Carinski službenici Službe za mobilne jedinice Zagreb, u koordinaciji s policijskim službenicima, 6. rujna 2024. godine proveli su uspješnu akciju suzbijanja nezakonite trgovine duhanom na području Velike Gorice. Tijekom ove operacije, koja je dio šire strategije borbe protiv crnog tržišta duhanskih proizvoda, zaustavljeno je taksi vozilo zagrebačkih registarskih oznaka, unutar kojeg je pronađeno čak 140,80 kilograma sitno rezanog duhana bez duhanskih markica.
Pregledom vozila, pronađeno je 15 PVC vreća napunjenih duhanom koji je bio pripremljen za daljnju distribuciju na ilegalnom tržištu. Sumnja se da su osumnjičeni počinili kazneno djelo iz članka 264. Kaznenog zakona Republike Hrvatske, koje se odnosi na nedozvoljenu trgovinu. Uz zapljenu duhana, oduzeto je i vozilo koje je korišteno za transport ovih proizvoda, čime se dodatno osigurava naplata trošarina od počinitelja.
Šire implikacije crnog tržišta duhana
Tržište nezakonitih duhanskih proizvoda ne samo da negativno utječe na državni proračun, već je i povezana s drugim oblicima kriminala. Procjenjuje se da Hrvatska svake godine gubi milijarde kuna zbog izbjegavanja plaćanja trošarina i poreza na duhanske proizvode. Posebno zabrinjava visoka prisutnost rezanog duhana bez markica, koji čini značajan udio na crnom tržištu.
Prema procjenama, oko 19% ukupne potrošnje duhana u Hrvatskoj otpada na proizvode koji nisu oporezovani. Ovaj postotak, iako stabilan posljednjih godina, predstavlja značajan problem za hrvatske vlasti, koje se suočavaju s izazovima u provedbi zakona i prikupljanju poreznih prihoda. Carinske službe i policija sve češće provode koordinirane akcije poput ove kako bi suzbile daljnji rast crnog tržišta.
Međunarodna perspektiva
Trgovina ilegalnim duhanskim proizvodima nije ograničena samo na Hrvatsku. Ovaj problem ima transnacionalni karakter, a krijumčarenje duhana prisutno je diljem Balkana. Međunarodne organizacije i europske vlasti redovito provode akcije kako bi spriječile ilegalnu trgovinu duhanom. Europska unija također uvodi mjere poput sustava za praćenje duhanskih proizvoda kako bi smanjila nelegalnu prodaju i povećala transparentnost u distribucijskom lancu.
Međunarodne operacije, poput onih koje provodi OLAF, rezultiraju zapljenom velikih količina ilegalnih cigareta i duhana, čime se godišnje sprječava gubitak stotina milijuna eura poreznih prihoda. Ove akcije ključne su za smanjenje prisutnosti crnog tržišta i jačanje zakonitog poslovanja u duhanskoj industriji.
Posljedice za počinitelje
Osumnjičenima u Velikoj Gorici prijeti podnošenje kaznene prijave nadležnim institucijama, a uz to, suočavaju se i s obvezom plaćanja visokih kazni. Zbog ozbiljnosti prekršaja i potencijalne štete za državni proračun, carinske i policijske službe imaju pravo zaplijeniti ne samo robu već i prijevozna sredstva koja su korištena u počinjenju kaznenog djela.
Ovaj slučaj još je jedan primjer kako koordinirani napori državnih tijela mogu uspješno spriječiti nezakonitu trgovinu i smanjiti utjecaj crnog tržišta na gospodarstvo. U budućnosti se očekuje daljnje pooštravanje regulativa i intenziviranje nadzora kako bi se suzbila ova sveprisutna pojava.
Kreirano: ponedjeljak, 09. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!