Ministar zadužen za regionalni razvoj i fondove Europske unije, Šime Erlić, istaknuo je značaj Slavonije kao ključnog faktora za ostvarivanje homogenog i visokokvalitetnog napretka cijele Hrvatske. Naglasio je impresivan rast BDP-a po glavi stanovnika u Slavoniji od 50% tijekom proteklog desetljeća, dok Panonska Hrvatska bilježi rast koji premašuje europski prosjek.
Tijekom sudjelovanja na skupu posvećenom regionalnom razvoju u Hrvatskoj, s fokusom na Slavoniju, Erlić je predočio kako su promjene već uočljive od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine, s povećanjem BDP-a po glavi stanovnika za impresivnih 50% u Slavoniji, dok je u zadnje dvije godine rast BDP-a u regiji Panonske Hrvatske premašio 4%, što je iznad prosjeka Europske unije.
Naglasio je važnost projekata koji su se ostvarili u posljednjih 6 do 7 godina, uključujući ekonomske i regionalne distribucijske centre, prometne infrastrukture i koridor 5C. Ove investicije, koje zahtijevaju nekoliko godina za realizaciju, doprinijele su rastu BDP-a, izvozu i povećanju investicija u dugotrajnu materijalnu imovinu, pokazujući snažan zamah investicijskih aktivnosti u Slavoniji.
Ističući kontinuirani rast Hrvatske iznad prosjeka EU u posljednjih 12 kvartala, Erlić je izrazio optimizam da će Hrvatska do iduće godine dostići 75% BDP-a EU, s trenutačnih 73%, u usporedbi s 61% pri ulasku u Uniju. Naglasio je da je Hrvatska iskoristila tek prvu financijsku perspektivu EU-a, s planiranim ulaganjima od 25 milijardi eura do kraja desetljeća, od kojih će značajan dio biti usmjeren regijama suočenima s razvojnim izazovima, u cilju preokreta negativnih trendova.
U kontekstu lokalnih razvojnih inicijativa, gradonačelnik Osijeka Ivan Radić podsjetio je na uspjehe svog grada u privlačenju sredstava iz EU fondova. S 84 projekta vrijedna više od 350 milijuna eura, većinom financiranih iz EU sredstava, Osijek predvodi u realizaciji značajnih projekata. Među njima su modernizacija tramvajske infrastrukture kao preduvjet za nabavku novih niskopodnih tramvaja, dovršetak izgradnje najsuvremenijeg pročistača otpadnih voda, te dodjela 55 milijuna eura kroz ITU mehanizam za sljedeće programsko razdoblje, što dodatno potvrđuje angažman i predanost lokalne uprave prema održivom razvoju i poboljšanju kvalitete života svojih građana.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!