U kontekstu australskog nogometa i nedopuštenih droga, nedavna događanja privukla su pozornost medija iz pogrešnih razloga. Prošle godine, incidenti u kojima su igrači - Joel Smith iz Melbourne Demonsa i dvije igračice Sydney Swans AFLW - bili uhvaćeni s kokainom, izazvali su znatnu medijsku pažnju. Još jedan sloj kompleksnosti dodaje tvrdnja iznesena u federalnom parlamentu da su klubovi štitili igrače od otkrivanja.
Važno je naglasiti ulogu i percepciju kokaina kao potencijalno dopinške supstance u sportu. Kokain je adiktivan i snažan stimulans dobiven iz listova biljke koke. Premda se kokain može koristiti u medicinske svrhe kao lokalni anestetik pri određenim medicinskim zahvatima, njegova upotreba je strogo kontrolirana zbog visokog potencijala za ovisnost i zlouporabu.
Konsumpcijom kokaina dolazi do povećanja razine dopamina u mozgu, molekule koja je povezana s osjećajima zadovoljstva i nagrađivanja. Nagli porast dopamina odgovoran je za osjećaje euforije, povećane energije i budnosti, što kokain čini privlačnim za rekreacijsku uporabu. Osim toga, sposobnost kokaina da umanji negativne emocije poput stresa i anksioznosti može doprinijeti njegovoj zloupotrebi jer ljudi traže olakšanje od emocionalnog stresa.
U sportskom kontekstu, kokain se smatra supstancom koja može poboljšati performanse i zabranjen je prema Svjetskom antidopinškom kodeksu, te je svrstan u kategoriju Substanci zloupotrebe. Kao stimulans, kokain može izazvati snažan osjećaj poleta, dovodeći do povećane budnosti, uzbuđenja i pojačanog samopouzdanja. Sportaši bi mogli koristiti kokain kako bi poboljšali fokus, izdržljivost ili povećali samopouzdanje, što bi im moglo pružiti nepravednu prednost.
Razlikovanje između rekreativne i dopinške upotrebe kokaina od iznimne je važnosti prilikom određivanja kazne za sportaša. Kako bi se osigurala pravednost i integritet u sportu, ključno je shvatiti kako i zašto upotreba kokaina može imati različite implikacije ovisno o kontekstu u kojem je konzumiran.
Iako se može činiti da upotreba kokaina nudi određene prednosti, malo je vjerojatno da bi sportaš koristio ovu drogu s ciljem poboljšanja performansi. To je zbog činjenice da je trajanje euforičnog osjećaja koji kokain pruža relativno kratko, možda čak i samo 15-30 minuta, nakon čega često slijedi brzi pad raspoloženja i razine energije.
Osim toga, kokain bi vjerojatno utjecao na njihovu sposobnost prosudbe i donošenja odluka, što je važan aspekt igara s loptom. Sportaš bi također morao ignorirati zdravstvene rizike povezane s njegovom upotrebom - koji uključuju predoziranje, glavobolje, vrtoglavicu i bol u prsima - te smatrati malo vjerojatnim da će biti uhvaćen tijekom testiranja na dan natjecanja.
Razlika između rekreativne upotrebe (izvan natjecanja) i upotrebe s ciljem poboljšanja performansi (tijekom natjecanja) Dvije igračice AFLW, Alexia Hamilton i Paige Sheppard, smatraju se da su kokain upotrijebile izvan natjecanja, dakle rekreativno.
Uhvaćene su u prosincu 2023. godine, nakon što je njihova sezona završila u studenom. Kao rezultat, umjesto zabrane natjecanja, sud im je izrekao uvjetno oslobađanje na 12 mjeseci, bez zabilježenih presuda.
To je u skladu s kodeksom AFL-a koji navodi da igrači pri prvom prekršaju primaju prvi udarac, suspenziju novčane kazne od 5.000 dolara, savjetovanje i podliježu ciljanom testiranju. Kasnije su od strane AFL-a suspendirane na dvije utakmice.
Međutim, Smith iz Demonsa mogao bi se suočiti s mnogo strožom kaznom jer je pozitivan na kokain testiran na dan utakmice prema kraju sezone 2023. Zbog toga se smatra da nije kokain koristio samo rekreativno, već potencijalno s ciljem poboljšanja performansi.
Prema antidopinškom kodeksu AFL-a, utvrđivanje upotrebe kokaina s ciljem poboljšanja performansi moglo bi rezultirati četverogodišnjom zabranom. Ako bi se utvrdilo da ga je koristio isključivo u rekreativne svrhe, ne na dan natjecanja, zabrana bi umjesto toga bila samo jedan ili tri mjeseca.
Može li testiranje urina odrediti kada je netko uzeo kokain? Za pružanje poboljšanja performansi, kokain bi se morao koristiti na dan natjecanja, pa točan dan kada je igrač uzeo drogu postaje izuzetno važan.
Znanstveni instrumenti mogu vrlo precizno mjeriti koncentraciju kokaina i jednog od njegovih ključnih metabolita nazvanog benzoilekgonin, uobičajeno skraćeno kao BZE, na nanogramskoj razini u urinu.
Netaknut kokain može ostati detektibilan u urinu do 15 dana, a BZE se može detektirati do 25 dana. Stoga samo detekcija ne ukazuje na upotrebu na dan natjecanja.
Za određivanje datuma upotrebe kokaina, potrebno je uzeti u obzir koncentraciju netaknutog lijeka u urinu sportaša, kao i moguću koncentraciju BZE. Ove se vrijednosti uspoređuju s koncentracijama urina koje su analizirane u znanstvenim istraživanjima.
Međutim, postoje temeljne manjkavosti u ovakvim usporedbama za određivanje vremena kada je sportaš uzeo kokain. To je zato što većina znanstvenih studija testira pogrešnu količinu kokaina (obično testiraju premalu dozu); sudionicima studija kokain se primjenjuje na neprimjerene načine (kao što su intravenozna injekcija ili pušenje); istraživači često provode studije na kroničnim korisnicima kokaina, ili studije ne uzimaju u obzir razlike u fizičkoj spremnosti sportaša u odnosu na obične ljude.
S trenutačno dostupnim podacima istraživanja, može se samo sa sigurnošću odrediti da je sportaš uzeo drogu između posljednjeg puta kada je testiran negativno i datuma kada je bio pozitivan na kokain.
Osim u slučajevima vrlo visokih razina kokaina u njihovom urinu, ne može se odrediti jesu li ga uzeli na dan natjecanja ili neki dan prije, dok se ne dovrše studije o metabolizmu i izlučivanju kod vrhunskih sportaša.
Zašto se kokain još uvijek smatra supstancom koja poboljšava performanse? Iako je malo vjerojatno da sportaš može stvarno dobiti prednost nad svojim suparnicima uzimanjem kokaina, on je i dalje na Popisu zabranjenih supstanci Sportskog integriteta Australije jer "sve zabranjene supstance dodane su na Popis zabranjenih supstanci jer zadovoljavaju dva od tri sljedeća kriterija":
upotreba supstance ima potencijal poboljšati performanse ili poboljšava performanse upotreba supstance predstavlja stvarni ili potencijalni zdravstveni rizik za sportaša upotreba supstance krši duh sporta. Sportaši doista riskiraju puno za minimalnu (ako uopće ikakvu) sportsku korist kada uzimaju kokain - ne samo zdravstvene rizike, već i mogućnost da budu uhvaćeni s supstancom koja je izuzetno malo vjerojatno da će poboljšati njihove nastupe na terenu.
Original:
Nial Wheate
Izvanredni profesor Farmaceutskog fakulteta Sveučilišta u Sydneyu
Shoohb Alassadi
Povremeni akademik, Sveučilište u Sydneyu
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!