Unatoč činjenici da proizvođači automobila neprestano unaprjeđuju sigurnosne sustave u svojim vozilima, uvođenjem tehnologija poput automatskog kočenja u kritičnim situacijama, rizik od prometnih nesreća još uvijek ostaje prisutan. Faktori poput utjecaja alkohola, prekomjerne brzine ili trenutka nepažnje mogu značajno smanjiti vrijednost vozila i izazvati ozbiljne materijalne štete, što ukazuje na važnost razmatranja dodatnih osiguranja za vozila.
Istražite u kojim dijelovima Hrvatske se bilježi najveći, a gdje najmanji broj prometnih nesreća te koja županija se može pohvaliti najboljim vozačima.
Analiza prometnih nesreća u Hrvatskoj za 2023. godinu pokazuje povećanje broja nesreća za 6,3% u odnosu na prethodnu godinu, s ukupno zabilježenih 34.604 nesreća. Prethodna godina zabilježila je 32.561 nesreću. Prema statistikama MUP-a, najučestaliji uzročnici nesreća su bili neprilagođena brzina uvjetima na cesti, nepoštivanje pravila prednosti prolaza te nepropisno kretanje po kolniku. Iako je broj nesreća s ozlijeđenim osobama porastao, broj smrtno stradalih ostao je nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu, s 274 smrtna slučaja.
Analiza broja prometnih nesreća po županijama pokazuje da je najviše nesreća zabilježeno u Zagrebu i okolnoj Zagrebačkoj županiji, gdje je registrirano 8.044 nesreća, što predstavlja porast od 4,4% u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 340 nesreća više nego 2022. godine. Slijedi Primorsko-goranska županija s 3.559 nesreća, koja bilježi povećanje od 4%, te Splitsko-dalmatinska županija s 3.130 nesreća i porastom od 9,4%.
S druge strane, županije s najmanjim brojem zabilježenih prometnih nesreća u 2023. godini uključuju Međimursku županiju s 530 nesreća, što je za 2,5% više u odnosu na godinu ranije. Požeško-slavonska županija s 550 nesreća i Virovitičko-podravska županija s 672 nesreće također su među onima s manjim brojem incidenta.
Razmatranjem omjera broja prometnih nesreća i populacije po županijama, uočljivo je da najmanje sigurni vozači žive u Ličko-senjskoj županiji, dok se za najbolje vozače smatraju oni iz Međimurske županije.
Iako statistike pokazuju blagi trend porasta broja prometnih nesreća, situacija nije alarmantna. Ključni faktori za sigurnu vožnju su oprez, kontrola situacije na cesti i prilagođavanje brzine uvjetima. Posebno je važno biti oprezan u ruralnim područjima gdje je promet gustiji, a vlasnicima vozila preporučuje se razmatranje dodatnih mjera zaštite, poput kasko osiguranja.
Izvor: Lena Mayer
Kreirano: utorak, 30. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!