UCSF ginekologinje dr. Mindy Goldman i dr. Tami Rowen objašnjavaju kako hormonska terapija može olakšati prijelaz u menopauzu.
Unatoč činjenici da je menopauza univerzalno iskustvo za žene, često je obavijena stigmatom ili konfuzijom. Danas žene mogu birati iz širokog spektra opcija za ublažavanje simptoma tijekom ovog razdoblja.
Što je menopauza?
Menopauza se definira kao godinu dana bez menstruacije. Perimenopauza se događa u godinama prije menopauze. Tijekom tog razdoblja, žena može početi osjećati simptome poput nepravilnih menstruacija ili valova vrućine, ali i dalje ima menstruacije.
Koji su simptomi perimenopauze?
Poznati znakovi mogu uključivati noćno znojenje, promjene raspoloženja, suhoću rodnice, dobivanje na težini i smanjenje seksualne želje. Manje uobičajeni simptomi mogu biti gubitak kose, bolovi u zglobovima, palpitacije srca, suha usta i promjene u probavnom sustavu. Još jedan simptom koji žene možda neće prepoznati su kognitivne promjene, poput poteškoća s pronalaženjem riječi. To nije demencija, već menopauza.
Kako djeluje hormonska terapija?
Hormonska terapija uključuje estrogen i progesteron. Estrogen je obično komponenta koja ublažava većinu simptoma; progesteron se koristi kod žena koje imaju maternicu, jer sprječava rak maternice. Hormonska terapija nije samo u obliku tableta. Estrogen se može primjenjivati lokalno - putem flastera, kreme, gela, spreja ili vaginalnog prstena - što zaobilazi jetru i smanjuje mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka. Perimenopauzalne žene trebaju imati na umu da je doza hormona u hormonskoj terapiji niža nego u kontracepcijskim pilulama; nije adekvatan oblik kontracepcije.
Koje su druge koristi hormonske terapije?
Hormonska terapija može imati mnoge druge koristi: progesteron može pomoći kod spavanja, estrogen može spriječiti gubitak kostiju, a ako se započne oko ili ubrzo nakon menopauze, može spriječiti srčane bolesti i moguće kognitivne gubitke. Hormonska terapija također može imati pozitivne učinke na kožu, kosu i opće zdravlje žene.
Zašto je hormonska terapija pala u nemilost?
Rizik od srčanih bolesti kod žena raste nakon menopauze. Prije više od 20 godina, studija Women’s Health Initiative (WHI) nastojala je procijeniti učinkovitost hormonske terapije u prevenciji srčanih bolesti. Nalazi objavljeni 2002. sugerirali su da kombinacija estrogena i specifične vrste progesterona povećava rizik od raka dojke i ne sprječava srčane bolesti. Međutim, estrogen smanjuje rizik od raka dojke. Važno je napomenuti da hormonska terapija nije prikladna za sve žene i da odluku o njenom korištenju treba donijeti u suradnji s liječnikom.
Postoji li povezanost između hormonske terapije i raka dojke?
Hormonska terapija neće nužno povećati rizik od raka dojke - znamo to posebno za estrogen sam, iako je uloga specifičnih vrsta progesterona složenija i vjerojatno postoji rizik. Ipak, to ne znači da žena neće dobiti rak dojke zbog hormonske terapije. Jedna od osam žena će dobiti rak dojke, ali ne nužno zbog hormonske terapije. Žene koje razmatraju hormonsku terapiju trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom kako bi razvile plan prilagođen njihovoj osobnoj zdravstvenoj povijesti.
Postoji li dobar trenutak za početak i prestanak hormonske terapije?
Ako žena započne hormonsku terapiju unutar 10 godina od menopauze ili prije 60. godine, koristi obično nadmašuju rizike. Nema razloga za prestanak na temelju dobi. Kako žene stare, mogu razviti kardiovaskularne rizike, poput naslaga u arterijama ili povijesti krvnih ugrušaka, korištenje estrogena smatra se rizičnim. Ipak, uzimanje estrogena prije formiranja naslaga u arterijama može spriječiti kardiovaskularne bolesti. Svaka žena ima jedinstvene okolnosti koje treba uzeti u obzir prilikom odlučivanja o hormonskoj terapiji.
Smanjuje li estrogen gubitak kostiju?
Apsolutno. Estrogen može pomoći u održavanju gustoće kostiju. Ne postoji studija koja nije pokazala da je estrogen zaštitnik zdravlja kostiju. Estrogen također može pomoći u smanjenju rizika od osteoporoze, koja može dovesti do lomova kostiju i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.
Koliko su pouzdani krvni testovi za mjerenje razine hormona?
Nisu pouzdani. Tijekom perimenopauze, jajnici rade nepravilno. Testovi za estrogen i folikul-stimulirajući hormon često pokazuju nedosljedne rezultate. Tijekom menopauze, provjeravam razinu hormona ako pacijentica ne reagira na terapiju ili ima nuspojave. To pomaže procijeniti apsorpciju lijeka.
Tko ne bi trebao uzimati hormonsku terapiju i koje su alternative?
Ne preporučujem je nikome tko ima kardiovaskularne bolesti ili hormone-senzitivne karcinome. Ako ne možete uzimati hormone, potrebno je pronaći druge tretmane za pojedinačne simptome. U svibnju 2023., FDA je odobrila Veozah, novi lijek za smanjenje valova vrućine. Djeluje blokirajući neurotransmitere u mozgu koji reguliraju osjetljivost na toplinu i hladnoću. Drugi tretmani uključuju niske doze nekih antidepresiva i lijekova za neuropatsku bol, kao i lijekove protiv napadaja, preaktivnog mjehura i krvnog tlaka.
Kako žene mogu održavati seksualno zdravlje?
Potaknite žene da održavaju seksualnu aktivnost koliko god mogu. Seksualna aktivnost je izuzetno korisna fizički, otpušta neurotransmitere povezane sa seksualnom željom, vrlo je dobra za rodnicu i povezuje vas s partnerom otpuštanjem hormona oksitocina. Ako seks boli, žene neće željeti prakticirati ga. Suhoća rodnice može se liječiti lokalnim estrogenim kremama ili umetnicima, ili raznim lubrikantima. Ako je nedostatak želje medicinski uvjetovan, postoje lijekovi odobreni za pre- i perimenopauzalne žene, poput Addyi i Vyleesi.
Koji savjet dati ženama tijekom ovog razdoblja?
Ostanite fizički aktivni. Kardiovaskularne bolesti, rizik od raka, nesanica, seksualna disfunkcija, depresija i anksioznost sve se poboljšavaju s više kretanja. Važno je i graditi mišićnu masu kako bi se zaštitile kosti. Nemojte pretpostaviti da morate trpjeti simptome ili ignorirati kako se osjećate misleći: "Ovo je samo dio starenja." Pronađite liječnika koji razumije perimenopauzu kako bi vam pomogao utvrditi jesu li vaši problemi povezani s njom.
Hormonska terapija je složeno pitanje koje zahtijeva pažljivo razmatranje i savjetovanje s liječnikom. Postoje različite opcije i metode primjene koje mogu pomoći ženama da pronađu rješenje koje najbolje odgovara njihovim individualnim potrebama. Razumijevanje prednosti i rizika hormonske terapije ključno je za donošenje informirane odluke.
Estrogen i progesteron su dva ključna hormona koja se koriste u hormonskoj terapiji. Dok estrogen ublažava većinu simptoma menopauze, progesteron je važan za sprječavanje raka maternice kod žena koje još imaju maternicu. Različiti oblici primjene hormona, poput flastera, krema, gela, spreja ili vaginalnog prstena, mogu pomoći u smanjenju rizika od nuspojava, kao što su krvni ugrušci.
Kardiovaskularni rizici povezani s hormonskom terapijom često su predmet rasprava. Dok neke studije sugeriraju povećan rizik, druge ukazuju na potencijalne koristi, osobito ako se terapija započne rano u menopauzi. Važno je da svaka žena razgovara sa svojim liječnikom o osobnim rizicima i koristima prije početka terapije.
Rak dojke je još jedno važno pitanje u kontekstu hormonske terapije. Dok estrogen sam po sebi ne povećava nužno rizik od raka dojke, specifične vrste progesterona mogu biti povezane s povećanim rizikom. Sve žene trebaju biti svjesne svojih osobnih rizika i redovito se savjetovati sa svojim liječnikom.
Menopauza može biti izazovno razdoblje, ali s pravim informacijama i podrškom, žene mogu pronaći načine za upravljanje simptomima i održavanje kvalitete života. Hormonska terapija je samo jedna od opcija, a svaka žena treba pronaći pristup koji najbolje odgovara njenim potrebama i životnom stilu.
Fizička aktivnost i zdrav način života ključni su za održavanje zdravlja tijekom menopauze. Vježbanje može pomoći u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, raka, depresije i drugih zdravstvenih problema povezanih s menopauzom. Osim toga, održavanje seksualne aktivnosti može imati mnoge zdravstvene prednosti, uključujući poboljšanje zdravlja rodnice i emocionalne povezanosti s partnerom.
Važno je da žene ne ignoriraju simptome menopauze niti prihvaćaju da je patnja neizbježan dio starenja. Postoje mnoge opcije liječenja i podrške koje mogu pomoći ženama da prođu kroz ovo razdoblje s manje nelagode i više samopouzdanja. Pronalaženje pravog liječnika koji razumije perimenopauzu i menopauzu može biti ključ za pronalaženje odgovarajuće skrbi i podrške.
Izvor: University of California
Kreirano: petak, 14. lipnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!