Prema izjavama Alexa Jonesa, osnivača popularne katoličke aplikacije Hallow sa sjedištem u SAD-u, aplikacija je uklonjena iz kineskog Apple App Storea zbog „nezakonitog“ sadržaja. Jones je izjavio da moli za sve kršćane u Kini.
Hallow je aplikacija za molitvu koja nudi zvučne katoličke sadržaje. Od lansiranja 2018. godine, Hallow tvrdi da je aplikacija preuzeta više od 14 milijuna puta u preko 150 zemalja. U veljači je aplikacija nakratko bila na vrhu ljestvice preuzimanja u svim kategorijama.
Jones je naveo da je Kineska uprava za kibernetički prostor (CAC) obavijestila tvrtku da aplikacija sadrži nezakonit sadržaj u Kini te je stoga morala biti uklonjena. Detalji o nezakonitom sadržaju nisu dani.
Jones je također napomenuo da se broj korisnika aplikacije u Kini kreće u tisućama, iako nemaju točne podatke. Prema jednoj studiji, broj kineskih katolika dosegao je vrhunac od 12 milijuna 2005. godine.
Unatoč zabrani, Hallow planira nastaviti pružati svoje usluge kineskim korisnicima putem svoje web stranice, web aplikacije, sadržaja na društvenim mrežama i molitvama.
Jones nije želio spekulirati o vremenu djelovanja CAC-a, no naglasio je da je upravo ovoga tjedna pokrenuta nova audio serija o životu svetog Ivana Pavla II., pod nazivom „Witness to Hope“. Ova serija ističe otpor svetog Ivana Pavla II. komunizmu.
Kineska vlada, koja je službeno ateistička, tolerira nekoliko „službenih“ religija, uključujući katolicizam. Međutim, Crkva u Kini podijeljena je između Kineske katoličke patriotske udruge koju odobrava vlada i „podzemne“ Katoličke Crkve koja ostaje lojalna Vatikanu unatoč progonu.
Podsjetimo da je Vatikan 2018. potpisao kontroverzni sporazum s kineskom vladom o imenovanju biskupa, no Kina je više puta kršila dogovor postavljajući svoje lojaliste na biskupske položaje.
Kineska vlada već dugo vremena provodi strogu kontrolu i nadzor nad internetom i društvenim medijima, a također vrši pritisak na vjernike da se prilagode ideologiji Komunističke partije. Kineski zakoni zahtijevaju da vjersko obrazovanje i bogoslužna mjesta budu službeno odobreni i registrirani od strane vlade.
Ovo nije prvi put da CAC koristi kineski cyber zakon kako bi vršio pritisak na uklanjanje vjerskih aplikacija. Primjerice, 2021. godine digitalna biblijska tvrtka uklonila je svoju aplikaciju iz ponude Appleove trgovine aplikacija u Kini, dok je sam Apple na zahtjev kineskih dužnosnika uklonio aplikaciju Kuran.
Osim vjerskih aplikacija, CAC je u travnju naredio Appleu da ukloni WhatsApp, Signal i Telegram iz trgovine aplikacija zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Ove aplikacije, koje nude privatne i šifrirane poruke, bile su među najpopularnijima na svijetu.
Komunistička partija Kine neprestano provodi stroge mjere kontrole nad informacijama koje cirkuliraju unutar zemlje, a posebno su na udaru vjerski sadržaji. Svaki pokušaj širenja vjerskih poruka koje nisu u skladu s državnom politikom biva brzo uklonjen. Time se želi spriječiti utjecaj stranih ideologija i osigurati potpuna kontrola nad duhovnim životom građana.
Usprkos izazovima, Hallow nastavlja raditi na načinima kako bi dosegnuo svoje korisnike u Kini. Koristeći se raznim digitalnim platformama i društvenim medijima, cilj im je pružiti podršku i duhovnu pomoć kineskim katolicima.
Jones je naglasio da će Hallow nastaviti moliti za kršćane u Kini i raditi na tome da im pruži što bolju podršku kroz dostupne kanale. Iako su suočeni s mnogim preprekama, vjera i odlučnost tima Hallowa ostaju nepokolebljivi.
Kineski zakoni o kibernetičkoj sigurnosti često su korišteni kao alat za suzbijanje slobode govora i vjerskih prava. Vlada je pokazala da neće tolerirati nikakve oblike neslaganja ili pokušaje širenja vjerskih ideologija koje nisu pod njenom kontrolom.
Kineski katolici, koji čine značajnu manjinu u zemlji, često su prisiljeni prakticirati svoju vjeru u tajnosti. Unatoč rizicima, mnogi ostaju vjerni svojim uvjerenjima i nastavljaju živjeti prema svojoj vjeri, pronalazeći načine kako bi se povezali i podržali unutar svojih zajednica.
Hallow, kao jedna od vodećih aplikacija za katoličke molitve, nastavlja tražiti načine kako bi premostio ove prepreke i pružio duhovnu podršku svima kojima je potrebna. Vjera, nada i ustrajnost ostaju ključni faktori u njihovoj misiji.
Kineska vlada nastavlja provoditi svoje stroge politike kontrole i nadzora, a svaka organizacija koja se suprotstavi tim pravilima riskira stroge sankcije i zabrane. Ipak, Hallow ostaje posvećen svojoj misiji i nastavlja tražiti načine kako bi dosegnuo i pomogao svojim korisnicima diljem svijeta, uključujući i one u Kini.
Kreirano: utorak, 23. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!