Promjene u imunološkim genima kao ključ rizika za Alzheimerovu bolest | Karlobag.eu

Novo istraživanje otkriva epigenetske promjene u imunološkom sustavu kod pacijenata s Alzheimerovom bolešću, ukazujući na potencijalne uzroke i terapijske ciljeve u borbi protiv ove bolesti.

Promjene u imunološkim genima kao ključ rizika za Alzheimerovu bolest | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

U sklopu nedavnog istraživanja Sveučilišta Northwestern, otkriveno je kako je imunološki sustav u krvi osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti epigenetski promijenjen. To znači da su promjene u ponašanju ili okolišu pojedinca uzrokovale promjene koje utječu na način funkcioniranja njihovih gena.

Većina ovih promijenjenih imunoloških gena su isti oni koji povećavaju rizik pojedinca za razvoj Alzheimerove bolesti. Znanstvenici sa Sveučilišta Northwestern teoretiziraju kako bi uzrok mogao biti prethodna virusna infekcija, zagađivači okoliša ili neki drugi čimbenici povezani s načinom života i ponašanjem.

"Postoji mogućnost da ovi nalazi impliciraju periferni imunološki odgovor u riziku od Alzheimerove bolesti", rekao je vodeći istraživač David Gate, docent neurologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Northwestern Feinberg. "Još uvijek nismo razjasnili jesu li te promjene odraz patologije mozga ili su one koje pokreću bolest."

Studija je objavljena 9. veljače u časopisu Neuron.
Prethodna istraživanja pokazala su da mnogi mutirani geni koji povećavaju rizik od Alzheimerove bolesti pripadaju imunološkom sustavu. Međutim, znanstvenici su se primarno fokusirali na središnji imunološki sustav u mozgu s obzirom na to da je Alzheimerova bolest bolest mozga. Imunološki sustav u krvi, poznat i kao periferni imunološki sustav, uglavnom je bio zanemaren.

Gate se odlučio fokusirati na proučavanje krvi. On i njegovi kolege otkrili su da svaka vrsta imunološke stanice kod pacijenata s Alzheimerovom bolešću ima epigenetske promjene, što je indicirano otvorenim kromatinom. Kromatin predstavlja pakiranje DNA unutar stanica. Kada je kromatin otvoren – ili izložen – genom stanica postaje ranjiv na promjene.

Gate je zatim istražio koji su geni više izloženi u ovim imunološkim stanicama, tj. više otvoreni. Otkrio je da je receptor – CXCR3 – na T-stanicama bio više izložen. Gate vjeruje da CXCR3 funkcionira kao antena na T-stanicama koja omogućava stanicama ulazak u mozak. T-stanice obično ne ulaze u mozak jer mogu izazvati upalu.

"Mozak emitira signal da je oštećen, a T-stanice se usmjeravaju prema tom signalu putem svoje antene, CXCR3", rekao je Gate.

"T-stanice mogu biti vrlo toksične u mozgu, ali također ne znamo bi li te stanice mogle pokušavati popraviti oštećenje u mozgu", dodao je Gate.

Gate je također otkrio epigenetske promjene u upalnim proteinima u bijelim krvnim stanicama nazvanim monociti.

"Sveukupno, ovi nalazi ukazuju na to da je imunološka funkcija kod pacijenata s Alzheimerovom bolešću značajno promijenjena", rekao je Gate. "Moguće je da okolišni čimbenici, poput zagađivača, ili infekcije koje osoba doživi tijekom života uzrokuju ove epigenetske promjene."

Nalazi su otkrili nekoliko gena koji bi mogli biti terapijski ciljevi za manipulaciju perifernim imunološkim sustavom. Sljedeći koraci u istraživanju su prekliničke studije koje koriste in vitro sustave kulture i životinjske modele za testiranje ovih ciljeva.

Ostali autori iz Northwesterna uključuju Abhirami Ramakrishnan, Natalie Piehl, Brooke Simonton, Milan Parikh, Ziyang Zhang, Victoriju Teregulovu i Lynn van Olst.

Naslov članka je "Epigenetska disregulacija u perifernoj imunosti Alzheimerove bolesti".

Izvor: Northwestern University

Kreirano: utorak, 13. veljače, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.