Predsjednik Zoran Milanović obratio se okupljenima na svečanom otvaranju događanja pod nazivom "Dani arhitekata 8.0" koje se održava u Puli, u prostorima Doma hrvatskih branitelja. Manifestacija, koja traje od 21. do 23. ožujka 2024. godine, okupila je stručnjake iz područja arhitekture pod okriljem Hrvatske komore arhitekata i Udruženja hrvatskih arhitekata, uz pokroviteljstvo Predsjednika Republike. Milanović je tom prilikom istaknuo važnost prostora kao ključnog resursa Hrvatske, naglašavajući istovremeno važnost uloge ljudi u korištenju i očuvanju tog resursa.
Tijekom govora, predsjednik se osvrnuo na problematiku bespravne gradnje koja je, prema njegovim riječima, dugogodišnji izazov s kojim se Hrvatska suočava. Govoreći iz iskustva stečenog tijekom svog mandata premijera, kada je inicirana legalizacija bespravno sagrađenih objekata, Milanović je priznao postojanje dilema oko te mjere. Istaknuo je složenost problema bespravne gradnje i izazove koje predstavlja u kontekstu decentralizacije i prenošenja odgovornosti na jedinice lokalne samouprave. U svojem obraćanju, naglasio je potrebu za odlučnom akcijom i primjenom mjera koje bi mogle efektivno adresirati taj problem.
Dodatno, predsjednik Milanović dotaknuo se i pitanja Hrvatske unutar Europske unije, ističući nužnost kritičkog promišljanja i zadržavanja skeptičnosti prema procesima i promjenama unutar Unije. Pojasnio je svoj stav prema EU kao izvoru financijskih sredstava i regulatornom okviru, ali ne i kao ideologiji ili entitetu koji bi trebao zamagliti nacionalne identitete ili suverenitet država članica.
U kontekstu arhitekture i prostornog planiranja, Milanović je naglasio značaj odgovornog upravljanja prostorom, posebno ističući važnost očuvanja prirodnih i kulturnih pejzaža Hrvatske. Predsjednik je naglasio da, unatoč okvirima koje postavlja Europska unija, konačne odluke o uređenju prostora leže u rukama hrvatskih građana i stručnjaka. Govoreći o važnosti arhitekture, istaknuo je ponos i zadovoljstvo koje Hrvatska može osjećati prema svojem arhitektonskom naslijeđu i suvremenim dostignućima u toj oblasti, podcrtavajući važnost stručnog i promišljenog pristupa u planiranju i razvoju prostora.
Predsjednik Zoran Milanović nastavio je svoje obraćanje na svečanosti "Dani arhitekata 8.0", dotičući se stanja u Zagrebu i uspoređujući ga s drugim europskim gradovima. Izrazio je zabrinutost zbog nedostatka aktivnosti na obnovi i estetskom uređenju hrvatske metropole, koje je, prema njegovim riječima, u zaostatku za sličnim gradovima u Europi. Naglasak je stavljen na potrebu za promjenom pristupa prema očuvanju i unaprjeđenju javnog prostora, kako bi se pokazalo poštovanje prema nacionalnoj baštini i resursima.
Milanović je posebno naglasio važnost odnosa prema državnoj imovini, koristeći primjer Doma hrvatskih branitelja u Puli. Ovaj objekt, izgrađen u 19. stoljeću, poslužio je kao simbol trajne vrijednosti i potrebe za odgovornim upravljanjem i očuvanjem kapitalnih objekata. Predsjednik je izrazio želju za održavanjem i obnovom takvih objekata, smatrajući to pokazateljem nacionalnog samopoštovanja i samosvijesti.
Dalje, Milanović je istaknuo ulogu arhitekata u oblikovanju prostora, smatrajući ih ključnim akterima u upravljanju najvećim nacionalnim resursom, uz naglasak na ljudima kao primarnom bogatstvu. Njegove riječi odražavaju uvjerenje u sposobnost hrvatskog društva da samostalno upravlja svojim resursima i oblikuje prostor u skladu sa svojim identitetom i potrebama.
Otvorenje "Dana arhitekata 8.0" obogatili su i govori raznih uglednika iz područja arhitekture, inženjerstva i upravljanja prostorom. Među govornicima bili su Rajka Bunjevac, Mia Roth Čerina, Ian Pritchard, Nina Dražin Lovrec, Vanja Glavan, Željko Radić, Ivan Kalina, Tomislav Petrinec, Filip Zoričić, Boris Miletić i Branko Bačić, svaki donoseći svoj jedinstveni uvid u izazove i mogućnosti u području prostornog planiranja i očuvanja kulturne baštine.
Posebno je istaknut doprinos Velibora Mačkića, specijalnog savjetnika Predsjednika za ekonomiju, čija prisutnost naglašava multidisciplinarni pristup koji je potreban za rješavanje složenih pitanja prostornog uređenja i održivog razvoja. Ova svečanost bila je prilika za razmjenu znanja i iskustava među stručnjacima, kao i za postavljanje temelja za buduće inicijative koje će doprinijeti boljem upravljanju prostorom i resursima Hrvatske.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!