Sveučilište Kalifornije u San Franciscu objavilo je značajno istraživanje o sigurnosti primjene cjepiva protiv COVID-a tijekom trudnoće, osvjetljujući važno pitanje sigurnosti cjepiva za novorođenčad unatoč široko rasprostranjenom strahu i dezinformacijama.
Objavljeno u časopisu JAMA Pediatrics, ovo istraživanje predstavlja prvi znanstveni pokušaj istraživanja povećava li cjepivo protiv COVID-a kod trudnica rizik od neuroloških oštećenja kod novorođenčadi.
Ovo temeljno istraživanje, koje je obuhvatilo više od 2.200 novorođenčadi iz cijele zemlje, pokazalo je da izloženost cjepivu u maternici nije uzrokovala nenormalna kašnjenja kada su novorođenčad testirana u dobi od 12 mjeseci, a zatim ponovno u dobi od 18 mjeseci.
„Ovo je vrlo ohrabrujući nalaz – trudnice su godinama bile suočene s neodgovorenim pitanjima o cijepljenju protiv COVID-a,“ izjavila je prva autorica studije, dr. Eleni Jaswa, MD, MSc, reproduktivna endokrinologinja i stručnjakinja za plodnost u UCSF Health te pomoćna profesorica na Odjelu za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivne znanosti na UCSF-u, napomenuvši da je istraživanje započelo u travnju 2020. godine.
Ovo je prvo značajno dokazivanje sigurnosti majčinskog cijepljenja tijekom trudnoće. Iako se trudnice smatraju skupinom s povećanim rizikom od teškog oboljenja od COVID-19, neke su se odlučile ne cijepiti zbog zabrinutosti za sigurnost svojih nerođenih djece.
Oko 34% sudionica u studiji cijepljeno je tijekom prvog tromjesečja, otprilike 45% tijekom drugog tromjesečja, a gotovo 21% tijekom trećeg tromjesečja. Od njih je zatraženo da ispune upitnik od 30 stavki kako bi procijenili jesu li njihova novorođenčad postigla očekivane razvojne prekretnice.
Nakon prilagodbe za čimbenike kao što su dob majke, rasa, etnička pripadnost, obrazovanje, prihodi i depresija majke, istraživači nisu našli razlike u riziku od neurološkog razvoja kod novorođenčadi u dobi od 12 ili 18 mjeseci. Primijećen je povećan rizik od kašnjenja kod muških novorođenčadi u dobi od 12 mjeseci, ali ta razlika nije uočena u dobi od 18 mjeseci.
„Razumljivo je da postoji zabrinutost oko potencijalnog utjecaja majčinskog cijepljenja na potomstvo,“ rekla je glavna autorica studije, dr. Heather Huddleston, MD, reproduktivna endokrinologinja u UCSF Health i direktorica Klinike za sindrom policističnih jajnika (PCOS) na UCSF-u.
„Unatoč ranim podacima o sigurnosti kao i preporukama liječnika i zdravstvenih organizacija, oklijevanje oko cijepljenja i dalje sprečava njegovu univerzalnu upotrebu,“ dodala je. „Do danas dezinformacije i dalje obiluju. Ljudi su zabrinuti zbog takvih pitanja kao što su razvoj mozga i stanja poput autizma kod djece. Ovo je prvo značajno istraživanje sigurnosti cijepljenja s gledišta rane neurološke razvojnosti potomstva.“
Izvor: University of California
Kreirano: subota, 09. ožujka, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!