Obilježena 33. godišnjica osnivanja Vojne policije Republike Hrvatske s naglaskom na međunarodnu suradnju i unapređenje sposobnosti

U Zagrebu je svečano obilježena 33. godišnjica Vojne policije, koja je od osnivanja tijekom Domovinskog rata postala ključna postrojba Hrvatske vojske, s naglaskom na međunarodnim misijama i modernizaciji.

Obilježena 33. godišnjica osnivanja Vojne policije Republike Hrvatske s naglaskom na međunarodnu suradnju i unapređenje sposobnosti
Photo by: MORH/ F. Klen/ morh.gov hr

U vojarni "1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia" u Zagrebu 29. kolovoza 2024. godine, obilježena je 33. godišnjica osnutka Vojne policije Republike Hrvatske, koja je uspostavljena tijekom Domovinskog rata i od tada se razvila u jednu od najvažnijih postrojbi Hrvatske vojske. Tom prilikom održana je svečanost na kojoj su dodijeljene nagrade, pohvale i odlikovanja istaknutim pripadnicima Vojne policije, a također je izvedena pokazna vježba koja je prikazala operativne sposobnosti postrojbe u zaštiti štićenih osoba i izvršavanju specijaliziranih vojno-policijskih zadataka.

Povijest i osnivanje Vojne policije
Osnivanje Vojne policije započelo je 24. kolovoza 1991. godine, na temelju odluke tadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske, dr. Franje Tuđmana. Njegova zapovijed da se "odmah ustroji Vojna policija" bila je ključna za brzo uspostavljanje ove postrojbe koja je već u prvim tjednima svoga postojanja bila uključena u kritične obrambene operacije u Hrvatskoj. Unatoč oskudnim resursima i teškim uvjetima, Vojna policija se brzo etablirala kao elitna postrojba Hrvatske vojske, s glavnom ulogom u održavanju reda i discipline unutar vojske te pružanju podrške u borbenim operacijama.

Tijekom Domovinskog rata, Vojna policija odigrala je ključnu ulogu u brojnim vojnim operacijama, uključujući operacije "Maslenica", "Bljesak" i "Oluja". Ove operacije, koje su bile presudne za obranu Hrvatske i oslobađanje okupiranih teritorija, pokazale su visoku razinu profesionalizma, hrabrosti i spremnosti pripadnika Vojne policije. U tim operacijama, Vojna policija ne samo da je osiguravala red i disciplinu unutar vojnih redova, nego je također sudjelovala u izravnim borbenim djelovanjima, čime je dala značajan doprinos ukupnom uspjehu Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.

Gubici i nasljeđe Vojne policije
Cijena koju je Vojna policija platila tijekom Domovinskog rata bila je visoka. Ukupno 120 pripadnika ove postrojbe položilo je svoje živote za slobodu Hrvatske, dok se sedam pripadnika i dalje vodi kao nestali. Ovi gubici svjedoče o žrtvi i predanosti pripadnika Vojne policije, koji su često bili na prvoj crti bojišnice, preuzimajući na sebe najteže zadatke. Ove žrtve nikada neće biti zaboravljene, a sjećanje na poginule pripadnike Vojne policije i dalje živi kroz obilježavanja obljetnica i drugih komemorativnih događanja.

Danas, Vojna policija se s ponosom sjeća svojih korijena i uloga koje je igrala u Domovinskom ratu, dok istovremeno nastavlja razvijati svoje sposobnosti i prilagođavati se novim sigurnosnim izazovima. Zahvaljujući kontinuiranoj obuci, modernizaciji opreme i usavršavanju svojih pripadnika, Vojna policija ostaje ključna komponenta Hrvatske vojske, spremna odgovoriti na sve zahtjeve koji se postavljaju pred nju, kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini.

Međunarodna misija i priznanja
Nakon završetka Domovinskog rata, Vojna policija se nije povukla samo na nacionalne zadatke, već je počela igrati značajnu ulogu i na međunarodnoj sceni. Jedan od ključnih trenutaka u njezinoj povijesti bio je sudjelovanje u operaciji ISAF u Afganistanu, gdje su pripadnici Vojne policije pokazali iznimne sposobnosti u kompleksnim uvjetima međunarodnih mirovnih operacija. Njihova uloga u ISAF-u označila je prvi put da je hrvatska vojna postrojba sudjelovala u takvoj misiji, što je bio važan korak u jačanju međunarodnog ugleda Hrvatske.

Tijekom misije u Afganistanu, Vojna policija je stekla neprocjenjivo iskustvo, koje je kasnije prenijela na sudjelovanje u drugim međunarodnim operacijama. Osim toga, Vojna policija postala je lider u NATO-ovim strukturama, sudjelujući u Multinacionalnom bataljunu vojne policije (MNMPBAT) i doprinosila NATO-ovom Centru izvrsnosti u Poljskoj. Ova međunarodna angažiranost dodatno je učvrstila poziciju Vojne policije kao jedne od najrespektabilnijih postrojbi Hrvatske vojske.

Unapređenje sposobnosti i uvjeta rada
Zapovjednik Pukovnije Vojne policije, brigadir Tomislav Kasumović, u svom govoru tijekom obilježavanja 33. godišnjice osnutka, naglasio je važnost kontinuiranog unapređenja sposobnosti Vojne policije. Posebno je istaknuo napore usmjerene na modernizaciju opreme, poboljšanje uvjeta rada i života pripadnika, kao i na obnovu časničkog kadra. Ovi napori su ključni za održavanje visokih standarda operativne spremnosti i profesionalizma unutar Vojne policije, te za osiguranje uspješnog izvršavanja budućih zadataka.

Kasumović je također naglasio važnost međunarodne suradnje i razmjene iskustava s drugim vojno-policijskim postrojbama unutar NATO saveza. Ova suradnja omogućuje pripadnicima Vojne policije da se uspoređuju s najboljima u svijetu, usvajaju nove tehnike i metode rada, te unapređuju svoje operativne sposobnosti. Time se osigurava da Vojna policija ostane na čelu vojne profesionalnosti i spremnosti, ne samo u Hrvatskoj, već i u širem međunarodnom kontekstu.

Budućnost Vojne policije
Gledajući u budućnost, Vojna policija Republike Hrvatske suočava se s brojnim izazovima, kako na domaćem tako i na međunarodnom planu. Globalne sigurnosne prijetnje, uključujući terorizam, hibridne ratove i kibernetičke napade, zahtijevaju stalnu prilagodbu i razvoj novih taktika i tehnika. Vojna policija stoga ostaje posvećena kontinuiranom usavršavanju i modernizaciji, kako bi bila spremna odgovoriti na sve izazove koji se postavljaju pred nju.

Na svečanosti održanoj u vojarni "1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia", uz brigadira Kasumovića, prisustvovali su i brojni visoki dužnosnici Ministarstva obrane i Hrvatske vojske, uključujući državnog tajnika Dragu Matanovića, načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnika Tihomira Kundida, te druge istaknute osobe iz vojnih i civilnih struktura. U svojim obraćanjima, svi su naglasili važnost Vojne policije u održavanju sigurnosti i stabilnosti Hrvatske, kao i njezin neprocjenjiv doprinos u međunarodnim mirovnim misijama.

Osim svečanosti, u vojarni su položeni vijenci i održana je misa zadušnica za sve poginule i nestale pripadnike Vojne policije, čime je odana počast njihovoj žrtvi i predanosti obrani domovine.

Kreirano: četvrtak, 29. kolovoza, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.