Ministar obrane Ivan Anušić sastao se 11. rujna 2024. s danskim veleposlanikom Oleom Henrikom Frijs-Madsenom kako bi dodatno ojačali već solidne obrambene veze između Hrvatske i Danske. Glavni fokus sastanka bio je jačanje bilateralne suradnje u području obrane, obrambenih industrija te nastavak pomoći Ukrajini u okviru međunarodnih napora. Suradnja ovih dviju zemalja dosljedno se razvija, čemu pridonose zajednički interesi u pitanjima sigurnosti, obrane te humanitarne pomoći.
Hrvatska i Danska u kontekstu međunarodne sigurnosti
Danska je prepoznata kao jedan od predvodnika u podršci Ukrajini, a Hrvatska se pridružila u pružanju značajne vojne pomoći. Ministar Anušić, koji je bio na čelu nekoliko ključnih vojnih operacija tijekom Domovinskog rata, istaknuo je kako je Hrvatska do sada Ukrajini donirala vojnu opremu u vrijednosti od 185 milijuna eura, što uključuje i moderne sustave za zaštitu vojnika na terenu. Danska je, s druge strane, uz vojnu pomoć, posebno aktivna u planiranju obnove ključnih područja Ukrajine, kao što je grad Mikolajiv, gdje danski inženjeri pomažu u obnovi infrastrukture razorene ratom. Obje zemlje također usmjeravaju svoje napore prema održivoj rekonstrukciji, osiguravajući da pomoć nije samo vojna, već i civilna te humanitarna.
Ministar Anušić je ovom prigodom posebno naglasio kako je budućnost obrambenih snaga Hrvatske usmjerena na modernizaciju i strateška ulaganja. Iako je NATO-ov cilj da članice izdvajaju 2% svog BDP-a za obranu do 2030. godine, Hrvatska planira ostvariti taj cilj već do 2027. godine, a moguće je i ranije s obzirom na trenutne smjernice i investicije. Takvi planovi uključuju nabavu suvremenih sustava za zaštitu zračnog prostora te jačanje kapaciteta kopnenih i pomorskih snaga.
Suradnja obrambenih industrija i tehnologije
Jedan od ključnih aspekata sastanka bilo je jačanje suradnje između obrambenih industrija Hrvatske i Danske. Danske tvrtke, koje prednjače u razvoju novih tehnologija, već sudjeluju u nekoliko projekata unutar Hrvatske, a novi projekti uključuju zajednička istraživanja i razvoj novih sustava za sigurnost i obranu. Suradnja je posebno važna u kontekstu održivih rješenja, jer obje zemlje nastoje primijeniti zelene tehnologije unutar svojih obrambenih kapaciteta, čime bi se dodatno smanjio ekološki otisak vojnih operacija.
Zajednički izazovi u Europi
Danska i Hrvatska također dijele zajedničke stavove o budućim izazovima u Europi, posebno u pogledu klimatskih promjena, sigurnosnih prijetnji te migracija. Danska je tijekom COP28 istaknula važnost smanjenja emisija ugljičnog dioksida, dok Hrvatska sve više usmjerava svoje napore prema energetskoj neovisnosti kroz razvoj zelenih tehnologija. Sigurnost u digitalnom dobu i zaštita kritične infrastrukture također su bile teme razgovora, a obje zemlje rade na jačanju svojih kapaciteta za cyber obranu.
Uz ministra Anušića, sastanku su prisustvovali i visoki predstavnici hrvatske vojske, uključujući načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, general-pukovnika Tihomira Kundida. Njihova nazočnost naglašava važnost ovog sastanka za budućnost sigurnosne i obrambene suradnje između Hrvatske i Danske.
Kreirano: četvrtak, 12. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!