Znanstvenici su ostvarili značajan iskorak u prognoziranju svemirskih oluja, omogućujući preciznije predviđanje kada bi nasilna solarna erupcija mogla pogoditi Zemlju.
Istraživanja sada omogućuju predviđanje točne brzine koronalnog izbacivanja mase (CME) i vremena njegovog udara na naš planet, čak i prije nego što potpuno eruptira sa Sunca.
CME-ovi su izboji plina i magnetskih polja izbačeni u svemir iz Sunčeve atmosfere. Oni mogu izazvati geomagnetske oluje koje mogu ometati tehnologiju u Zemljinoj orbiti i na površini, zbog čega stručnjaci diljem svijeta rade na poboljšanju prognoza svemirskog vremena.
Prema istraživačima sa Sveučilišta Aberystwyth, napredak u ovoj oblasti mogao bi značajno pomoći u zaštiti infrastrukture koja je ključna za naš svakodnevni život. Svoja otkrića predstavit će danas na Nacionalnom astronomskom sastanku Kraljevskog astronomskog društva u Hullu.
Otkriveno je da su specifična područja na Suncu, nazvana 'aktivne regije', ključna za razumijevanje nastanka CME-ova. Ta područja imaju snažna magnetska polja koja se mijenjaju prije, tijekom i nakon erupcije.
Kritična visina aktivnih regija
Ključni aspekt istraživanja bila je "kritična visina" aktivnih regija, što je visina na kojoj magnetsko polje postaje nestabilno i može dovesti do CME-a. Harshita Gandhi, solarni fizičar sa Sveučilišta Aberystwyth, objašnjava da mjerenje snage magnetskog polja s visinom može odrediti ovu kritičnu visinu.
"Koristeći ove podatke uz geometrijski model, možemo pratiti stvarnu brzinu CME-a u tri dimenzije, što je ključno za precizne prognoze," kaže Gandhi.
Njihova otkrića pokazuju snažnu povezanost između kritične visine na početku CME-a i njegove stvarne brzine. To omogućuje predviđanje brzine CME-a i njegovog vremena dolaska na Zemlju, čak i prije nego što se potpuno eruptira.
Utjecaj na Zemlju
Kada CME-ovi pogode Zemlju, mogu izazvati geomagnetske oluje koje stvaraju spektakularne aurore, poznate kao sjeverna svjetla. No, te oluje također mogu poremetiti ključne sustave na koje se oslanjamo svakodnevno, poput satelita, električnih mreža i komunikacijskih mreža.
Zbog toga znanstvenici širom svijeta rade na poboljšanju naše sposobnosti predviđanja kada će CME-ovi pogoditi Zemlju. Preciznije predviđanje brzine CME-a ubrzo nakon erupcije omogućuje bolja upozorenja unaprijed.
Gandhi ističe da razumijevanje i korištenje kritične visine u prognozama poboljšava sposobnost upozoravanja na dolazeće CME-ove, čime se pomaže u zaštiti tehnologije o kojoj ovisimo u modernom životu.
Unapređenje prognoza svemirskog vremena
"Istraživanje ne samo da poboljšava naše razumijevanje eksplozivnog ponašanja Sunca, već značajno poboljšava našu sposobnost predviđanja svemirskih vremenskih događaja," kaže Gandhi.
"Ovo znači bolju pripremljenost i zaštitu za tehnološke sustave na koje se svakodnevno oslanjamo."
Napredak u prognoziranju svemirskih oluja ima potencijal da značajno unaprijedi našu sposobnost zaštite ključne infrastrukture i tehnologije. S boljim razumijevanjem kritičnih visina aktivnih regija na Suncu, znanstvenici mogu preciznije predvidjeti brzinu i dolazak CME-ova, što omogućuje pravovremena upozorenja i bolju pripremljenost za moguće geomagnetske oluje.
Ova nova saznanja dolaze u ključnom trenutku, jer svemirsko vrijeme postaje sve važnije s rastućom ovisnošću o satelitima i komunikacijskim mrežama. Znanstvenici se nadaju da će njihove metode poboljšati globalne prognoze i omogućiti bolje strategije zaštite infrastrukture.
Sveučilište Aberystwyth planira nastaviti svoja istraživanja, usmjeravajući se na daljnje unapređenje modela i metoda za predviđanje svemirskog vremena. Znanstvena zajednica s nestrpljenjem iščekuje daljnja otkrića koja će dodatno osigurati našu tehnološku budućnost.
U konačnici, precizne prognoze svemirskog vremena ne samo da pomažu u zaštiti tehnologije, već također pridonose boljem razumijevanju složenih procesa koji upravljaju ponašanjem našeg Sunca i njegovim utjecajem na Zemlju.
Ovaj značajan napredak u znanosti svemirskog vremena može osigurati da budemo bolje pripremljeni za buduće solarne erupcije, smanjujući rizike i štiteći vitalne tehnologije koje svakodnevno koristimo.
Izvor: Royal Astronomical Society
Kreirano: nedjelja, 21. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!