Hrvatski JTAC-i iz 1. HRVCON-a uspješno završili vježbu "Thracian Viper 24" u Bugarskoj, demonstrirajući visoku razinu interoperabilnosti i spremnosti za NATO operacije

Pripadnici 1. HRVCON-a sudjelovali su u multinacionalnoj vježbi "Thracian Viper 24" u Bugarskoj, zajedno s kolegama iz Italije i SAD-a, unaprjeđujući interoperabilnost i operativne sposobnosti unutar NATO saveza.

Hrvatski JTAC-i iz 1. HRVCON-a uspješno završili vježbu "Thracian Viper 24" u Bugarskoj, demonstrirajući visoku razinu interoperabilnosti i spremnosti za NATO operacije
Photo by: MORH/ morh.gov hr

Pripadnici 1. HRVCON-a u okviru NATO aktivnosti u Bugarskoj privode kraju svoj angažman, koji je uključivao niz obučnih aktivnosti usmjerenih na unaprjeđenje interoperabilnosti među saveznicima. Hrvatski kontrolori bliske zračne potpore (JTAC-i) iz 1. hrvatskog kontingenta (HRVCON) sudjelovali su u vježbi "Thracian Viper 24" zajedno s kolegama iz Italije i Sjedinjenih Američkih Država, dok su zračne snage SAD-a, Bugarske, Grčke i Rumunjske, te bugarska protuzračna obrana pružale potporu operacijama.

Suradnja u okviru Borbene grupe pod vodstvom Italije omogućila je našim JTAC-ima sudjelovanje u brojnim obučnim aktivnostima. Na 22. zrakoplovnoj Bazi Bezmer u Bugarskoj, hrvatski su vojnici uspješno završili obuku osvježenja taktika, tehnika i procedura bliske zračne potpore, zajedno s pilotima bugarskog ratnog zrakoplovstva. Ova obuka je ključna za pripremu sudionika vježbe "Thracian Viper 24", koja se svake godine održava s ciljem jačanja interoperabilnosti između NATO saveznika.

Jačanje suradnje među NATO članicama
Vježba "Thracian Viper 24" uključivala je zračne i kopnene operacije, pri čemu je poseban naglasak stavljen na koordinaciju između JTAC timova i zračnih snaga, kako bi se omogućila precizna i učinkovita podrška kopnenim snagama u stvarnim borbenim uvjetima. Trajanje vježbe od tri tjedna pružilo je sudionicima priliku za intenzivnu obuku i usklađivanje postupaka s kolegama iz drugih zemalja. Hrvatski JTAC-i su tijekom vježbe aktivno surađivali s kolegama iz Italije i SAD-a, dok su dodatnu potporu pružile zračne snage iz Bugarske, Grčke i Rumunjske.

Povećanje spremnosti kroz međunarodnu suradnju
Vježba "Thracian Viper 24" bila je izvanredna prilika za hrvatske JTAC-e da unaprijede svoju interoperabilnost i razinu obučenosti unutar NATO saveza. Ova obuka uključivala je složene operacije koje su provodili u okružju s aktivnim protuzračnim obranama, čime je dodatno testirana njihova spremnost i sposobnost brzog reagiranja u stvarnim uvjetima. Zapovjednik 1. hrvatskog kontingenta istaknuo je kako je ova vježba omogućila vojnicima potvrdu njihove sposobnosti za rad u zahtjevnim uvjetima, te izrazio zahvalnost bugarskim partnerima na njihovoj suradnji.

Značaj međunarodnih vježbi za sigurnost
Vježba "Thracian Viper 24" pokazala je kako je međunarodna suradnja ključna za održavanje sigurnosti i stabilnosti u NATO savezu. Ovakve vježbe ne samo da unaprjeđuju operativne sposobnosti vojnika, već i jačaju veze među zemljama članicama, što je od presudne važnosti za zajedničko djelovanje u kriznim situacijama. Hrvatska vojska nastavlja s aktivnim sudjelovanjem u ovakvim aktivnostima, osiguravajući da njeni pripadnici ostanu među najboljima u svojim specijalnostima i potpuno spremni za izvršavanje zadataka u najzahtjevnijim uvjetima.

Nastavak suradnje unutar NATO saveza
Uz sudjelovanje u vježbi "Thracian Viper 24", Hrvatska vojska nastavit će razvijati svoje sposobnosti kroz sudjelovanje u sličnim međunarodnim vježbama i operacijama. Ova vrsta suradnje pruža priliku za razmjenu iskustava i znanja među savezničkim snagama, čime se dodatno osnažuje spremnost i učinkovitost vojnika na terenu. Hrvatski vojnici su još jednom pokazali visoku razinu profesionalnosti i posvećenosti, potvrđujući svoju ulogu važnog partnera u NATO savezu.

Kreirano: četvrtak, 15. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.