predstavlja ozbiljan problem za vlasti, a borba protiv organiziranog kriminala postaje sve složenija. Istražitelji se suočavaju s izazovima koji uključuju međunarodnu suradnju, razmjenu informacija i analizu podataka kako bi identificirali i razotkrili zločinačke organizacije.


USKOK-ova istraga je pokazala koliko su ovi zločinački elementi dobro organizirani i koliko su daleko spremni ići kako bi ostvarili svoje ciljeve. Povezanost između okrivljenika i njihovih suradnika iz inozemstva ukazuje na složenost operacija koje uključuju višestruke zemlje i različite pravne sustave. U ovom slučaju, kaznena djela se protežu preko mnogih granica, što dodatno otežava rad vlastima koje nastoje spriječiti krijumčarenje.


Zaustavljanje ovakvih aktivnosti zahtijeva ne samo efikasne mjere provedbe zakona, već i prevenciju na razini zajednice. Edukacija i svijest o opasnostima koje krijumčarenje droga donosi društvu od vitalnog su značaja. Mnoge nevladine organizacije i vladine agencije rade na podizanju svijesti među mladima i ranjivim skupinama kako bi ih zaštitili od utjecaja droga.


Ovaj slučaj također ističe važnost međunarodne suradnje u borbi protiv krijumčarenja droga. Razvijanje snažnih odnosa između zemalja i jačanje zajedničkih napora može značajno pomoći u suzbijanju ovih zločinačkih mreža. Razmjena informacija između agencija za provedbu zakona ključna je za razumijevanje i borbu protiv ovih složenih operacija.


Dok je USKOK podigao optužnicu, istražitelji će nastaviti pratiti aktivnosti okrivljenika i njihove mreže. Istražni rad će se nastaviti kako bi se osigurala pravda i spriječilo daljnje širenje organiziranog kriminala. Ova situacija naglašava koliko je važno da društvo, vlasti i organizacije zajedno rade na suzbijanju ovog problema.

Kreirano: srijeda, 02. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.