Istraživači Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Virginiji uočili su značajan porast broja poziva u centre za kontrolu otrovanja u SAD-u, koji uključuju psilocibin, poznatiji kao "čarobne gljive", među adolescentima i mladima nakon što su neki američki gradovi i države počeli s procesom dekriminalizacije ovog halucinogena.
Prema anonimnim podacima prikupljenima iz Nacionalnog sustava podataka o otrovima, broj poziva vezanih uz psilocibin među tinejdžerima u dobi od 13 do 19 godina više se nego utrostručio, sa 152 na 464, a među odraslima u dobi od 20 do 25 godina više se nego udvostručio, sa 125 na 294, u razdoblju od 2018. do 2022. godine. Lokalni i državni napori za dekriminalizaciju posjedovanja, uporabe i uzgoja psilocibina započeli su u svibnju 2019. godine. Oregon i Colorado dekriminalizirali su psilocibin, kao i nekoliko gradova, uključujući Washington D.C., Detroit i Seattle.
Za usporedbu, broj poziva u centre za kontrolu otrova vezanih uz psilocibin za pacijente u dobi od 13 do 25 godina uglavnom je ostao nepromijenjen između 2013. i 2018. godine, utvrdili su istraživači.
"Posebno me zabrinjava što djeca imaju pristup ovim proizvodima", izjavio je Christopher Holstege, MD, direktor Centra za kontrolu otrova Blue Ridge pri UVA Health i šef Odjela za medicinsku toksikologiju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Virginiji. "Imamo ograničene podatke o potencijalnim dugoročnim posljedicama na razvoj dječjeg mozga kada su izloženi takvim spojevima koji utječu na neurotransmisiju mozga. Također, još uvijek ne razumijemo u potpunosti zašto neki pojedinci doživljavaju izrazito negativne komplikacije od psilocibina, poznate kao 'loša putovanja', što može dovesti do ozljeda osobe koja konzumira ili drugih koji mogu biti žrtve nasilnog ponašanja."
Tijekom desetljeća istraživanja, većina poziva bila je povezana s namjernom konzumacijom psilocibina (81,1% poziva za dobnu skupinu od 13 do 19 godina i 78,3% poziva za dobnu skupinu od 20 do 25 godina). Muškarci su činili oko 75% poziva u obje dobne skupine.
Približno 75% mladih u dobi od 13 do 19 godina i 72% mladih odraslih osoba zahtijevalo je neku vrstu medicinske pažnje nakon izloženosti isključivo psilocibinu. Istraživanje je pokazalo da su najčešći učinci droge bili halucinacije ili obmane (36,6% poziva), agitacija (27,6%), abnormalno brz rad srca (20,2%) i konfuzija (16%). Snažni psihološki učinci psilocibina mogu, čak i u umjerenim dozama, uzrokovati nepoželjne reakcije koje mogu uključivati anksioznost, dezorijentaciju, strah, tugu, paranoju i napade panike. Oštećenja prosudbe i percepcije izazvana psilocibinom mogu doprinijeti opasnom ponašanju, nesrećama, samoozljeđivanju pa čak i riziku od samoubojstva. Postoje izvješća o smrtnim slučajevima zbog pada ili skokova s visokih zgrada pripisanih uporabi psilocibina.
Istraživači napominju da je povećanje broja poziva povezanih s psilocibinom među mladima od 2018. do 2022. godine "posebno zabrinjavajuće" s obzirom na to da je uporaba halucinogena zabranjena osobama mlađima od 21 godine čak i u gradovima i državama gdje je dekriminaliziran.
"S obzirom na to da psilocibin može postati šire dostupan, važno je da roditelji budu svjesni da je psilocibin dostupan i u jestivim oblicima kao što su čokolada i gumeni bomboni", rekla je Rita Farah, PharmD, MPH, PhD, epidemiolog u Centru za kontrolu otrova Blue Ridge. "I iz našeg iskustva s jestivim kanabisom naučili smo da mala djeca mogu zamijeniti jestive proizvode za slatkiše."
Izvor: University of Virginia
Kreirano: ponedjeljak, 11. ožujka, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!