Hrvatska će uskoro ugostiti ključni summit Jugoistočne Europe i Ukrajine u Dubrovniku, važan diplomatski događaj koji će okupiti političke lidere regije kako bi izrazili svoju podršku Ukrajini u njenoj borbi za teritorijalni integritet. Summit, koji će se održati 12. listopada 2024. godine, označava dolazak ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, što će biti njegov prvi posjet Hrvatskoj od početka ruske agresije 2022. godine. Ovaj sastanak naglašava čvrstu opredijeljenost Hrvatske i njenih saveznika da pruže političku, vojnu i humanitarnu podršku Ukrajini u trenutku kada se borba protiv ruske invazije nastavlja.
Prema riječima hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, summit ima za cilj dodatno učvrstiti regionalnu solidarnost s Ukrajinom i potaknuti nastavak međunarodne pomoći, uključujući vojnu podršku, humanitarnu pomoć te obnovu kritične infrastrukture poput energetske mreže i razorene teritorije Ukrajine. Uloga Hrvatske u ovoj inicijativi bila je prisutna i ranije, uključujući domaćinstvo prvog Parlamentarnog samita Međunarodne krimske platforme 2022. godine, dok je sama platforma ključna za ponovno uspostavljanje kontrole nad Krimom, koji je trenutno pod ruskom okupacijom.
Pripreme za summit i izazovi s oporbom
Organizacija ovog summita dolazi u trenutku političkih previranja unutar Hrvatske, s obzirom na protivljenje predsjednika Zorana Milanovića slanju hrvatskih vojnika u NATO misije u Njemačkoj, koje su vezane uz obuku ukrajinskih snaga. Milanović je više puta naglasio da ne želi da Hrvatska sudjeluje u aktivnostima koje bi je mogle "uvući u rat", no premijer Plenković i dalje snažno podržava ulogu Hrvatske unutar NATO saveza te naglašava da su ovakvi diplomatski događaji ključni za očuvanje stabilnosti u Europi. Oporba, uključujući populističke stranke, često koristi ovu temu za političku manipulaciju, što dodatno otežava konsenzus unutar domaće politike.
Unatoč unutarnjim političkim nesuglasicama, Hrvatska nastavlja pružati značajnu podršku Ukrajini. Na nedavno održanoj sjednici vlade, najavljena je dodatna vojna pomoć, što uključuje 11. paket vojne pomoći koji je posebno dizajniran kako bi pomogao u obrani ukrajinskog teritorija od ruskih raketnih napada. Hrvatska također sudjeluje u humanitarnom deminiranju i postkonfliktnoj obnovi Ukrajine, s posebnim naglaskom na obnovu energetske infrastrukture koja je uništena u ratu.
Zelenski i međunarodni kontekst
Dolazak predsjednika Zelenskog u Dubrovnik nije samo politički simboličan, već i strateški važan za jačanje ukrajinske diplomatske pozicije unutar Europe. Dok su ukrajinske snage na bojištu suočene s nedostatkom streljiva i vojne opreme, ovaj summit pruža priliku za dodatno jačanje međunarodne koalicije koja podržava Ukrajinu. Zelenski je ranije ove godine sudjelovao na sličnom samitu u Tirani, gdje je ponovno zatražio veću vojnu i logističku pomoć od europskih partnera, a njegov dolazak u Hrvatsku se očekuje s velikim zanimanjem jer će dodatno učvrstiti veze između Kijeva i Zagreba.
Uz vojnu podršku, razgovori na summitu također će se dotaknuti dugoročne obnove Ukrajine, uključujući program obnove kritične infrastrukture i gospodarsku revitalizaciju ratom pogođenih područja. Očekuje se da će biti dogovoreni novi projekti vezani uz obuku i logističku podršku, uz sudjelovanje mnogih zemalja regije koje su spremne pružiti svoj doprinos u obnovi Ukrajine nakon završetka sukoba.
Geopolitički značaj summita
Summit u Dubrovniku dolazi u trenutku kada se geopolitika Europe suočava s brojnim izazovima. Rat u Ukrajini otvorio je nova pitanja sigurnosti u cijeloj Europi, a zemlje jugoistočne Europe igraju ključnu ulogu u ovom širem kontekstu. Hrvatska, kao članica NATO-a i Europske unije, zauzima centralnu poziciju u regiji i koristi ovu priliku kako bi dodatno osnažila svoje diplomatske i sigurnosne veze s ključnim partnerima.
Osim podrške Ukrajini, summit će također pružiti platformu za raspravu o širim regionalnim pitanjima, uključujući ekonomske reforme i sigurnosnu suradnju u jugoistočnoj Europi. Dok se mnoge zemlje bore s posljedicama inflacije i usporenog gospodarskog rasta, ovakvi summiti pružaju priliku za jačanje međusobne suradnje i stvaranje novih gospodarskih prilika.
Očekuje se da će summit završiti nizom konkretnih prijedloga i inicijativa koje će poslužiti kao temelj za buduću suradnju između Ukrajine i njenih europskih saveznika, s posebnim naglaskom na jačanje zajedničkih obrambenih kapaciteta i postkonfliktne obnove. Ovaj događaj u Dubrovniku predstavlja prekretnicu u diplomatskim naporima Hrvatske da aktivno doprinese europskoj sigurnosti i stabilnosti u kontekstu najznačajnijeg sukoba u Europi u posljednjih nekoliko desetljeća.
Kreirano: utorak, 08. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!