Češka vlada je uvela nove propise s ciljem reguliranja tržišta kratkoročnog najma, što uključuje platforme poput Airbnba, Booking.com-a i sličnih. Ova inicijativa je odgovor na sve veće probleme s kojima se suočavaju lokalne zajednice, posebice u Pragu, gdje masovni turizam vrši pritisak na tržište nekretnina, dovodeći do visokih cijena najma i smanjenja dostupnosti stanova za lokalno stanovništvo.
Jedan od ključnih ciljeva novog zakona, koji bi trebao stupiti na snagu u srpnju 2025. godine, je omogućiti općinama i gradovima veću kontrolu nad brojem dostupnih kratkoročnih najma. To uključuje ograničenje broja dana u godini tijekom kojih se nekretnina može iznajmljivati turistima, kao i uvođenje minimalnih standarda za veličinu smještajnih jedinica. Ove mjere trebale bi spriječiti da se prevelik broj stanova koristi za turistički najam, čime bi se omogućilo više stambenog prostora za lokalne stanovnike.
Osim toga, uvodi se novi sustav registracije putem platforme eTurista, gdje će svi pružatelji smještaja morati registrirati svoje objekte i goste. Svakom objektu će biti dodijeljen jedinstveni registracijski broj koji će morati biti prikazan na oglasima. Ovo će omogućiti vlastima bolji nadzor nad tržištem i pomoći u suzbijanju neprijavljenih najma, koji trenutno predstavljaju značajan problem u Češkoj. Prema procjenama, između 40 i 70 posto najma putem ovih platformi nije prijavljeno, što godišnje može rezultirati gubitkom do 32 milijuna eura u poreznim prihodima.
Prag, koji je jedno od najpopularnijih turističkih odredišta u Češkoj, posebno je pogođen ovim problemima. Veliki broj stanova u povijesnom središtu grada koristi se za kratkoročne najmove, što je dovelo do rasta cijena nekretnina i smanjenja kvalitete života za lokalne stanovnike. Novi propisi omogućit će gradskim vlastima da strože reguliraju ovo tržište, uključujući mogućnost povećanja lokalnih pristojbi za najam smještaja.
Osim regulacije tržišta najma, Prag je već uveo niz mjera za smanjenje buke i poremećaja uzrokovanih turistima. U srpnju je uvedena zabrana ulaska automobila u povijesnu jezgru grada tijekom noćnih sati, što je dio šireg plana za smanjenje buke i poboljšanje kvalitete života lokalnog stanovništva.
Ovi propisi, koji slijede primjer sličnih mjera u gradovima poput Londona, Pariza i Amsterdama, imaju za cilj uspostaviti ravnotežu između potreba lokalnih zajednica i zahtjeva turističkog tržišta. Iako će provedba ovih mjera zahtijevati određeno vrijeme i prilagodbe, očekuje se da će dugoročno dovesti do poboljšanja kvalitete života u turističkim područjima i osigurati pravedniji sustav oporezivanja i regulacije kratkoročnih najma.
Preporučeni smještaj u blizini:
Kreirano: utorak, 03. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!