Ukupno 181 ročnik i ročnica stigli su u vojarnu u Požegi kako bi započeli Dragovoljno vojno osposobljavanje. Ova obuka, koja se provodi u sklopu Bojne za temeljnu vojnu obuku, sastavni je dio programa Središta za obuku pješaštva i oklopništva Zapovjedništva za obuku i doktrinu HKoV. Treći ovogodišnji ciklus započeo je 14. kolovoza, a obuhvaća kandidate časnike, doktore medicine te stipendiste zrakoplovne tehničare. Obuka za ove kategorije traje do 30. kolovoza, dok je redovna obuka započela 19. kolovoza i trajat će do 11. listopada 2024. godine.
U redovnom programu Dragovoljnog vojnog osposobljavanja sudjeluje 154 ročnika, među kojima se nalazi 14 djevojaka, dok u skraćenom programu sudjeluje 27 kandidata, uključujući devet djevojaka. Ovako veliki odaziv, koji je najveći u ovoj godini, dodatno potvrđuje sve veći interes mladih za vojni poziv u Hrvatskoj.
Poboljšani uvjeti potiču interes za vojsku
Jedan od ključnih razloga za povećani interes za vojsku su poboljšani uvjeti rada i materijalna prava unutar Oružanih snaga. Tijekom ove godine, plaće vojnika povećane su u prosjeku za 30 posto, dok su dnevnice za pripadnike Oružanih snaga u inozemstvu također porasle do 30 posto. Osim toga, naknade za Dragovoljno vojno osposobljavanje povećane su s 700 na 900 eura mjesečno. Ove promjene znatno su utjecale na odluku mladih da se pridruže vojnim redovima, nudeći im ne samo financijsku stabilnost, već i priliku za razvoj karijere unutar vojnog sustava.
Utjecaj promotivnih kampanja
Promotivne kampanje, poput one održane 15. lipnja u Osijeku pod nazivom "Postani hrvatski vojnik", također su imale značajan utjecaj na odaziv ročnika. Ova promocija, organizirana od strane Ministarstva obrane i Hrvatske vojske, pružila je priliku mladima da iz prve ruke vide što vojna karijera može ponuditi. Uključivala je pokazne vojne vježbe i prikaz sposobnosti Hrvatske vojske, što je dodatno motiviralo dio novih ročnika da se prijave za Dragovoljno vojno osposobljavanje.
Primjeri motivacije mladih ročnika
Među prijavljenim kandidatima ističu se primjeri poput liječnice, specijalistice opće kirurgije Milijane Danilović, koja je izrazila ponos zbog sudjelovanja u obuci i želju da stečena znanja implementira u svojoj medicinskoj karijeri. Njezin primjer jasno pokazuje kako vojno osposobljavanje može biti atraktivno i za stručnjake iz drugih područja.
Sociologinja Mateja Maleš odlučila se prijaviti na obuku zbog interesa za vojne teme koje su je privukle još tijekom studija. Njezin cilj je časno služenje domovini i razvoj karijere u vojnom sustavu. S druge strane, zrakoplovni tehničar Dominik Konestabo vidi vojnu karijeru kao priliku za stjecanje novih vještina i iskustava, te napredovanje u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
Priprema i tijek obuke
Početni tjedni obuke usmjereni su na prilagodbu ročnika vojnom okružju i uvođenje u osnovne vojne vještine. Nakon svečane prisege, obuka ulazi u intenzivniju fazu koja obuhvaća psihofizičku pripremu, pripremna gađanja te izvođenje vojničkih zadaća u realnim uvjetima. Tijekom ovih pet tjedana ročnici će objediniti sva stečena znanja i vještine, pripremajući se za daljnje izazove u vojnoj karijeri.
Završni dio obuke uključuje ocjenjivanje postignuća svakog ročnika, nakon čega slijedi natjecanje za najboljeg ročnika i ročnicu. Ova završna faza omogućuje ročnicima da pokažu svoja stečena znanja i vještine, te se izdvoje kao potencijalni lideri unutar vojnog sustava.
Kreirano: utorak, 20. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!