Pametni softveri za učenje matematike pokazali su se kao značajna podrška djeci tijekom razdoblja lockdowna, a njihova korist se proteže i na razdoblje nakon toga. Prema nedavno objavljenoj studiji koju su proveli Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU) i Loughborough University u Ujedinjenom Kraljevstvu, sustavi za inteligentno tutorstvo u rješavanju matematičkih problema pomogli su učenicima da održe, pa čak i povećaju svoje performanse tijekom pandemije COVID-19. U okviru svojeg istraživanja, znanstvenici su analizirali podatke dobivene od oko 2,700 učenika u Njemačkoj kroz pet milijuna zadataka tijekom pet godina. Studija je pokazala da redovito korištenje softvera posebno koristi učenicima s nižim početnim uspjehom. Rad je objavljen u časopisu "Computers and Education Open".
Sustavi za inteligentno tutorstvo su digitalne platforme za učenje koje djeci omogućavaju da samostalno rješavaju matematičke zadatke. Jedna od prednosti tih brzih pomagala za učenje je što učenici odmah nakon predaje rješenja dobivaju povratnu informaciju. Ako je rješenje netočno, sustav pruža dodatne informacije o greški učenika. U slučaju ponavljanja određenih grešaka, sustav identificira nedostatak i nudi dodatne skupove problema koji se usmjeravaju na taj problem, objašnjava docent dr. Markus Spitzer, psiholog na MLU. Nastavnici bi također mogli koristiti softver kako bi otkrili moguće praznine u znanju u svojim razredima i prilagodili svoje nastavne planove.
Za potrebe nove studije, Spitzer i njegov kolega profesor Korbinian Moeller s Loughborough University koristili su podatke iz "Bettermarks", velikog komercijalnog pružatelja takvih tutorstva u Njemačkoj. Tim je analizirao uspješnost učenika prije, tijekom i nakon prvih dviju karantena uzrokovanih koronavirusom. Analiza je obuhvatila podatke od oko 2,700 djece koja su riješila više od pet milijuna problema. Podaci su prikupljeni između siječnja 2017. i kraja svibnja 2021. "Ovaj duži vremenski okvir omogućio nam je promatranje putanja uspješnosti učenika tijekom nekoliko godina i analizu u širem kontekstu," kaže Spitzer.
Pokazalo se da je uspješnost učenika ostala konstantna tijekom navedenog razdoblja. "Činjenica da njihova uspješnost nije opala tijekom lockdowna sama po sebi predstavlja uspjeh. No, naša analiza također pokazuje da su učenici s nižim početnim uspjehom uspjeli smanjiti jaz između sebe i učenika s boljim uspjehom," zaključuje Spitzer.
Prema mišljenju psihologa, sustavi za inteligentno tutorstvo korisni su dodatak konvencionalnim nastavnim satima matematike. "Korištenje tutorstva znatno varira od države do države. Međutim, naša studija sugerira da bi njihova upotreba trebala biti proširena na sve strane," objašnjava Spitzer. Sustavi bi također mogli pomoći tijekom budućih zatvaranja škola, na primjer u slučaju ekstremnih vremenskih uvjeta, štrajkova u prijevozu ili sličnih događaja.
Izvor: Die Martin-Luther-Universität
Kreirano: srijeda, 06. ožujka, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!