Marija Purgar Filjak, mlada znanstvenica iz Hrvatske, nastavlja graditi svoju karijeru zahvaljujući prestižnoj Fulbrightovoj stipendiji, koju je dobila za istraživački boravak na uglednom Sveučilištu Emory u Atlanti. Ovaj uspjeh omogućit će joj da devet mjeseci proučava transparentnost ekoloških istraživanja, s posebnim naglaskom na otvorenost podataka i dijeljenje znanstvenih alata u ekološkoj znanosti.
U sklopu svog istraživanja, Marija će se fokusirati na nekoliko ključnih pitanja. Između ostalog, želi istražiti koliko je ekološka literatura dostupna javnosti, kako se podaci i analitički kod dijele među istraživačima te koliko su studije registrirane prije nego što se provedu. Ova pitanja su iznimno važna za poboljšanje vjerodostojnosti ekoloških istraživanja, a Marijin rad pridonijet će razvoju boljih praksi u ovom polju znanosti.
Podrška obitelji i profesionalni izazovi
Marijin put do Fulbrightove stipendije nije bio lagan. Proces prijave uključivao je pisanje motivacijskog eseja, izradu prijedloga istraživanja te polaganje engleskog jezika s visokim ocjenama. Njezina obitelj, posebno suprug Filip, bila joj je velika podrška tijekom pripreme i kroz mnoge izazove s kojima se suočavala. Uz profesionalni angažman na Institutu Ruđer Bošković, Marija je morala balansirati između zahtjevnog posla i privatnog života, ali zahvaljujući svojoj upornosti, uspjela je ostvariti ovaj značajan uspjeh.
Fulbrightova stipendija, koju financira Vlada Sjedinjenih Američkih Država, dodjeljuje se najistaknutijim kandidatima iz cijelog svijeta. U Hrvatskoj se natječaj za ovu prestižnu stipendiju provodi svake godine u suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja te američkog veleposlanstva. Natjecanje za stipendiju izrazito je konkurentno, s naglaskom na inovativnost i znanstvenu izvrsnost kandidata. Samo najbolji među prijavljenima dobiju priliku za financiranje boravka na uglednim američkim sveučilištima i institutima, što potvrđuje iznimnu kvalitetu Marijine prijave.
Znanstvena postignuća i doprinos ekološkoj znanosti
Od 2021. godine, Marija je zaposlena kao doktorandica u Laboratoriju za informatiku i modeliranje okoliša na Institutu Ruđer Bošković. U protekle tri godine, objavila je osam znanstvenih radova, od kojih su dva bila objavljena u prestižnom časopisu Nature Ecology and Evolution. Njeni radovi su se bavili pitanjima transparentnosti u istraživačkim procesima te je zajedno sa svojim mentorima, dr. sc. Tinom Klanjščekom i dr. sc. Anticom Čulinom, dobila Godišnju nagradu Instituta za najbolje znanstvene radove.
Poseban doprinos Marija je ostvarila u promoviranju praksi registracije istraživačkih planova prije početka istraživanja. Ova praksa, koja povećava vjerodostojnost i pouzdanost rezultata, od ključne je važnosti za budući razvoj ekoloških studija. Njena predanost ovim temama donijela joj je prepoznatljivost u znanstvenim krugovima, a boravak u SAD-u omogućit će joj daljnji profesionalni razvoj.
Marija je istaknula kako joj je studiranje u Americi izvrsna prilika da stekne nova znanja o najnovijim metodama obrade podataka u ekologiji, što će dugoročno doprinijeti njenom radu na poboljšanju kvalitete ekoloških istraživanja u Hrvatskoj i svijetu. Iako privremeno boravi u SAD-u, planira se vratiti u Hrvatsku i nastaviti svoj znanstveni rad ovdje, uz želju da jednog dana doprinese razvoju znanstvenog sustava u rodnoj Slavoniji.
Potpora mladima i vizija budućnosti
Kao uzor mladim ljudima, Marija poručuje da se ne boje postavljati pitanja, vjerovati u sebe i ne odustajati pred izazovima. Naglašava važnost podrške obitelji i kolega u postizanju profesionalnih ciljeva. Također, ističe da je važno održavati ravnotežu između rada i odmora, jer je u današnjem ubrzanom načinu života lako izgubiti osjećaj vlastite vrijednosti.
Unatoč svim izazovima, Marija vidi svoju budućnost u Hrvatskoj. Planira se vratiti i svojim radom doprinijeti razvoju znanosti, posebice u rodnoj Slavoniji. Ova mlada znanstvenica predstavlja inspiraciju za mnoge mlade ljude koji žele slijediti svoje snove i postići uspjeh u znanstvenim krugovima.
Kreirano: četvrtak, 12. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!