Jutarnji obrok kod nas obično uključuje čašu soka od naranče koji je kiseliji nego što se očekuje. Moja supruga mi je jednom prilikom objasnila da dodaje jabučni ocat kako bi poboljšala moje zdravlje.
Budući da je prije bila učiteljica u osnovnoj školi, uvjerena je u dobrobiti tog proizvoda. Govori kako je uvijek imala jabučni ocat u zbornici, tako da bi ga mogla odmah koristiti kada bi djeca oboljela od proljeva i povraćanja, vjerujući da će joj to pomoći u zaštiti od bolesti.
Bio sam skeptičan prema još jednom čudotvornom sastojku za jačanje imuniteta. Jabučni ocat je prirodni proizvod nastao fermentacijom soka jabuke koji postane kiseo. Kažu da je najbolji onaj mutni ocat koji sadrži sediment poznat kao "majka" jer nije prošao kroz potpuno filtriranje – tu žive korisne bakterije. Bez "majke" malo je vjerojatno da će jabučni ocat imati značajne zdravstvene prednosti.
Ali postoje li stvarne koristi od njegove upotrebe? Odlučio sam se pozabaviti istraživanjem i provjeriti je li jabučni ocat doista tako koristan za zdravlje kako se čini. Nema mnogo znanstvenih dokaza koji bi podržali njegovu popularnost kao zdravstvenog tonika, koliko god to neki utjecajni pojedinci željeli misliti.
Tvrdnja: dezinfekcijska svojstva Ocat ima dugu povijest kao sredstvo za dekontaminaciju površina, a možda je to razlog zašto salatni preljevi sadrže ocat – osim što dodaje okus, može uništiti mikroorganizme na sirovom povrću.
Ali, prenose li se dezinfekcijska svojstva jabučnog octa na ljudski probavni sustav? Naši želuci proizvode kiselinu koja djeluje kao prirodna barijera protiv infekcija, pa kako dodavanje još kiseline može pomoći?
Istraživanja sugeriraju da jabučni ocat odgađa pražnjenje želuca, pa bi produljeni kontakt s želučanom kiselinom mogao objasniti tvrdnje o zaštitnom učinku protiv crijevnih infekcija.
Tvrdnja: gubitak težine i upravljanje dijabetesom tipa 2 Postoje brojne anegdotske tvrdnje da jabučni ocat pomaže u gubitku težine, a podržane su ograničenim dokazima iz nekoliko malih studija. Randomizirano kontrolirano ispitivanje objavljeno početkom 2024. pokazalo je značajno smanjenje težine i obujma struka kod 120 pretilih mladih osoba. Također su zabilježena smanjenja serumskih triglicerida – masti u krvi koje mogu povećati rizik od srčanih bolesti ako su razine previsoke – i kolesterola tijekom tromjesečnog praćenja.
Sustavni pregled iz 2020. godine, međutim, pokazao je samo marginalne koristi s citatom "nedovoljno dokaza". Drugi naknadni sustavni pregled iz 2021. – koji je istraživao prehrambenu suplementaciju octenom kiselinom iz svih vrsta octa – otkrio je značajna smanjenja posta glukoze u krvi, posebno kod osoba s dijabetesom tipa 2. Studija je također pokazala koristi u smanjenju serumskih triglicerida i kolesterola.
Kako bi ti učinci mogli djelovati? Smatra se da jabučni ocat uzrokuje gubitak težine zbog svog učinka na odgodu pražnjenja želuca. To povećava osjećaj sitosti i smanjuje apetit. Smanjeni unos kalorija dovodi do gubitka težine – ali kako se posreduju metabolički učinci na glukozu u krvi i lipide?
Razine glukoze u krvi kontrolira hormon inzulin koji proizvodi gušterača. Kod dijabetesa tipa 2 dolazi do smanjenja osjetljivosti na inzulin što dovodi do smanjenog unosa glukoze u stanice. Postoje neki dokazi da jabučni ocat – i drugi izvori octene kiseline – poboljšavaju osjetljivost na inzulin, pa je moguće da postoje neke koristi za osobe s ovim stanjem. Budući da su visoke razine glukoze u krvi povezane s visokim razinama serumskih lipida, poboljšana osjetljivost na inzulin trebala bi također pozitivno utjecati na lipidni profil u krvi, kako je prikazano u pregledima literature.
Tvrdnja: smanjuje rizik od srčanih bolesti Povišeni serumski lipidi su faktor rizika za kardiovaskularne bolesti poput infarkta miokarda i moždanog udara. Može li konzumacija jabučnog octa smanjiti njihovu učestalost? Nažalost, nema znanstvenih dokaza da konzumacija bilo kakvog octa smanjuje kardiovaskularnu morbiditet i mortalitet kod osoba s dijabetesom ili bez njega. Kod osoba bez dijabetesa, koristi konzumacije octa na razine lipida u krvi manje su jasne, kako sugerira ova studija iz 2013. godine.
Tvrdnja: liječenje i prevencija raka Jedna od pretjeranijih tvrdnji o koristima dnevne konzumacije jabučnog octa je da može spriječiti ili liječiti rak. Često citirano istraživanje iz Kine pokazalo je da je povećana konzumacija octa povezana s manjom učestalošću raka jednjaka. Ono što neki popularni internetski izvori koji citiraju ovo istraživanje ne kažu jest da su zaštitna svojstva također pokazala konzumacija graha i povrća, kao i prehrana s normalnim unosom soli i konzumacija vode iz slavine. Uvijek postoje brojni konfuzijski faktori kada se tvrdi nešto u vezi raka i uvijek moramo biti kritički oprezni.
Trebam li i dalje piti svoj jutarnji sok od naranče s dodatkom jabučnog octa? Dokazi sugeriraju da će to pomoći mojem struku i težini, pa ću se još neko vrijeme nositi s kiselim okusom.
Original:
Stephen Hughes
Viši predavač medicine na Sveučilištu Anglia Ruskin
Kreirano: subota, 13. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!