Rasizam i zdravlje: Novo svjetlo na staru borbu
Tim stručnjaka iz raznih uglednih institucija udružio je snage kako bi istražio duboku povezanost između strukturalnog rasizma i zdravstvenih ishoda u lokalnim zajednicama. Njihova nedavna studija, koju predvodi dr. Dinushika Mohottige s Icahn School of Medicine na Mount Sinai, te njezin mentor, dr. L. Ebony Boulware s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Wake Forest, bacila je novo svjetlo na ovu kompleksnu temu.
U radu objavljenom u časopisu JAMA Network Open, autori su se usredotočili na prevalenciju kronične bubrežne bolesti (CKD), dijabetesa i hipertenzije u različitim susjedstvima. Njihova analiza je pokazala da su ove zdravstvene probleme češće u susjedstvima s visokim pokazateljima strukturalnog rasizma. Ovaj zaključak ne samo da naglašava utjecaj rasizma na zdravlje, već i potiče na daljnje razmatranje kako se društvene nepravde odražavaju na zdravstvenu skrb i pristup medicinskim resursima.
Istraživanje je koristilo sofisticiranu mrežu podataka kako bi testiralo hipotezu o vezi između strukturalnog rasizma i zdravlja. Rezultati su bili poražavajući, ukazujući na to da rasizam nije samo socijalni problem, već i zdravstveni.
Dekodiranje veze između rasizma i zdravlja: Studija iz Durham okruga
U okrugu Durham, Sjeverna Karolina, tim istraživača iz različitih uglednih institucija proveo je temeljitu opservacijsku presječnu studiju, koristeći kombinaciju javno dostupnih podataka i deidentificiranih elektroničkih zdravstvenih kartona. Cilj? Razumjeti kako strukturalni rasizam utječe na prevalenciju kroničnih bolesti poput CKD, dijabetesa i hipertenzije.
“Odlučili smo se usredotočiti na ova tri stanja zbog njihove međusobne povezanosti i snažne veze sa srčanim bolestima, kvalitetom i duljinom života. Posebno je važno istaknuti da Afroamerikanci nose nerazmjerno veliki teret ovih bolesti,” istaknula je dr. Mohottige.
Dr. Mohottige i njezina ekipa, zajedno s kolegama s Dukea, UNC-a u Chapel Hillu, NC Statea i Feinstein Instituta, istraživali su kako strukturalni rasizam, definiran kao društveno poticanje diskriminacije kroz sustave poput stanovanja, obrazovanja i nezaposlenosti, utječe na zdravstvene ishode. Dr. Boulware je naglasila da ovi sustavi dovode do diskriminirajućih uvjerenja i nepravedne raspodjele resursa, što se izravno odražava na zdravlje.
Za treći dio članka, fokusirat ćemo se na objašnjavanje jedinstvenih aspekata istraživanja, uključujući korištene podatke i pristupe, te istaknuti važnost ove studije u kontekstu zdravstvenih nejednakosti.
Pionirska studija o zdravlju i rasizmu: Perspektiva iz Durham okruga
Dr. L. Ebony Boulware i dr. Dinushika Mohottige ističu jedinstvenost podataka iz Durham okruga kao ključnog faktora u njihovom istraživanju. "Iskoristili smo ovu jedinstvenu priliku da upotrijebimo detaljne lokalne podatke kako bismo bolje razumjeli kako faktori poput mjesta stanovanja utječu na zdravstvene ishode," objasnila je dr. Boulware.
Ovo istraživanje, koje je obuhvatilo tisuće podatkovnih točaka, usredotočilo se na analizu uvjeta u kojima ljudi žive i njihovog utjecaja na zdravlje, posebno na bolesti bubrega i dijabetes. Podaci su uključivali informacije o izgrađenom okruženju, nasilju u susjedstvu i društvenim determinantama zdravlja. "Naša je namjera bila identificirati moguće intervencije koje bi mogle pozitivno utjecati na zdravlje zajednica," rekao je dr. Mohottige.
Studija je koristila Durham Neighborhood Compass, jedinstveni skup podataka razvijen od strane javnozdravstvenih službenika, koji obuhvaća 150 stambenih četvrti u Durhamu. Web stranica Durham Community Health Indicators Project pružila je korisničko sučelje koje je omogućilo lakši pristup i razumijevanje ovih složenih podataka.
Rasizam i Zdravlje: Otkrivanja iz Durhamovih Susjedstava
U ovoj značajnoj studiji, tim predvođen dr. Dinushikom Mohottigeom koristio je dva pristupa za analizu podataka: globalne pokazatelje poput indeksa uskraćenosti područja i diskretne pokazatelje koji otkrivaju sociopolitičke manifestacije strukturalnog rasizma, uključujući prijavljeni kriminal, deložacije, policijske pucnjave i izbore. "Ovo istraživanje pruža nove dokaze koji povezuju ove konstrukte strukturalnog rasizma s općim zdravljem pojedinaca u određenim susjedstvima," objašnjava dr. Mohottige.
Rezultati studije bili su poražavajući:
1. Susjedstva s najvećom prevalencijom bolesti bubrega, dijabetesa i hipertenzije često su bila ona s najmanjim udjelom bijelih stanovnika.
2. Ova područja su također bila ona s najnižim prihodima, većom deprivacijom i nižim stopama fakultetskog obrazovanja.
3. Visok teret diskretnih pokazatelja strukturalnog rasizma bio je izravno povezan s većom prevalencijom ovih triju bolesti.
Kreirano: petak, 29. prosinca, 2023.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!