Novo istraživanje iz Boston Medical Center (BMC) pokazuje da odrastanje u četvrtima s više obrazovnih i socioekonomskih prilika pozitivno utječe na moždanu aktivnost dojenčadi. Studija, objavljena u časopisu The Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, sugerira da poboljšanje prilika u četvrtima, osobito u obrazovanju, može biti obećavajući pristup za poticanje ranog dječjeg razvoja.
Tim istraživača ranog djetinjstva istraživao je kako prilike u četvrti – socioekonomski, obrazovni, zdravstveni i okolišni uvjeti relevantni za zdravlje i razvoj djece – utječu na moždanu aktivnost i kognitivni razvoj dojenčadi. Istraživači su otkrili da dojenčad u četvrtima s više prilika ima veću funkciju mozga u dobi od šest mjeseci. U područjima s boljim obrazovnim prilikama, te razlike u mozgu povezane su s boljom kognicijom u dobi od dvanaest mjeseci.
„Ova studija naglašava da čak i u dojenačkoj dobi četvrti utječu na razvoj djece. Naši nalazi sugeriraju da usmjerenost na prilike u četvrtima, poput povećanja pristupa visokokvalitetnom obrazovanju, može promicati neurološki razvoj djece“, izjavila je dr. Mei Elansary, razvojni i bihevioralni pedijatar u BMC-u i docentica pedijatrije na Chobanian & Avedisian School of Medicine pri Boston University.
Istraživači su prikupili podatke od 65 dojenčadi u zajedničkim pedijatrijskim ordinacijama u područjima Bostona i Los Angelesa. Tim je istraživao mogu li se povezanosti između prilika u četvrti i kognitivnog razvoja djece u dobi od dvanaest mjeseci objasniti razlikama u moždanoj aktivnosti u dobi od šest mjeseci, mjerenim elektroencefalografijom (EEG). Kognitivni razvoj mjerio se pomoću Mullenovih ljestvica ranog učenja (MSEL), standardizirane procjene razvoja temeljene na igri.
Elansary i njezini kolege otkrili su da su veće razine prilika u četvrti povezane s većom apsolutnom EEG snagom u srednjim i visokofrekventnim opsezima kod dojenčadi starih šest mjeseci. Ova EEG mjerenja povezana su s boljim jezičnim i kognitivnim rezultatima kasnije u djetinjstvu, sugerirajući neuroprotektivnu ulogu života u četvrtima s višim prilikama u ranoj životnoj dobi.
Tim je također otkrio da su veće razine obrazovnih prilika posebno povezane s boljim MSEL rezultatima. To znači da četvrti s više obrazovnih prilika, poput visokokvalitetne skrbi u centrima, mogu pružiti više resursa za uključivanje djece u kognitivno stimulirajuće aktivnosti i poboljšati njihov razvoj.
„Raniji radovi fokusirali su se na ulogu socioekonomskih nepovoljnosti u razvoju djece. Naša studija ima za cilj preusmjeriti razgovor prema rješenjima za poboljšanje okruženja koje djeca doživljavaju u ranom djetinjstvu kako bi se podržao njihov razvoj i riješile nejednakosti“, kaže Elansary. „S obzirom na to da su rasa i etnička pripadnost snažno povezane s različitim pristupom visokokvalitetnim četvrtima, važno je razmisliti o načinima promicanja pristupa tim mjestima za sve obitelji.“
Kreirano: srijeda, 03. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!