Rezultati najnovijeg istraživanja MasterIndex, koje je za Mastercard u Hrvatskoj provela agencija Improve, pokazuju da 92% građana planira putovati ove godine, pri čemu 77% planira putovanja unutar Hrvatske. Više od polovice ispitanika planira putovanja unutar Europe, dok se 6% odlučuje za putovanja izvan europskog kontinenta.
Što se tiče ljetovanja, 70% ispitanika planira svoj odmor provesti u Hrvatskoj, što je slično prošlogodišnjem rezultatu od 72%. Samo 7% ispitanika preferira ljetovanje izvan Hrvatske zbog povoljnijih cijena. Financije su glavna prepreka za ljetovanje, pa tako svaki četvrti ispitanik navodi financijsku nemogućnost kao razlog, dok 15% navodi financijsku nesigurnost. Od onih koji ne planiraju ljetovanje, najviše (37%) ih živi na moru.
Privatan smještaj je i dalje najpopularniji izbor za 51% ispitanika, što je u skladu s prijašnjim godinama. U vlastitoj vikendici ili kod rodbine planira odsjesti 35% građana, 17% će odabrati hotel, a 4% će kampirati.
Prosječno trajanje ljetnog odmora u Hrvatskoj iznosi 9,9 dana. Kraća putovanja do 7 dana planira 57% ispitanika, češće mlađi. Duži odmori su planirani ako se boravi u vlastitoj vikendici ili kod prijatelja (14 dana u prosjeku). Samo 2% ispitanika planira ljetovanje duže od 31 dana. U hotelima ispitanici prosječno ostaju 9 dana, a u kampovima 10 dana.
Većina ispitanika planira ljetovanje s partnerom ili supružnikom (48%) ili s obitelji (43%). Svaki deseti planira putovati sam.
Prosječna planirana potrošnja na ljetovanju iznosi 1.083 eura. Najveći udio ispitanika (39%) planira potrošiti između 501 i 1000 eura, dok 30% planira potrošiti manje od 500 eura. Oni koji planiraju boraviti u hotelima procjenjuju značajno veće izdatke (prosječno 1.695 eura), osobito za smještaj više kategorije.
Prosječna dnevna potrošnja na ljetovanju iznosi 88 eura po osobi. Ispitanici koji odabiru hotelski smještaj troše 142 eura dnevno, dok oni u privatnom smještaju troše 91 euro. Oni koji ljetuju u kampu ili vlastitom smještaju troše 64, odnosno 54 eura dnevno. 29% ispitanika procjenjuje dnevnu potrošnju do 30 eura, dok 27% planira trošiti više od 100 eura dnevno.
Viša kvaliteta smještaja i produljenje sezone preduvjeti su za održiviji turizam. Prosječna planirana potrošnja za smještaj prosječnog standarda iznosi 1.039 eura ili 92 eura po danu, dok se za smještaj više kvalitete planira 1.600 eura i 122 eura po danu. Povećanje kvalitete smještaja može doprinijeti većoj potrošnji i popunjenosti kapaciteta, čak i izvan sezone, što je ključ za održiviji turizam.
Mastercardov projekt Uplift usmjeren je na osnaživanje malih poduzetnika u turističkom sektoru, pružajući im alate i znanja potrebna za jačanje otpornosti i konkurentnosti na tržištu, čime se doprinosi dugoročnom razvoju hrvatskog turizma.
Prema najnovijem godišnjem izvješću Mastercard Economics Instituta Travel Trends 2024: Breaking Boundaries, sve više turista preferira putovanja izvan ljetne turističke sezone. Hrvatska prednjači u ovom trendu s povećanjem od 4,5 postotnih bodova u broju noćenja izvan ljetne sezone u posljednjem desetljeću.
Karticom smještaj plaća 53% ispitanika, čime se nastavlja trend pada plaćanja gotovinom započet 2021. godine. Građani pri odabiru destinacije najviše vrednuju omjer cijene i kvalitete smještaja (68%), a značajan je i udio onih koji traže destinacije bez gužvi (41%). Dobra prometna povezanost, klimatski uvjeti, gastronomska ponuda, raznolika kulturna ponuda i dobar noćni život također su važni kriteriji za odabir destinacije.
Porast cijena i dalje brine građane (46%), ali značajno manje nego godinu dana ranije. Raste i udio onih koji nemaju briga vezanih uz putovanja.
Kreirano: utorak, 04. lipnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!