Nezdrav san, bilo da je riječ o prekratkom ili predugom snu, povezan je s većim rizikom od dijabetesa tipa 2 u rasno i ekonomski raznolikoj populaciji odraslih osoba. Istraživački tim, sastavljen od međunarodnih stručnjaka, objavio je ove nalaze. Prethodna istraživanja već su povezala loše trajanje sna s povećanim rizikom od dijabetesa, ali nova studija, objavljena u časopisu Diabetologia, proširuje te nalaze na veću skupinu odraslih osoba s niskim primanjima, starije i srednje dobi, s jugoistoka SAD-a.
Studija je istaknula važnost zdravlja sna u srednjim godinama, posebno održavanje redovitog rasporeda sna kako bi se smanjio rizik od kardiometaboličkih bolesti. Kelsie Full, dr. sc., MPH, epidemiologinja i izvanredna profesorica medicine na Medicinskom centru Sveučilišta Vanderbilt, naglasila je važnost novih informacija koje podržavaju ovaj zaključak.
Studiju su proveli Full i njen kolega Loren Lipworth, ScD, zajedno s prvom autoricom Qian Xiao, dr. sc., MPH, iz Centra za zdravstvene znanosti Sveučilišta u Teksasu u Houstonu te Martinom Rutterom, dr. med., profesorom kardiometaboličke medicine na Sveučilištu u Manchesteru, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Prema definiciji, neoptimalno trajanje sna odnosi se na spavanje manje od sedam sati ili više od devet sati po noći. Prethodna istraživanja pokazala su da crni odrasli češće doživljavaju dugoročne nezdrave obrasce spavanja te veći rizik od dijabetesa u usporedbi s bijelim odraslim osobama. Također, osobe s niskim primanjima sklonije su lošem snu i razvoju dijabetesa.
Istraživanje se temeljilo na upitnicima koje je ispunilo oko 36.000 odraslih sudionika u Southern Community Cohort Study, koja prati zdravlje rasno i ekonomski raznolike skupine ljudi u 12 jugoistočnih država. Većina sudionika regrutirana je kroz zdravstvene centre u zajednici.
Abnormalno dug san možda ne uzrokuje izravno dijabetes, ali može biti indikator drugih faktora rizika za dijabetes, uključujući umor povezan s dijabetesom. Za razliku od ranijih studija koje su bile provedene uglavnom u bijelim ili kineskim populacijama s jednim mjerenjem sna, oko 62% sudionika u ovoj studiji bili su crnci, a njihovo trajanje sna zabilježeno je u dva odvojena upitnika, s razmakom od pet godina.
Jedna od glavnih prednosti ove studije je fokusiranje na dugoročne obrasce spavanja, a ne na jednokratna mjerenja, rekla je Xiao. Osim toga, studija je provedena u velikoj skupini pretežno siromašnih i crnih populacija koje su tradicionalno nedovoljno istražene u zdravstvenim istraživanjima.
Najveća povezanost s dijabetesom pronađena je među sudionicima koji su prijavili ekstremne promjene i veću varijabilnost u trajanju sna. Visoko varijabilni obrasci spavanja povezani su s lošijom kontrolom glukoze u krvi, pretilošću i dijabetesom. Trenutni rezultati sugeriraju da varijabilno trajanje sna u ugroženim populacijama može biti značajan faktor koji doprinosi rasnim i socioekonomskim nejednakostima u kardiometaboličkom zdravlju.
Iako dug san možda ne uzrokuje izravno dijabetes, može ukazivati na prisutnost drugih faktora rizika za dijabetes, uključujući umor povezan s dijabetesom. Dug san ostaje važan prediktor rizika od dijabetesa koji se može koristiti za predikciju i skrining bolesti. Autori su preporučili daljnja istraživanja kako bi se identificirali društveni i okolišni faktori, kao što je život u stresnim, ugroženim četvrtima, koji mogu poremetiti normalan, zdrav san te kako poremećaj sna može pridonijeti rasnim i socioekonomskim nejednakostima u zdravstvenim ishodima.
Potrebne su i intervencijske studije kako bi se procijenilo može li poboljšanje zdravlja sna smanjiti zdravstvene nejednakosti u SAD-u. Studija je djelomično podržana od strane Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) putem grantova R21HL165369 i R01AG063946, te NIHR Manchester Biomedical Research Centre. Southern Community Cohort Study podržava Nacionalni institut za rak NIH-a.
Studija je otkrila da je redovitost sna ključna za smanjenje rizika od kardiometaboličkih bolesti. Kelsie Full, dr. sc., MPH, epidemiologinja i izvanredna profesorica medicine na Medicinskom centru Sveučilišta Vanderbilt, izjavila je da istraživanje donosi nove informacije koje podupiru važnost zdravlja sna u srednjim godinama. Važno je održavati redovit raspored spavanja tijekom vremena kako bi se smanjio rizik od štetnih kardiometaboličkih stanja. Ove informacije su ključne za razumijevanje povezanosti između sna i zdravlja.
Istraživanje je provedeno u velikoj kohorti koja uključuje pretežno siromašne i crne populacije. Ove skupine su tradicionalno nedovoljno istražene u zdravstvenim istraživanjima. Rezultati istraživanja sugeriraju da varijabilno trajanje sna može biti značajan faktor koji doprinosi rasnim i socioekonomskim nejednakostima u kardiometaboličkom zdravlju. Dug san ostaje važan prediktor rizika od dijabetesa i može se koristiti za predikciju i skrining bolesti.
Daljnja istraživanja trebala bi se usmjeriti na identificiranje društvenih i okolišnih faktora koji mogu poremetiti normalan san, kao što je život u stresnim i ugroženim četvrtima. Poremećaj sna može pridonijeti rasnim i socioekonomskim nejednakostima u zdravstvenim ishodima. Intervencijske studije također su potrebne kako bi se procijenilo može li poboljšanje zdravlja sna smanjiti zdravstvene nejednakosti u SAD-u.
Studija je djelomično podržana od strane Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) putem grantova R21HL165369 i R01AG063946, te NIHR Manchester Biomedical Research Centre. Southern Community Cohort Study podržava Nacionalni institut za rak NIH-a.
Izvor: Vanderbilt University Medical Center
Kreirano: srijeda, 24. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!