Klimatske promjene, potpomognute prirodnim fenomenom poput El Niña, uzrokuju neviđene gubitke ledenih masa na tropskim ledenjacima. Quelccaya ledena kapa (QIC), smještena u peruanskim Andama, postala je jedna od ključnih točaka istraživanja znanstvenika širom svijeta zbog svoje osjetljivosti na promjene u globalnoj klimi. Dok se već desetljećima zna da se tropski ledenjaci povlače, najnovija otkrića ukazuju na dramatične učinke El Niña, koji značajno ubrzava topljenje ledenih površina.
El Niño, ciklički klimatski fenomen koji uzrokuje neuobičajeno visoke temperature oceana u istočnom dijelu Tihog oceana, postaje sve intenzivniji zbog klimatskih promjena. Ova pojava ne samo da utječe na vremenske prilike širom svijeta, nego izravno ugrožava stabilnost tropskih ledenjaka, uključujući Quelccayu. Ledenjak koji je nekada bio izvor vitalne slatke vode za lokalne zajednice sada se ubrzano topi, što predstavlja prijetnju za opstanak ekosustava i vodenih resursa u regiji.
Satellitski nadzor otkriva alarmantne promjene
Koristeći satelitske snimke prikupljene NASA-inim Landsat satelitima od 1985. godine, istraživači su otkrili kako je Quelccaya ledena kapa izgubila gotovo 58% svoje snježne pokrivenosti tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Ovi podaci omogućili su znanstvenicima da preciznije kvantificiraju utjecaj El Niña na ledenjak. Algoritmi koji koriste infracrvene slike omogućuju precizno praćenje promjena u snježnoj pokrivenosti, čime su znanstvenici dobili uvid u dinamiku gubitka mase ledenjaka tijekom ekstremnih klimatskih događaja.
Osim promjene u pokrivenosti snijegom, znanstvenici su zabilježili i povećanu pojavu tzv. glacijalnih poplava, kada jezero nastalo od otopljenog leda naglo ispusti vodu zbog pucanja ledenih barijera. Takvi događaji su se dogodili više puta, uključujući značajnu poplavu u studenom 2022. godine, koja je izazvala ozbiljnu eroziju vegetacije u dolini ispod ledenjaka. Ove promjene utječu ne samo na geološku strukturu područja, već i na lokalne zajednice koje se oslanjaju na ledenjake kao izvor pitke vode i navodnjavanja.
Učinci El Niña na ledenu pokrivenost
Quelccaya ledena kapa smještena je na nadmorskoj visini od 5670 metara, što je čini posebno osjetljivom na promjene temperature. Uobičajeni ciklusi El Niña uzrokuju znatno zagrijavanje u regiji, što pak rezultira smanjenjem snježne pokrivenosti i ubrzanim topljenjem leda. Tijekom jakih El Niña događaja, kao što su oni zabilježeni 1998., 2016. i 2023. godine, zabilježen je značajan pad u omjeru snježnog pokrivača u odnosu na ukupnu površinu ledenjaka.
Tijekom El Niña, južni Peru doživljava toplije i sušnije uvjete, što drastično smanjuje količinu snijega koji bi u normalnim okolnostima bio potreban za obnavljanje ledenih masa. Takvi ekstremni vremenski uvjeti dodatno pogoršavaju postojeći trend povlačenja ledenjaka. Prema nekim projekcijama, ukoliko se ovakav tempo nastavi, snježna pokrivenost na Quelccayi mogla bi u potpunosti nestati do 2080. godine.
Kako topljenje utječe na lokalne zajednice
Posljedice povlačenja ledenjaka Quelccaya ne osjećaju samo znanstvenici koji proučavaju klimatske promjene, već i lokalne zajednice koje ovise o vodi iz ledenjaka za poljoprivredu i svakodnevne potrebe. Kako se ledenjaci povlače, sve je manje dostupne pitke vode, a sušne sezone postaju dulje i ekstremnije. Očekuje se da će učestaliji i snažniji El Niños dodatno ubrzati gubitak leda, što može dovesti do potpunog nestanka izvora vode za tisuće ljudi.
Iako su istraživanja u ovom području još uvijek u tijeku, većina znanstvenika se slaže da će nadolazeće klimatske promjene imati katastrofalne posljedice za tropske ledenjake. Bez odgovarajuće akcije i međunarodne suradnje, ti vitalni izvori vode mogli bi zauvijek nestati, čime bi se ozbiljno ugrozile lokalne zajednice, ali i dublje razumijevanje klimatskih promjena koje su zabilježene u slojevima leda tijekom tisućljeća.
Stoga, pitanje opstanka Quelccaya ledene kape postaje jedno od ključnih u borbi protiv klimatskih promjena. Ovo istraživanje pruža važan uvid u kompleksne interakcije između prirodnih klimatskih ciklusa i antropogenih utjecaja, te nas podsjeća na potrebu za hitnim djelovanjem kako bi se očuvali preostali ledenjaci diljem svijeta.
Izvor: Ohio State University
Kreirano: četvrtak, 10. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!