Moderni pogledi na fiziku sugeriraju da bi vrijeme moglo biti iluzija. Primjerice, Einsteinova teorija relativnosti predlaže da je svemir statičan, četverodimenzionalan blok u kojem su istovremeno prisutni svi dijelovi prostora i vremena, bez posebnog "sada".
Ono što je za jednog promatrača budućnost, za drugog je prošlost. To znači da vrijeme ne teče od prošlosti prema budućnosti, kako to mi doživljavamo.
Ovaj koncept sukobljava se s načinom na koji se vrijeme konceptualizira u drugim područjima fizike, poput kvantne mehanike. Postavlja se pitanje je li vrijeme iluzija ili nije. Jedan od pristupa kako to saznati mogao bi biti pokušaj dokazivanja da vrijeme nije stvarno koristeći samo logiku.
J.M.E. McTaggart, engleski filozof, objavio je rad 1908. godine u kojem tvrdi da bismo mogli otkriti nestvarnost vremena koristeći isključivo logičko razmišljanje.
Zamislite da vam je netko dao kutiju s karticama, a svaka predstavlja jedan događaj. Jedna kartica opisuje godinu 2024., druga smrt kraljice Viktorije, a treća solarnu eklipsu 2026. godine. Kartice su izmiješane. Rečeno vam je da ih posložite na način koji predstavlja vrijeme. Kako biste to učinili?
Prvi način je onaj koji McTaggart naziva "B-serija". Uzmete jednu karticu i stavite je na pod. Zatim uzmete drugu iz kutije i usporedite je s onom koja je već na podu. Ako je ranija, stavite je lijevo od nje. Ako je kasnija, stavite je desno.
Primjerice, smrt kraljice Viktorije ide lijevo od solarne eklipse 2026. Godina 2024. ide lijevo od solarne eklipse 2026., ali desno od smrti kraljice Viktorije. Nastavljate s tim postupkom sve dok ne dobijete niz kartica, od kojih su svake dvije povezane odnosom ranije-kasnije.
Dok sjedite i promatrate gotov raspored, shvatite da nešto nedostaje. Red kartica je statičan. Jednom kada se kartice postave, njihov redoslijed se ne mijenja. No, kako McTaggart uporno tvrdi, vrijeme ne može postojati bez promjene.
Vrijeme je u konačnici mjera promjene, čak i prema fizici. Često se identificira kao porast nereda – entropije – u zatvorenom sustavu. Uzmimo šalicu vruće kave. Kako se hladi, entropija raste. Otprilike možete odrediti koliko dugo je šalica kave stajala na temelju njene temperature. Svaki uređaj koji mjeri vrijeme, poput sata, oslanja se na promjenu (otkucaje).
Sjetite se, vaš izvorni zadatak bio je posložiti kartice na način koji predstavlja vrijeme. No, završili ste s nečim što se ne mijenja. Bilo bi čudno reći da se vrijeme ne mijenja. Dakle, B-serija ne može uhvatiti vrijeme.
Postoji, međutim, druga mogućnost. Možete početi iznova i pokušati posložiti kartice koristeći ono što McTaggart naziva "A-serijom". Stvarate tri uredna stoga – lijevo idu sve kartice koje opisuju događaje iz prošlosti, poput smrti kraljice Viktorije. U sredinu idu one koje se događaju u sadašnjosti, poput godine 2024. A desno one koje će se dogoditi u budućnosti, poput solarne eklipse 2026.
Za razliku od B-serije, ovaj raspored nije statičan. Kako vrijeme prolazi, morate premještati kartice iz desnog stoga (budućnost) u srednji (sadašnjost), a one iz srednjeg stoga (sadašnjost) u lijevi (prošlost), gdje ostaju zauvijek. Dakle, ovdje se jasno događa promjena. Znači li to da A-serija opisuje vrijeme?
Prema McTaggartu, A-serija je cirkularna. Vaša ruka koja premješta kartice iz lijevog stoga u srednji, a zatim u desni, proces je koji se već događa u vremenu.
Trebate biti u vremenu kako biste mogli izvršiti ovaj raspored. Ali vrijeme je upravo ono što pokušavate uhvatiti. Drugim riječima, već trebate imati vrijeme kako biste opisali vrijeme. To je cirkularno, a cirkularnost krši logiku.
Sumirajmo. B-serijski raspored ne može opisati vrijeme, jer se ništa ne mijenja u njemu. A promjena je potrebna za vrijeme. Dakle, B-serija ne funkcionira. A-serija se mijenja, ali nažalost, ona je cirkularna. Dakle, ni ona ne funkcionira. Budući da nijedna od njih ne djeluje, McTaggart zaključuje da vrijeme ne može biti stvarno.
Stotinu godina kasnije Više od stotinu godina kasnije, filozofi i dalje traže rješenje. Neki, nazvani "A-teoretičari", pokušavaju definirati A-seriju na način koji nije cirkularan.
Drugi, nazvani "B-teoretičari", prihvaćaju da B-serija opisuje stvarnost i tvrde da je McTaggart bio u krivu zahtijevajući da se serija mijenja. Možda je sve što postoji u vremenu samo niz događaja.
Tu su i "C-teoretičari" koji idu dalje i kažu da niz kartica čak nema ni smjer od ranijeg prema kasnijem.
Godina 2024. dolazi između smrti kraljice Viktorije i solarne eklipse 2026. Ali činjenica da smo navikli razmišljati o smrti kraljice Viktorije prije solarne eklipse 2026., umjesto obratno, možda je samo stvar navike. To je kao označavanje dasaka na ogradi: možete početi s kojeg god kraja želite. Ograda sama po sebi nema smjer.
Još uvijek nisam uvjeren da su bilo koji od njih u pravu, možda postoje različiti načini razmišljanja o vremenu uopće. Konačno, vrijeme će pokazati.
Bez obzira tko je u pravu, što je izvanredno je to što je McTaggart uspio pokrenuti raspravu bez ikakvih znanstvenih nalaza, već čisto logičkim razmišljanjem o problemu.
Original:
Matyáš Moravec
Giffordov postdoktorand iz filozofije, Sveučilište St Andrews
Kreirano: subota, 20. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!