Astronomi su izradili prvu visokorezolucijsku kartu ogromne eksplozije u obližnjoj galaksiji NGC 4383, pružajući važne tragove o tome kako se kemijski elementi raspršuju u svemiru između galaksija.
Međunarodni tim istraživača proučavao je galaksiju NGC 4383, smještenu u obližnjem skupu Djevica, otkrivajući tako plinski mlaz toliko velik da bi svjetlosti trebalo 20.000 godina da proputuje od jednog kraja do drugog.
Ovaj plinski mlaz rezultat je iznimno snažnih zvjezdanih eksplozija u središnjim dijelovima galaksije koje mogu izbaciti ogromne količine vodika i težih elemenata. Masa izbačenog plina ekvivalentna je masi više od 50 milijuna Sunaca.
Vodeći autor dr. Adam Watts, s australskog sveučilišta University of Western Australia koje je čvor na Međunarodnom centru za istraživanje radio astronomije (ICRAR), izjavio je kako je vrlo malo poznato o fizici tih mlazova i njihovim svojstvima jer su mlazovi vrlo teško detektirati.
„Izbačeni plin bogat je teškim elementima što nam pruža jedinstveni uvid u složen proces miješanja vodika i metala u plinu koji se izbacuje. U ovom konkretnom slučaju možemo detektirati kisik, dušik, sumpor i mnoge druge kemijske elemente”.
Plinski mlazovi ključni su za regulaciju brzine i trajanja formiranja zvijezda u galaksijama. Plin koji izbacuju ove eksplozije zagađuje prostor između zvijezda unutar galaksije, pa čak i između galaksija, i može plutati u međugalaktičkom mediju zauvijek.
Gralov spektrograf širokog polja na Vrlo velikom teleskopu Europskog južnog opservatorija, smještenom na sjeveru Čilea, ključan je u ovom istraživanju.
Istraživači iz ICRAR-a, profesori Barbara Catinella i Luca Cortese, koautori studije i suvoditelji projekta MAUVE, rekli su: „MAUVE smo dizajnirali kako bismo istražili kako fizički procesi poput plinskih mlazova pomažu u zaustavljanju formiranja zvijezda u galaksijama.“
„NGC 4383 bio je naš prvi cilj jer smo sumnjali da se događa nešto vrlo zanimljivo, ali su podaci nadmašili sva naša očekivanja.“
Buduća promatranja MAUVE-a obećavaju otkriti važnost plinskih mlazova u lokalnom svemiru s iznimnom preciznošću.
Izvor: International Centre for Radio Astronomy Research
Kreirano: četvrtak, 25. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!