U sklopu nedavnih napora za oporavak i unapređenje zdravstvenog i visokoobrazovnog sustava u Zagrebu, danas je održana ceremonija otvaranja renovirane zgrade Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar. Na ovoj svečanosti, kojoj je prisustvovao i premijer Andrej Plenković, istaknuto je da je u obnovu ove institucije, teško oštećene u nedavnom potresu, uloženo blizu 15 milijuna eura. Sredstva su namijenjena ne samo za obrazovanje studenata iz područja medicine i sestrinstva već i za daljnje usavršavanje zdravstvenih radnika. Također, premijer je posjetio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, čija obnova ulazi u završne faze, te naglasio da je za popravke zdravstvenih institucija u glavnom gradu osigurano impozantnih 650 milijuna eura. Dodatnih milijardu eura planira se uložiti u sanaciju objekata visokog obrazovanja.
Tijekom posjeta Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, premijer Plenković sudjelovao je i u prezentaciji projekta Kampus Borongaj, ističući snažnu podršku Vlade ovom projektu. Naglašeno je kako će projekt Kampus Borongaj imati značajan doprinos gospodarskom razvoju, zadržavanju mladih u zemlji i općenito poboljšanju kvalitete života u Hrvatskoj.
Predsjednik Vlade, zajedno s ministrima znanosti i obrazovanja, Radovanom Fuchsom i zdravstva, Vili Berošom, prisustvovao je otvaranju Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, ističući da je obnova zdravstvenih ustanova u Zagrebu, kao i objekata visokog školstva, prioritet s ukupno 1,65 milijardi eura namijenjenih za te svrhe.
Premijer je izrazio optimizam u pogledu smanjenja iseljavanja stanovništva, naglasivši napredak Hrvatske prema dosezanju 76 posto prosjeka razvijenosti unutar Europske unije, čime se približava Mađarskoj s očekivanjima da će u dogledno vrijeme doseći između 80 i 82 posto. Ovo, prema njegovim riječima, vodi do smanjenja iseljavanja u potrazi za boljom zaradom, budući da se očekuje da će zemlje s razvijenošću iznad 80 posto EU prosjeka vidjeti značajno smanjenje iseljavanja.
U sklopu svečanosti vezanih uz obnovu obrazovnih institucija nakon potresa i tijekom pandemije, ravnateljica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, Mirjana Kujundžić Tiljak, te dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Slavko Orešković, iskoristili su priliku da izraze zahvalnost Vladi na osiguranim sredstvima iz europskih fondova. Naglašeno je da su ova sredstva ključna ne samo za obnovu zgrada nego i za kontinuitet rada i razvoj obrazovanja, što uključuje i značajna ulaganja od 87 milijuna eura namijenjenih Medicinskom fakultetu.
Kujundžić Tiljak posebno je istaknula prilagodljivost i odlučnost Škole da nastavi s radom unatoč izazovima koje su donijeli potres i pandemija, ne smanjujući opseg i kvalitetu obrazovanja. Orešković je dodao kako su obnovljeni prostori tek početak šireg projekta obnove Medicinskog fakulteta, s očekivanjima da će do početka nove akademske godine biti obnovljeni brojni zavodi, ukazujući na ambiciozan plan obnove koji obuhvaća širok spektar znanstvenih disciplina.
Nadalje, tijekom posjeta Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, premijer Plenković sudjelovao je u diskusijama na temu razvoja i potencijala ovog projekta, naglašavajući važnost sinergije između obrazovanja i gospodarstva. Pritom je istaknuto kako projekt Kampus Borongaj predstavlja ključan element u strategiji razvoja obrazovanja i znanosti u Hrvatskoj, s očekivanjima da će doprinijeti ne samo akademskoj zajednici već i širem društveno-gospodarskom razvoju zemlje.
Posebno je naglašeno značajno povećanje ulaganja u znanost, s 1,6 milijardi eura 2016. godine na 3,3 milijarde eura danas, što ukazuje na rastući postotak BDP-a namijenjenog znanstvenim i obrazovnim projektima. Kroz ove podatke, premijer Plenković naglasio je kako Sveučilište u Zagrebu ima centralnu ulogu u hrvatskom obrazovnom sustavu, te kako je ključno za realizaciju četiri strateške teme razvoja Hrvatske: demografski razvoj, dekarbonizaciju, digitalizaciju, i obrazovanje. Time se osigurava da obrazovanje i znanost ostanu u samom srcu napretka i razvoja društva, osnažujući Hrvatsku u suočavanju s budućim izazovima.
Kreirano: utorak, 09. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!