Tijekom prolaska snažne noćne oluje koja je zahvatila zadarski akvatorij, došlo je do nekoliko pomorskih incidenata i nesreća. Premda su plovila pretrpjela materijalne štete, srećom nije bilo ozlijeđenih osoba niti onečišćenja morskog okoliša.
Lučka kapetanija Zadar, u suradnji s Nacionalnom središnjicom za traganje i spašavanje na moru sa sjedištem u Rijeci (MRCC Rijeka), reagirala je na niz pomorskih incidenata, od kojih su većina bila nasukavanja. Ti događaji zabilježeni su tijekom noći 8. kolovoza, uslijed jakog nevremena praćenog snažnim vjetrovima i obilnom kišom.
Prva prijava o pomorskoj nesreći stigla je u zadarsku Kapetaniju u 01.06 sati putem Županijskog dojavnog centra ŽC 112 Zadar. Radilo se o jedrilici koja se nasukala kod ulaza u Gradsku luku Zadar. Na jedrilici se u tom trenutku nalazila posada, te su na mjesto događaja upućeni pripadnici Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Zadar. Također, o događaju je obaviještena i Postaja pomorske i aerodromske policije u Zadru (PPAP Zadar), čiji su službenici brzo stigli na mjesto nesreće.
Brza reakcija nadležnih službi
Nakon dolaska na mjesto nesreće, službenici zadarske Kapetanije utvrdili su preliminarnim očevidom da nitko od 10 članova posade nije ozlijeđen. Posada se samostalno iskrcala na obližnju obalu, nakon čega su zbrinuti u Vatrogasnom domu u Zadru. O incidentu je obaviješten vlasnik jedrilice, domaća charter tvrtka, a istraga o uzrocima nesreće nastavlja se pod nadležnošću Lučke kapetanije Zadar. Materijalna šteta na jedrilici još uvijek se procjenjuje, a charter tvrtka je najavila kako će poduzeti dodatne mjere sigurnosti za svoje klijente u budućnosti.
Tijekom nevremena zabilježene su i druge prijave pomorskih incidenata. Među njima je i slučaj brodice koja je bila u nevolji kod otoka Rave. Nakon što je voditelj brodice stupio u kontakt sa službenicima LK Zadar, utvrđeno je da su članovi posade sami uspjeli riješiti problem i nastaviti plovidbu bez daljnje pomoći.
Dodatne intervencije u akvatoriju
Sljedeći incident prijavljen je od strane posade brodice kod otoka Ugljana. Nakon početnog poziva za pomoć, ubrzo su obavijestili kapetaniju kako su uspjeli pokrenuti pogonski stroj te otkazali zahtjev za intervenciju. Ova brza samopomoć pokazuje koliko je važno biti spreman i osposobljen za hitne situacije na moru.
Gotovo istovremeno, MRCC Rijeka proslijedila je poziv u pomoć 'MAY DAY' posade brodice u sjeveroistočnom dijelu zadarskog akvatorija. Na mjesto događaja upućen je brod Obalne straže RH, koji se u trenutku dojave nalazio najbliže ugroženoj posadi. U 03.30 sati MRCC Rijeka obavijestila je sve uključene jedinice da je posada brodice sigurna i neozlijeđena, dok je brodica pretrpjela neodređena oštećenja, bez prijave onečišćenja mora, čime je akcija okončana.
Spašavanje kod otoka Sabuša
U 01.55 sati, službenici Ispostave lučke kapetanije u Salima (ILK Sali) upućeni su u akciju spašavanja nakon dojave voditelja jedrilice s četiri člana posade, uključujući dvoje djece. Jedrilica se nasukala u uvali Sabuša, a posada je putem MRCC Rijeka zatražila pomoć. Službenici ILK Sali brzo su locirali nasukanu jedrilicu i utvrdili da nema ozlijeđenih osoba te da nema onečišćenja mora. Jedrilica je osigurana, a vlasnik, ujedno voditelj, zatražio je komercijalnu uslugu odsukavanja, čime je ova akcija završena.
Posljednja prijava o pomorskoj nesreći primljena je također posredstvom MRCC Rijeka. Kako nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju s posadom jedrilice, na mjesto događaja isplovili su službenici ILK Sali. Po dolasku, zatekli su nasukanu jedrilicu i posadu koja je odbila pomoć te angažirala komercijalne usluge odsukavanja. Ova je situacija pokazala koliko je važno imati koordinaciju i komunikaciju među posadama u kriznim trenucima.
Svi izvanredni događaji uzrokovani nevremenom u nadležnosti Lučke kapetanije Zadar riješeni su bez ozlijeđenih osoba i bez onečišćenja okoliša. Iako je zabilježena materijalna šteta na plovilima, provode se očevidi kako bi se utvrdili uzroci i razmjere štete. Ova serija incidenata naglašava važnost stalne pripravnosti i koordinacije nadležnih službi u uvjetima teških vremenskih neprilika. Sve veća učestalost ekstremnih vremenskih uvjeta postavlja izazove pred pomorske službe, a primjeri iz zadarskog akvatorija ukazuju na nužnost efikasne reakcije kako bi se smanjio rizik za ljudske živote i okoliš.
Kreirano: petak, 09. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!