Ministar Damir Habijan, na čelu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, obznanio je ambiciozne planove za smanjenje tereta koji parafiskalni nameti predstavljaju za gospodarski sektor. U okviru nedavno usvojenog akcijskog plana, koji obuhvaća preko 70 mjera, predviđeno je olakšanje za gospodarstvenike u iznosu od približno 132,7 milijuna eura do završetka tekuće godine, te dodatnih 132,7 milijuna eura tijekom iduće godine. Ovim mjerama teži se postići značajno smanjenje administrativnih obveza, smanjiti broj subjekata obveznika, te istodobno optimizirati i digitalizirati procese u svrhu povećanja efikasnosti.
Tijekom proširene sjednice Gospodarskog vijeća HGK Županijske komore Krapina, ministar Habijan je istaknuo da će se posebna pozornost posvetiti ukidanju vodnog doprinosa, te najavio skoro pokretanje zakonodavne procedure za izmjenu i dopunu zakona koji regulira financiranje vodnog gospodarstva. Naglasio je kako predložene mjere neće koristiti isključivo gospodarstvenicima, već će imati širi društveni doseg obuhvaćajući također kućanstva i pojedince.
Ministar je također apelirao na gospodarstvenike, posebno one iz Krapinsko-zagorske županije, da aktivno pristupe iskorištavanju dostupnih europskih fondova i bespovratnih sredstava. U tom kontekstu, posebno je izdvojio modernizacijski fond iz kojeg se do 2030. godine očekuje gotovo 1,2 milijarde eura dostupnih sredstava. Spomenuo je i nadolazeće pozive vrijedne 37,7 milijuna eura namijenjene poduzetnicima u sektoru prerade, ali i poljoprivrednicima za projekte proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora za vlastite potrebe.
Župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, istaknuo je pozitivan trend rasta prihoda i dobiti unutar županijskog gospodarstva koji se neometano nastavlja od 2013. godine. Gradonačelnik Krapine, Zoran Gregurović, nadovezao se na tu temu ističući rast zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti u Krapini, kao i vidljiv rast gospodarstva kroz povećanje proračunskih prihoda grada. Posebno je naglasio kako su prihodi od poreza na dohodak u 2013. iznosili oko 17,5 milijuna kuna, dok su prošlogodišnji prihodi dosegnuli 43,7 milijuna kuna, što ukazuje na značajan doprinos vladinih reformi općem gospodarskom napretku.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!