Tehnike kinematografije mogu znatno poboljšati korisničko iskustvo u virtualnoj stvarnosti (VR). Novi pronalazak računalnih znanstvenika može biti praktično koristan VR dizajnerima.
Kinematografske tehnike mogu znatno povećati angažman korisnika s virtualnim okruženjima, posebice estetsku privlačnost onoga što korisnici vide u virtualnoj stvarnosti.
To je rezultat nedavne studije koju su proveli računalni znanstvenici na Sveučilištu Helsinki. Rezultati su objavljeni u svibnju na prestižnoj ACM konferenciji o ljudskim čimbenicima u računalnim sustavima (CHI).
Tim je istraživao kako se načela kompozicije i kontinuiteta, koja se često koriste u filmskoj umjetnosti, mogu primijeniti za poboljšanje navigacije u virtualnim okruženjima.
Kompozicija se odnosi na način na koji su elementi u sceni orijentirani u odnosu na gledatelja, dok je kontinuitet vezan uz to kako pozicije kamere između kadrova mogu pomoći gledateljima da shvate prostorne odnose između elemenata u sceni.
"Koristeći ove ideje, razvili smo novu metodu teleportacije za istraživanje virtualnih okruženja koja suptilno mijenja i reorijentira korisnikov pogled nakon teleportacije kako bi se bolje uokvirili sadržaji scene", kaže Alan Medlar, istraživač na Sveučilištu Helsinki.
Osjećaj prostora očuvan bez mučnine
Rezultati također rješavaju problem mučnine – čest problem za VR korisnike. Obično, kako bi se spriječila mučnina, dizajneri koriste teleportaciju kao metodu kretanja kroz digitalne prostore. Pristup istraživača također se temelji na teleportaciji, ali cilja na rješavanje problema povezanih s ovom tehnikom.
"U virtualnim okruženjima, teleportacija može dovesti do smanjene prostorne svijesti, prisiljavajući korisnike da se ponovno orijentiraju nakon teleportacije i mogu propustiti važne elemente u svojoj okolini", kaže Medlar.
"Kinematografske tehnike koje smo koristili daju dizajnerima virtualnih okruženja način da utječu na pažnju korisnika dok se kreću kroz prostor i time utječu na njihovu percepciju okoline", nastavlja.
Implikacije za igre, muzeje i filmove
Istraživanje ima značajne implikacije za niz VR aplikacija, posebice s obzirom na to da pristupačnost VR slušalica neprestano raste. Video igre, virtualni muzeji, galerije i VR filmovi mogli bi imati koristi od ovih otkrića, koristeći predložene metode za stvaranje angažiranijih i koherentnijih iskustava za svoje korisnike.
Medlar vjeruje da će rezultati biti od praktične koristi dizajnerima virtualne stvarnosti.
"Potencijalni utjecaj poboljšanja navigacije u VR-u i davanja dizajnerima više alata za utjecanje na korisničko iskustvo je ogroman."
Izvor: University of Helsinki
Kreirano: petak, 17. svibnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!